۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۰۹۶۲ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۹دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

در این نامه که با توجه به سال حمایت از کالای ایرانی، التهابات بازار ارز و سالروز ابلاغ پیام امام خمینی (ره) در تشکیل حساب ۱۰۰ مسکن برای رئیس مجلس شورای اسلامی ارسال شده، از «مالیات بر عایدی سرمایه» به عنوان مهمترین ابزار تحقق شعار سال نام برده شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای با توجه به التهابات بازار طلا و ارز و درخواست لاریجانی از کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و کمیسیون اقتصادی در خصوص ارائه طرح های پیشنهادی جهت «حمایت از کالای ایرانی»، تحلیل و پیشنهاد خود درباره وضعیت «بازارهای موازی تولید» را مطرح و اعلام آمادگی کرد تا مطالعات خود در این زمینه را در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار دهد.

در بخش هایی از این نامه آمده است:

۱- بنا بر تمامی گزارشات فصلی پایش فضای کسب و کار تهیه شده توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مهمترین دغدغه تولیدکنندگان و فعالان کسب و کار در حال حاضر مسئله تامین مالی است و به اذعان مسئولان امر، با کمتر از ۱۵ درصد نقدینگی موجود، می توان بخش قابل توجهی از ظرفیت های خالی تولیدی کشور را فعال کرد. این در شرایطی است که «بازارهای غیرمولد و مخرب تولید» مانند زمین، مسکن، طلا، ارز و … چند صد هزار میلیارد تومان سرمایه و نقدینگی مردم را به خود جذب کرده اند.

۲- در بخش زمین و مسکن، شاهد این هستیم که افراد و نهادهایی از جمله بانک ها، با ورود حجم زیاد نقدینگی و معاملات مکرر در این حوزه، یک شبه به «سودهای کلان» دست یافته اند یا به امید این ثروت بادآورده، سرمایه هایشان را در این بخش راکد کرده اند. نتیجه این اقدام، افزایش قیمت زمین و مسکن به طور دائمی و بیش از تورم عمومی کالاها و خدمات، کاهش سهم مالکان به ۶۰ درصد خانوارها و رشد سالیانه ۱۷ درصدی خانه های خالی است که به اذعان جنابعالی، سرمایه ای معادل ۲۵۰ میلیارد دلار را در خود حبس کرده است. این عوامل بزرگترین مانع در تحقق منویات حضرت امام خمینی (ره) در فرمان تاریخی تشکیل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است که در سالروز آن قرار داریم.

۳- بازار غیرشفاف طلا و ارز که از طرفی در معرض تهدیدات خارجی قرار دارد و از طرفی دچار تلاطمات داخلی است، بستر مناسبی برای سوداگری چند ده میلیارد دلاری شده که می تواند علاوه بر انحراف نقدینگی از بخش های تولیدی، ضربات جبران ناپذیری به «امنیت اقتصادی» کشور وارد کند.

۴- چند دهه است که کشورهای متعددی در جهان از جمله انگلیس، فرانسه، آمریکا، ژاپن، هند، کره جنوبی و …، از ابزار «مالیات بر عایدی سرمایه» جهت کاهش سودآوری این بازارهای غیرمولد و موازی تولید، بهره می برند تا از تولیدکنندگان و آحاد جامعه در مقابل اقلیت سوداگر حمایت نمایند. مالیاتی که بر مابه التفاوت قیمت خرید و فروش دارایی های غیرمولد اعمال شده و دارایی های مصرفی افراد عادی جامعه از آن معاف هستند.

۵- در کشورمان نیز تا زمانی که بازارهای پرسود غیرمولد از جمله زمین و مسکن و طلا و ارز وجود دارد و حجم بالای نقدینگی سرگردان در این بازارها در جریان است، تلاش ها در جهت «حمایت از کالای ایرانی» موثر واقع نخواهد شد. این درحالیست که تاکنون طرح ها یا لوایح مرتبط با مالیات بر عایدی سرمایه، در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی به بحث گذاشته شده اما به مصوبه قانونی منجر نشده است.

با این اوصاف، در صورت وجود عزم جدی برای نقش آفرینی در تحقق شعار سال، ضروری است نمایندگان محترم دوره دهم مجلس شورای اسلامی، «کاهش جذابیت بازارهای غیرمولد» را از طریق «تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه»، در اولویت دستور کار خود در سال جاری قرار دهند.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی آمادگی دارد تا مطالعات خود در زمینه تصویب و اجرای این «پایه مالیاتی حیاتی» را در اختیار کمیسیون های تخصصی مربوطه و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی قرار دهد.

گفتنی است این شبکه پیش از این نیز در نامه ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی، به موضوع مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرده بود.

بازار بزرگ سوداگری مانع رسیدن نقدینگی به تولید/ لزوم وضع مالیات بر عایدی سرمایهجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.