۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۰۸۸۸ ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۹دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با کشور روسیه به این جمع‌بندی رسیدیم که کارت‌های بانکی ایرانی به راحتی در روسیه مورد استفاده قرار گیرد و بالعکس این اتفاق نیز در ایران برای روس‌ها ایجاد شود.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از تسنیم، محمد شریعمتداری وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز در مراسم افتتاحیه دوازدهمین اجلاس مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان اظهار کرد: ما مصمم هستیم که همه موانع پیش روی توسعه روابط دو جانبه میان ایران و ازبکستان برداشته شود.

وی افزود: شناخت دقیق و عمیق از شرایط دو کشور باید در طول همکاری‌ها به روز نگه داشته شود و از حال هم مطلع باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به هیئت اعزامی ازبکستان ادامه داد:‌ ایران لیستی از پتانسیل‌های همکاری مشترک را در اختیار ازبکستان قرار می‌دهد؛ امیدواریم بتوانیم هیئتی از ایران به ازبکستان پیش از سفر رئیس جمهور به این کشور اعزام کنیم تا تمهیدات لازم را فراهم کنند.

وی با بیان اینکه سند جامع همکاری تجارت آزاد میان دو کشور ایران و ازبکستان مورد توجه ما است تصریح کرد: تجارت آزاد روابط تجاری میان دو کشور را تسهیل می‌کند که مستثنی کردن برخی از کالاها تداخلی با این امر ندارد.

شریعتمداری گفت با امضای موافقتنامه تجارت آزاد میان دو کشور جهش بزرگی از لحاظ اقتصادی در همکاریهای دو جانبه فعال می‌شود؛ این مذاکره زمانبر است اما می‌خواهیم با در نظر گرفتن حضور مقامات بلندپایه ازبکستان در ایران توافق کلی را در این سفر به امضا برسانیم تا زمینه تجارت آزاد ایجاد شود.

لزوم ایجاد قابلیت استفاده از کارت‌های بانکی ایرانی در کشورهای همسایه

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان با تاکید بر اینکه برقراری روابط بانکی به عنوان یک امر زیرساختی در توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری مورد اهمیت است، گفت: ایجاد روابط بانکی در بالاترین سطح مورد توجه ما است زیرا این امر یکی از موانع پیش روی تجارت با ازبکستان بود.

وی اظهار داشت: با کشور روسیه به این جمع‌بندی رسیدیم که کارت‌های بانکی ایرانی به راحتی در روسیه مورد استفاده قرار گیرد و بالعکس این اتفاق نیز در ایران برای روسها ایجاد شود زیرا این امر همکاریهای دو جانبه تجاری را فعال می‌کند.

شریعمتداری افزود: با کشور ترکیه نیز همین رویداد در حال اتفاق افتادن است و ما فکر می‌کنیم با تمام کشورهای همسایه و دوست از جمله ازبکستان می‌توانیم این نوع ارتباط را داشته باشیم که برای توسعه گردشگری لازم است. زیرا گردشگران می‌توانند با کارت‌های بانکی خود به راحتی هتل بگیرند و خرید انجام دهند.

بنابراین گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه برای توسعه روابط تجاری با ازبکستان توسعه حمل و نقل یک امری ضروری است گفت: علاوه بر توسعه حمل و نقل باید در زمینه تسهیل همکاریهای گمرکی و صدور ویزا فعالیتهای بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: تاسیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان ۲۰ سال پیش مذاکره شده بود امیدواریم بعد از این مدت این اتاق بالاخره ایجاد شود.

شریعتمداری گفت: ایران در زمینه کشاورزی و شیلات نیز زمینه مناسبی برای همکاری با ازبکستان دارد به همین منظور به زودی قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی ایران به ازبکستان سفر می‌کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ایران آمادگی کامل دارد تا دستاوردهای خود را در زمینه ژئوفیزیک در اختیار ازبکستان قرار دهد.

وی همچنین به ورود هیئت نفتی تیم تجاری ازبکستان اشاره کرد و گفت:‌امیدوارم مذاکرات دو کشور در زمینه نفت نیز نتیجه دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره برنامه‌های این وزارتخانه برای حمایت از کالای ایرانی در سال ۹۷ گفت: در سالجاری به دنبال بالا بردن کیفیت کالای ایرانی هستیم تا کیک تولید ملی افزایش یابد و در عین حال کیفیت آن نیز بهبود یابد.

پرداخت یارانه نوسازی صنعتی برای حمایت از کالای ایرانی

شریعتمداری افزود: براساس توافق صورت گرفته با مجلس ردیفی برای ارائه تسهیلات نوسازی صنعتی پرداخت می‌کنیم. و با دادن یارانه به تولید به دنبال ایجاد تولید رقابتی هستیم.

وی ادامه داد: مذاکرات خوبی نیز با نظام بانکی کشو رانجام شده است تا سیستم مطلوبی برای خرید کالای ایرانی با کمک نظام بانکی ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با این کار تقاضای مطمئنی برای تولیدات ایرانی فراهم می‌شود.

شریعتمداری همچنین با اشاره به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: مجلس به زودی اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده را ارائه می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره برقراری تجارت آزاد با سایر کشورها گفت: برقراری تعرفه ترجیحی با سایر کشورها منافع ملت ایران را تامین می‌کنیم هرچند باید توجه داشت که این نوع تجارت امری دوسویه است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.