۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۱۰۲۸ ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱دسته : آبخیزداری, غذا و کشاورزی, گزارش خارجی کارشناس: عبدالله فروتن
۰

جنگل ها به دلیل افزایش ضریب نفوذ پذیری آب ناشی از بارندگی در درون خود، نقش اساسی در ذخیره و تصفیه آب ایفا می کنند و از بروز بحران آب جلوگیری می کنند. جلوگیری از تغییرات آب و هوایی، کمک به کاهش آلودگی آب ها و کاهش خسارت های ناشی از سیلاب ها مهم ترین نتایج توسعه جنگل ها محسوب می شود.

به گزارش مقاومتی نیوز پاسخ بسیاری از سوالات جهان در مورد آب در طبیعت نهفته است؛ به طوری که تصفیه فراوان آب به سیستم های سالم محیط طبیعی نظیر جنگل ها بستگی دارد.

تصفیه بسیاری از آب های جهان از طریق درختکاری(جنگل کاری) در حوضه های آبریز صورت می گیرد که سبب بهبود کیفیت آب و حفاظت از منابع آبی می شود. به همین دلیل جنگل های بزرگی نظیر آمازون حتی به کنترل تحولات جوی که به بارش باران در مناطق مختلف منجر می شوند نیز کمک می کنند.

با وجود این که هم جنگل ها و هم منابع آبی در معرض تهدید هستند، روابط متقابل بین آن ها بدین معنی است که این سیستم ها می توانند به طور همزمان به بهبود یکدیگر کمک کنند.

در حال حاضر بحران آب با سه چالش خاص – تغییرات آب و هوایی، آتش سوزی جنگل ها و تنش آب و هوایی روبروست که همه اینها با ارزشمند شدن و بازگرداندن جنگل ها تاحدودی مرتفع خواهند شد.

۱- جنگل ها تغییرات آب و هوا را مهار می کنند

انتشار گازهای گلخانه ای، گرم شدن آب و هوا، افزایش تنش آب و هوا و تغییر بارندگی را به دنبال داشته است. ابرها برای رفتن به سمت قطب تحت فشارند و خطرات خشکسالی در مناطقی که بیشتر در آن ها مواد غذایی رشد می یابد، افزایش یافته است.

از بروز سیلاب تا ذوب شدن یخچال ها، ما همچنان شدت تاثیرات تغییرات آب و هوایی را از طریق سیستم های آب احساس می کنیم.

درختان بهترین روش و وسیله برای تجزیه دی اکسید کربن هستند. آن ها برای رشد خود این گازهای گلخانه ای را ذخیره و جذب می کنند. پیش از این جنگل ها یک سوم سوخت های فسیلی جهان را جذب می کردند. اکنون نیز با اختصاص و افزودن ۲ میلیارد هکتار از زمین های پست و حاصلخیز به جنگلکاری(احیای جنگل) امکان پیشرفت در این مسئله وجود دارد.

همچنین افزایش توانایی جنگل ها برای تجزیه کربن نقش مهمی در کاهش تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از تاثیرات آن بر آب های جهان خواهد داشت.

۲- مقابله با آتش سوزی به منظور مبارزه با جلوگیری از آلودگی آب

در مقابل افزایش تهدیدات(آتش سوزی) علیه کیفیت آب ها، جنگل های سالم به مثابه بیمه به آن(کیفیت آب) خدمت می کنند. در سال گذشته شعله های آتش به جان جنگل های کالیفرنیا افتاد و نشان داد که درجه حرارت گرم و غیر طبیعی در جنگل های متراکم، محیطی مناسب برای آتش سوزی فاجعه بار ایجاد خواهد کرد.

فراتر از تهدید زندگی و نابودی اموال مردم، آتش سوزی ها علاوه بر دود، خاکسترهای خود را نیز به سمت حوضچه های آبی نزدیک آن روانه می کنند. جنگل ها می توانند طی چند دهه پس از آتش سوزی دوباره رشد کنند، بنابراین این حوادث می تواند به توانایی جنگل ها برای تصفیه کردن آب و کنترل فرسایش خاک در سال های آینده آسیب برساند.

کارشناسان معتقدند با حذف مواد گیاهی مرده در جنگل ها و مدیریت جنگل ها می توان خطرات ناشی از آتش سوزی مخرب و حوادث مهم مربوط آلودگی آب را کاهش داد.

۳- جنگل های سالم به سیستم آب شهرها کمک می کنند

در بسیاری از بحران های اخیر همچون نزدیک شدن روز صفر در کیپ تاون آفریقای جنوبی و طوفان هاروی در هیوستون، شهرها نقش محوری ایفا کرده اند.

با افزایش جمعیت شهری جهان، شهرها به میزان بیشتری در معرض خشکسالی و حوادث شدید آب و هوایی قرار می گیرند. به همین دلیل زندگی روزمره، معیشت و رشد اقتصادی در آنها مورد تهدید قرار گرفته شده است.

جنگل ها به دو صورت می توانند به شهرها کمک کنند: اول احیا و حفاظت از حوضه های آبی موجود در جنگل ها اطراف شهرها می تواند به طور طبیعی آب را تصفیه کرده و عملیات تصفیه را مقرون به صرفه کند.

به عنوان مثال، در نیویورک حدود ۱۰۰ میلیون دلار در سال برای حفاظت از حوضه آبریز سرمایه گذاری می شود که این امر به تصفیه حدود ۱.۴ میلیارد گالن آب این شهر کمک می کند. با وجود این سرمایه گذاری، نیاز شهر به یک نیروگاه تصفیه آب چند میلیارد دلاری دیگر پیش بینی می شود.

دوم اینکه جنگل ها در برابر تاثیر تنش های آب و هوایی موجود در شهرها به مثابه یک سپر عمل می کنند، چون خاک و ریشه آن ها آب را جذب و از بروز سیلاب جلوگیری می کند.

همچنین این آب ذخیره شده به افزایش جریان آب در طی دوران خشکسالی کمک می کند. هیستون در آمریکا و بنگلور در هند دو شهری هستند که به علت توسعه بیش از حد و درنتیجه تخریب اسفنج های طبیعی که اطراف شهر را احاطه کرده اند، از بحران های ناشی از سیل های عظیم رنج برده اند.

در همین حال مسئولین شهر سن دیه گو در تحقیقاتی دریافتند که اثرگذاری جنگل های شهری این شهر در جلوگیری از عواقب سیل آب ها با ساخت سدها و دیوارهایی با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری برابری می کند.

راه حل بحران آب در طبیعت است

گاهی اوقات بهترین پاسخ به مشکلات ساده است. احیا و حفاظت از جنگل ها امروزه یک اقدام اساسی است که می تواند به جلوگیری از بحران فردای آب کمک شایانی کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.