۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۰۸۳۳ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹ کارشناس: عبدالله فروتن دسته : غذا و کشاورزی, گزارش خارجی
۰

کشاورزان ایالت کالیفرنیا در آمریکا به دلیل بحران شدید منابع آبی در این منطقه، اقدام به توسعه اراضی دیم خود کرده اند. کارشناسان این منطقه معتقدند راهکار حل مشکل کم آبی در دوران جدید، استفاده از روش های قدیمی همچون «کشت دیم» است.

به گزارش مقاومتی نیوز قبل از این که سیستم های پیچیده آبیاری در سراسر جهان گسترش یابد، کشاورزان در بدترین شرایط آب هوایی و خشکسالی کشت محصولات کشاورزی خود را مدیریت و اقدام به تولید آن ها می کردند. وقتی که کمبود آب شایع تر شد و بیش از گذشته احساس شد، کشاورزان به استفاده از راه های قدیمی برای پیدا کردن آب های پنهان موجود در سطح طبیعت متوسل شدند.

امکان کشاورزی در شرایط کم آبی وجود دارد

قبل از این که تصور کنیم ذخایر آبی برای همیشه و یا حداقل چند دوره سیاسی وجود خواهد داشت، باید بدانیم که کشاورزی در شرایط خشک نیز وجود دارد.

در افق پیش روی کشاورزان آب زیادی برای کشاورزی وجود ندارد؛ طبق گزارش سازمان ملل متحد در حال حاضر کمبود آب در سطح جهان به امری شایع تبدیل شده است.

در ایالات متحده آمریکا دولت فدرال ۲۱۸ منطقه دیگر را به لیست مناطق کمبود آب اضافه کرده است به طوری که هم اکنون بیش از نیمی از کل مناطق این کشور به بحران کمبود آب دچار شده اند.

مزایای کشت دیم در زمان کم آبی

در همین رابطه بری مازورک، مدیر مرکز آموزش آنلاین کشاورزی پایدار برای شهروندان می نویسد: کشت دیم، برای مقابله با بدترین شرایط خشکسالی و کمبود آب تعریف نشده است بلکه حالت یک اسفنج مرطوب گذاشته شده بر کاغذی نازک را به تصویر می کشد.

کشاورزی دیم با بهره گیری از رطوبت ذخیره شده در خاک برای رشد محصولات به جای استفاده از آبیاری یا بارندگی در فصل مرطوب، از هزاران سال پیش و قبل از ظهور سدها و آبخوان ها در مکان هایی مانند مدیترانه و مناطق غربی ایالات متحده آمریکا رواج داشته است.

در فصل بارندگی کشاورزان خاک را پس از تجزیه با آب خیس می کنند و با استفاده از غلتک چند سانتی متر از سطح خاک و پوسته خشک آن را به هم متصل می کنند. یا این که از مالچ برای پاشیدن بر رطوبت در برابر تبخیر استفاده می کنند.

در مناطقی مانند کالیفرنیا، جایی که سیستم های آبیاری گران قیمت و با تبخیر بالا در دره مرکزی این شهر دیده می شود، کشت دیم در میان یک قسمت کوچکی از امتداد ساحل این شهر در حال گسترش است.

روش های قدیمی کلید حل مشکلات آبی دوران مدرن کالیفرنیا

در همین رابطه دیوید لیتل کشاورز منطقه کالیفرنیا می گوید: استفاده از روشهای قدیمی کلید حل مسائل و برنامه های پیشرو(مدرن) هستند.

وی افزود: در منطقه کالیفرنیا در ابتدای سال ۱۹۹۵ کشاورزان گیاهان مقاوم به خشکی را برای کشت انتخاب کردند. به همین دلیل هم اکنون ۳۰ هکتار سیب زمینی در دو شهر مارین و پتالومای این ایالت به زیر کشت دیم می رود.

با این وجود کشت دیم مزایایی همچون دسترسی فروان به آب، کود و بازارهای بزرگ را ندارد و یک استراتژی برای به حداکثر رساندن محصول نیست.

مدیریت منابع آبی به منظور پایداری در تولید ضروری است

وی گفت: مدیریت منابع آبی باید در کالیفرنیا آغاز شود تا به طبیعت اجازه داده شود در مقابل تولید محصولات کشاورزی در یک منطقه پایداری داشته باشد.

در حال حاضر کشاورزان به جای تولید محصولات بزرگ کشاورزی، از جمله میوه و سبزیجات که دو برابر اندازه واقعی خود در اراضی دیم رشد می کنند، به تولید محصولات کشاورزی کوچکتر با میزان حجم قند پایین تر و مواد مغزی کمتر روی آورده اند. این امر مجازات عملکرد بد آن ها در سال های پرآب است؛ تولید ۱۲ تن سیب در هر هکتار در مقابل ۳۰، ۴۰ تن سیب تولید شده در هر هکتار در دره مرکزی کالیفرنیا، نمود این عملکرد بد است.

اما کشت دیم از منابع زیادی برای تولید بهینه محصولات کشاورزی در یک سال زراعی استفاده نمی کند. به همین دلیل کشاورزان در آینده نگرانی زیادی در مورد برداشت محصولات کشاورزی خود در این اراضی ندارند.

منبع: فاست کمپانیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.