۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۷۹۳ ۰۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳ نام نویسنده: مهدی سروی دسته : غذا و کشاورزی, گزارش
۷

بررسی های انجام شده از هزینه های تولید گندم آبی توسط کشاورزان نشان می دهد که قیمت خرید تضمینی گندم باید برای هر کیلو، در حدود ۱۴۸۸ تومان تعیین شود تا کشاورزان متضرر نشوند.

به گزارش مقاومتی نیوز طبق اعلام مسئولین وزارت جهاد کشاورزی اولین محصول گندم تولیدی سال ۹۷ طی هفته جاری توسط کشاورزان سیستانی برداشت خواهد شد.

گندم غذای اصلی مردم ایران بوده و هر ساله طبق شرایط اقلیمی کشور و هر استان کشت تا برداشت آن، معمولا از اول مهرماه هر سال آغاز شده و تا پایان خرداد ماه ادامه پیدا می کند.

طی سال های جاری وزارت جهاد کشاورزی توانست با اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، کشور را در تولید این محصول به خودکفایی برساند.

آغاز برداشت گندم در سال جاری از هفته آینده

۳ فرودین سال جاری، مجری طرح گندم خبر از اولین برداشت گندم در سال زراعی جاری در بخش پیشین شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان در دهه اول فروردین ماه داد.

وی اعلام کرد: برداشت گندم در استان های فارس و خوزستان نیز از نیمه دوم فروردین ماه آغاز شده و در سال زراعی جاری با توجه به شرایط اقلیمی کشور شاهد برداشت محصول مناسبی خواهیم بود.

اسفندیاری پور در مورد وضعیت تولید استان های کشور هم گفت: استان های کرمانشاه، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،اردبیل،همدان و گلستان وضعیت بارش مناسب تری نسبت به سال زراعی قبل داشته اند.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت:در برخی استان ها نیز مانند خراسان رضوی با کمبود بارش مواجه بوده اند و امید است در استان های دیگر نیز شرایط رشد محصول با توجه به کاهش میزان بارش نسبت به تاریخ مشابه سال قبل، با توجه به فرصت باقیمانده برای برداشت محصول جبران شود.[۱]

عدم تغییر قیمت گندم در سال جاری برخلاف قانون خرید تضمینی است

گفتنی است برداشت گندم در شرایطی آغاز شده است که نرخ خرید تضمینی گندم بر خلاف قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی برای سال جاری تغییری پیدا نکرده است.

بنابر اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه، زمانی که دولت اطلاعیه جدیدی در مورد قیمت گندم سال بعد ارائه نکرده است، به معنی عدم تغییر قیمت این محصول خواهد بود.

هر کیلو گندم در سال گذشته به میزان ۱۳۰۰ تومان از کشاورزان خریداری شده و در سال جاری نیز به احتمال زیاد به همین میزان قیمت از آنان خریداری خواهد شد.

قیمت گندم در سال جاری باید ۱۴۸۸ تومان باشد

این در حالی است که با توجه به تورم اعلامی از سوی مقامات بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، هزینه نهاده های تولیدی هر کدام حداقل به اندازه تورم اعلام شده افزایش قیمت داشته اند.

بررسی های انجام شده از هزینه های تولید گندم آبی توسط کشاورزان نشان می دهد که قیمت خرید تضمینی گندم باید برای هر کیلو، در حدود ۱۴۸۸ تومان تعیین شود تا کشاورزان متضرر نشوند.

جدول زیر به طور مشخص این موضوع را نشان می دهد:

کاهش میزان تولید در سال های آینده به دلیل عدم پوشش هزینه ها با قیمت گندم

مسلما عدم تغییر قیمت گندم در سال جاری با توجه به افزایش هزینه های تولیدی گندم باعث کاهش تولید گندم در سال های آینده و از دست رفتن خودکفایی در این محصول خواهد شد.

همان طور که مشخص است در سال گذشته نیز عدم تغییر قیمت خرید تضمینی حداقل به اندازه نرخ تورم تاثیر به سزایی در کاهش ۲۳ درصدی تولید گندم داشت.

مسئولیت کاهش تولید گندم بر عهده مسئولین سازمان برنامه و بودجه است

لازم به ذکر است وزارت جهاد کشاورزی نیز پیشنهاد افزایش قیمت این محصول را در سال جاری حداقل به میزان ۹ درصد به شورای اقتصاد داده بود که این رقم با مخالفت مسئولین سازمان برنامه و بودجه روبرو شد.

سازمان برنامه و بودجه مخالف اصلی اجرای قانون خرید تضمینی گندم

طبق اعلام اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مسئولین سازمان برنامه و بودجه از مخالفین اصلی افزایش قیمت گندم در سال آینده بودند و طبیعتا مسئولیت هر گونه کاهش میزان تولید گندم داخلی و جایگزین شدن گندم خارجی با مسئولین این سازمان خواهد بود.

