۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۹۰۱ ۰۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

با شروع زمان خرید تضمینی گندم و عدم اعلام قیمت برای سال ۱۳۹۷، طبق اعلام مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، قیمت گندم های خریداری شده به نرخ سال ۱۳۹۶ محاسبه و در صورت ابلاغ قیمت جدید، مابه التفاوت آن به حساب کشاورزان واریز خواهد شد.

به گزارش مقاومتی نیوز طبق اعلام مسئولین وزارت جهاد کشاورزی خرید گندم کشت شده از کشاورزان از این هفته در برخی از شهرهای کشور آغاز شده است.

بر خلاف قانون خرید تضمینی گندم، دولت در سال گذشته قیمت گندم سال ۹۷ را به اطلاع کشاورزان نرسانده و همچنان قیمت گندم سال زراعی ۱۳۹۷ مشخص نشده است.

طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزیِ مصوب سال ۶۸ مجلس، دولت باید در اول مهر هرسال قیمت گندم سال آینده را به اطلاع کشاورزان برساند؛ اما علیرغم پیگیری های صورت گرفته از دستگاه های دولتی مسئول در این زمینه همچنان خبری از اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی ۹۶-۹۷ نیست.

پرداخت مابه التفاوت قیمت ابلاغی گندم برای سال جاری در صورت تغییر قیمت ها

به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران که مسئول اصلی خرید گندم از کشاورزان گندم کار است، خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری از ۶ فروردین در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است.

وی همچنین گفته است: طی روزهای آینده، گندم با قیمت سال گذشته به صورت علی الحساب از کشاورزان خریداری و با ابلاغ قیمت های خرید تضمینی سال زراعی ۹۷، مابه التفاوت آن به کشاورزان پرداخت خواهد شد.

قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۷ باید ۱۴۸۸ تومان شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین پیش بینی کرد: امسال ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزارتن تا ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شود.[۱]

عدم اعلام قیمت گندم سال ۹۷ بدلیل اختلاف نظر دستگاه های دولتی

گفتنی است قیمت خرید تضمینی گندم طبق قانون باید هر ساله به میزان تورم افزایش پیدا کند تا تولید این محصول برای کشاورزان به صرفه باشد.

بر اساس پیشنهادهای مطرح شده، وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد افزایش ۹ الی ۱۰ درصدی قیمت گندم برای سال آینده را به شورای اقتصاد ارائه کرده است، اما مسئولین سازمان برنامه و بودجه ضمن مخالفت با این پیشنهاد، اعلام کرده اند مخالف تغییر قیمت گندم برای سال زراعی ۹۷ هستند.

نوبخت مخالف نرخ پیشنهادی وزارت کشاورزی برای خرید تضمینی گندم

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر ۸۷۷۳۵جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.