۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۱۱۳ ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۴دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

محصولات حلال علاوه بر مواد غذایی شامل مواد بهداشتی و دارویی می شود و حجم کلی معاملات در این صنعت در دنیا به رقم ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار می رسد. از این بازار بزرگ ایران درصد ناچیزی را به خود اختصاص داده است و لازم است در این حوزه فعالیت های بیشتری انجام دهد.

به گزارش شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به نقل از یورونیوز، سومین نشست اقتصاد جهان اسلام با عنوان صنعت حلال در دبی برگزار و در آن وضعیت صنعت تولید و فروش محصولات حلال بررسی شده. تحقیقات نشان می دهد تا سال ۲۰۱۹ رشد این صنعت به رقم ۱۱ درصد برسد.

آمینا احمد محمد، مدیر مجمع عمومی صدور مجوز محصولات حلال در دبی گفت: «حلال تنها به فرآورده های غذایی محدود نمی شود، بلکه شامل محصولات بهداشتی و دارویی نیز می شود. همچنین می تواند شامل چرم و یا بسته های مربوط به مواد غذایی شود.»

حجم کلی معاملات در صنعت حلال در دنیا به رقم باورنکردنی ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار می رسد.

عبول رب، مدیرعامل شرکت «حلال ایت» گفت: «در همه زمینه ها بغیر از مواد غذایی از جمله مسافرت و یا معاملات، تعلیم و تربیت حلال داریم. از نقطه نظر بین المللی نیز بیش از پیش به افرادی برمی خوریم که برای آنها حلال به نوعی از روش زندگی تبدیل شده است. این به همه مسلمانان جهان مربوط می شود.»

حدود ۸۰ درصد محصولات حلال در کشورهای غیرمسلمان تولید می شود. کشورهای مسلمان بیشتر وارد کننده این محصولات هستند تا صادر کننده.

ریتا دل پرته، خبرنگار یورونیوز گفت: «دبی در نظر دارد به قطب اقتصادی محصولات حلال تبدیل شود. کارشناسان در نشست اقتصاد جهان اسلام می گویند با تولید محصولات حلال توسط شرکتهایی که در کشورهای غیر مسلمان فعالیت دارند موافقند. اما باید روند کنترل توسط مقامات دارای صلاحیت رعایت شود.»

جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از جمعیت بیش از ۹۸ درصدی مسلمان، می تواند نقش بی بدیلی در تجارت بین المللی حلال ایفا کند. اما به دلیل ثبت نشدن رسمی برند حلال ایران، صنایع غذایی و بهداشتی ایران نتوانسته  است جایگاه خود در جهان را ثبت کند و سهم ایران از تجارت ۲ تریلیون دلاری غذای حلای تنها ۰٫۲۵ درصد است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.