امید است بار دیگر مسئولین دولتی با بررسی بیشتر واقعیات زمینه تحقق بند ۶ و ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را بیش از پیش عملی سازند.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری وزارت جهاد کشاورزی کد خبر ۸۷۷۲۱

 1. هزینه تولید گندم در ایران بالاست، چرا باید به بی کفایتی کشاورزان ایرانی جایزه داد!
  قیمت گندم در جهان بین ۱۸۰-۱۹۰ دلار در تن ( هر کیلو ۱۸ تا ۱۹ سنت) می باشد که با قیمت دلار زیر ۱۰۰۰ تومان هست
  نباید به کشاورز جایزه داد

  ۴۰
  • در دنیا سرمایه در گردش کشاورزان با کمترین نرخ سود تأمین می شود، سالانه میلیاردها دلار در قالب بهانه های مختلفی همچون بیمه محصولات و تجهیز امکانات پیشرفته اختصاص می یابد، نظام توزیع در خدمت کشاورزان است، امکان صادرات محصولات از طریق تشکیل شرکت های مدیریت صادرات فراهم شده است و .... درحالیکه در ایران اینطور نیست

   با اینحال قیمت گندم در بازارهای داخل کشورهای جهان به مراتب بیشتر از قیمت صادراتی آن هاست که شما فرمودید!
   مشکلات بالا بودن قیمت تمام شده گندم، از بی کفایتی کشاورزان نیست
   خودکفایی در تولید گندم از الزامات اقتصاد مقاومتی است

   ۰۲

  • سلام
   شما زمانی که بتوانید نظام حمایتی مناسب از کشاورزان را به مانند کشورهای روسیه، چین، آمریکا برقرار کنید در آنصورت میتوانید با قیمت های جهانی نیز مقایسه کنید...
   در ایران نظام حمایتی از تولید محصول اصلا کارامد نیست که کشاورز بتواند محصول خود را با قیمت جهانی مقایسه کند.
   ضمن اینکه سوال اصلی اینجاست ما بین سال های ۸۵ تا ۸۸ قیمت گندم در ایران بسیار پایین تر از قیمت جهانی آن بود، طبق استدلال شما، باید در آن دوران ایران صادر کننده گندم می بود، در حالی که این اتفاق نیوفتاد و ما باز وارد کننده حدود ۱۰ میلیون تن گندم بودیم.
   این در حالی است که شما هزینه های حمل ونقل و مالیات و گمرک و ارز آزاد را در محاسبات خودتون اضافه کنید ... گندم وارداتی در حدود همان ۱۳۰۰ تومان برای هر کیلو درمیاد..

   ۰۲

   • با حذف گمرکات هزینه واردات برابر همان قیمت خارجی است چون کرایه حمل کشتی از دیرباز تاکنون ناچیز وبسیار ارزان است

    ۲۰

  • جناب راسای که از حرفتان اراده باطل دارید ما هم دوس نداریم گندم بکاریم دوست نداریم مرکبات و محصولات باغی و زراعی تولید کنیم دوس داریم مثل صنعت خودرو سازی با گرفتن جان هموطنانمان نان سر سفره ببریم و جیبهایمان را انباشته کنیم چه کنیم که لابی و قدرت اینکار را نداریم و مجبوریم حدر اقتصاد ناکارامد و صتعت نداشته مان را با خون دل بکشیم

   ۰۳

 2. دولت میتواند با کاهش قیت نهاده های کشاورزی هزینه تولید گندم را کاهش دهد قیمت هر کیلو گم باید پانصد تومان باشد هزینه کشت در هر هکتار نباید بیش از سیصد هزار تومان شود والا یعنی ضرر کشت گندم دیم امروزه در مناطق خشک ایران که بازده آن حداکثر یک تن در هکتار است یعنی هدر دادن منابع ،میشود به جای گندم محصول دیگر کشت و آن را با گندم روسی تهاتر کرد این معامله بدون ارز است امریکا اگر ما را تحریم کند روسیه که تحریم نمیکند چون خودش هم تحریم است والبته تحریمهای سازمان ملل رفع شده وبرگشت دوباره آن با واکنش بلافاصله نظامی ناتو همراه خواهد بود اگر فروش گندم به قیمت هر کیلوگرم هزاروسیصد برای کشاورزی که مزرعه صد هکتاری را زیر کشت گندم برده،مقرون به صرفه نیست محصول دیگری بکارد وبا گندم روسی تهاتر کند میدانیم امروزه کشاورز روستایی خود بسنده ایرانی ابدا برای فروش گندم کشت نمیکند در روسیه صیفی جات عمل نمیاید اما گندم سیب زمینی و شلقم و محولات از این دست سرد زی پر بازده است در عوض در ایران عملکرد گندم وسیب زمینی بسیار پایین است ارزان کردن گندم راه صحیح است چون همین قیمت ۱۳۰۰تومان هم بسیار گران است

  ۲۰
  • با سلام و وقت بخیر
   مسئله بسیار مناسبی را مطرح کردید.
   مشکل عدم افزایش بهره وری تولید را نباید با پاک کردن مسئله حل کرد.
   اساسا در طرح پیشنهادی شما این سئوالات مطرح است که جایگزینی کشت سبزیجات و صیفی جات و... با محصولی بمانند گندم چه میزان امکان پذیر است؟
   سئوال بعدی این است که چون ایران فقط در فصل زمستان می تواند محصولات خود را به روسیه صادر کند و از طرفی کشت به عمل آمده در تابستان و نهایتا تا پاییز است..بنابراین اصلا در حال حاضر زیرساخت مناسب برای صادرات محصولات دارد؟ اگر دارد چرا همین امروز صادرات محصولات سیفی و سبزی به اندازه کافی نیست؟
   مسئله اساسی تر این است که طبق کدام آمار می فرمایید که بهره وری تولید کشاورز ایرانی در هکتار حداکثر بک تن در هکتار است؟
   در حالیکه آمار وزارت جهاد کشاورزی چیز دیگری است.
   بنظر می رسه برای کاهش هزینه ی تولید باید توجه بسیار زیادی به کشت دیم و اصلاح بذور مورد استفاده کشاورزان در این مناطق شود..
   اینکه با مقایسه یک قیمت به راحتی تولید داخلی را زیر سئوال ببریم چندان مناسب نیست!!

   ۰۰جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.