۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۰۰۵۹ ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰ کارشناس: عبدالله فروتن دسته : غذا و کشاورزی, گزارش تحلیلی
۰

استان زنجان با متوسط بارندگی ۲۶۰ میلی متر در سال یکی از مناسب ترین استان های کشور برای توسعه کشت دیم است. از ۳۳۶ هزار هکتار از اراضی این استان که به کشت دیم اختصاص یافته است، در سال گذشته بیش از ۳۱۱ هزار تن محصول کشاورزی تولید و به بازار عرضه شد.

به گزارش مقاومتی نیوز با وجود این که بازده محصولات دیم نسبت به محصولات آبی پایین تر است، اما کشت تقریبا ۱۷ میلیون کیلومتر مربع از اراضی جهان وابسته به نزولات آسمانی است. از این طریق، ۸۵ درصد محصولات زراعی جهان تولید می‌شود.

سهم ۸۵ درصدی کشت دیم در تولید محصولات کشاورزی جهان

در ایران نیز تولید محصولات دیم نقش قابل توجهی در ایجاد امنیت غذایی مردم کشور دارد؛ به همین دلیل افراد بیشماری برای تأمین معاش به دیم زارها وابسته هستند.

۳۳۶ هزار هکتار از اراضی زنجان زیر کشت دیم رفته است

استان زنجان به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی ممتاز ، شرایط آب و هوایی متنوع و پتانسیل های بالا در بخش های مختلف بویژه بخش کشاورزی از چشم انداز خوبی برای توسعه کشت دیم برخوردار است.

از ۳۳۶ هزار هکتار از اراضی این استان (معادل ۷۰ درصد کل اراضی) که به کشت دیم اختصاص یافته است، در سال گذشته بیش از ۳۱۱ هزار تن محصول کشاورزی تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

رتبه نخست زنجان در تولید زیتون کشور

استان زنجان با متوسط ۲۶۰ میلی متر بارندگی در سال ۹۶ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کشور است. هم اکنون این استان مقام اول عملکرد در تولید زیتون، مقام هفتم عملکرد در تولید انگور و سیب درختی و مقام دهم عملکرد در تولید حبوبات را به خود اختصاص داده است.

حاصلخیزترین بخش این استان برای توسعه کشت دیم شهرستان های ماهنشان و ایجرود است که بیشترین سطح زیر کشت اراضی زراعی دیم در استان را به خود اختصاص داده اند.

در طی سالیان اخیر در بین شهرستان های استان زنجان، خدابنده و طارم بهترین عملکرد در تولید گندم دیم با ۱۲۰۰ کیلوگرم در هکتار، خرمدره و طارم بهترین عملکرد در تولید جو دیم با ۱۰۰۰ کیلوگرم در هکتار، خدابنده بهترین عملکرد در تولید نخود با ۶۰۰ کیلوگرم در هکتار، سلطانیه با ۳۱۵۰ کیلوگرم در هکتار بهترین عملکرد در تولید یونجه و خدابنده با تولید ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار بهترین عملکرد در تولید عدس را به خود اختصاص داده اند.

همچنین این استان ظرفیت خوبی برای کشت گیاهان دارویی دارد به طوری که از ۱۲۰۰ نوع گونه گیاهی دارویی بیش از ۲۲۰ نوع گونه گیاه دارویی در استان زنجان وجود دارد؛ به همین دلیل بسیاری از اراضی دیمی زنجان زیر کشت گل محمدی، زعفران و آویشن رفته است.

موانع توسعه کشت دیم در استان زنجان

با توجه به اختصاص بیش از ۷۰ درصد از اراضی زراعی استان زنجان به کشت دیم، همجواري با ۷ استان و نزديکی به بازار مصرف عمده و مرزهای صادراتی کشور برای بسط تقاضا، وجود تنوع آب و هوايی در استان از نيمه گرمسيری تا سرد و خشک و امکان توليد متنوع محصوالت زراعی و باغی و دامی و وجود زيرساخت های ارتباطی جاده ای و ريلی مطلوب برایی دسترسی سريع به بازارهای هدف، این استان ظرفیت بالایی برای توسعه کشت دیم و تامین امنیت غذایی کشور داشته باشد.

رعایت مواردی از قبیل تاریخ کشت، عمق کشت، تناوب زراعی و مصرف کودهای شیمیایی می‌تواند نقش مهمی در توسعه کشت دیم و کم شدن هزینه‌های کشاورزان استان زنجان داشته باشد.

همچنین با توسعه کشت پاییزه و کشت انتظاری در استان، استفاده کشاورزان از دستگاه‌های خاک‌ورزی حفاظتی یا بذرکار مستقیم کشت و استفاده از بذور و محصولات کشاورزی پربازده در مناطق مختلف استان، می توان شاهد شکوفایی کشت دیم در زنجان بود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.