۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۵۴۸ ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۶، با اشاره به دستاوردهای دولت در سالی که گذشت، به موفقیت های موجود در حوزه کشاورزی اشاره کرد؛ وی از خودکفایی در تولید گندم و دانه های روغنی به عنوان دستاورد مهم دولت در این بخش نام برد.

به گزارش مقاومتی نیوز رئیس جمهور ۲۷ اسفندماه در آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۶ به تشریح فعالیت های دولت در این سال پرداخت.

حجت الاسلام حسن روحانی در مورد وضعیت پروژه های دولت در سال ۹۶ توضیحاتی ارائه کرده و در مورد آمارهای اقتصادی دولت اعم از تورم، رشد اقتصادی، نرخ بیکاری و… نیز توضیحاتی ارائه کرد.

دکتر روحانی در این جلسه با بیان اینکه در مجموع شاهد حرکت مثبتی در همه بخش‌های کشور هستیم، گفت: در بخش‌های مختلف رکوردهای خوبی به دست آورده‌ایم.

وی در مورد وضعیت مثبت بخش کشاورزی در سال ۹۶ گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی طی ۴ ساله گذشته از رقم ۹۷ میلیون تن با رشد ۲۶ درصدی به ۱۲۲ میلیون تن  رسیده است.

رئیس دولت دوازدهم گفت: همچنین رشد و توسعه در حوزه آبیاری تحت فشار و سامانه‌های نوین آبیاری در سال جاری بیش از سال‌های قبل بود.

رئیس جمهور همچنین افزود: امروز در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی رسیده و یا در مسیر خودکفایی هستیم. در تولید گندم، دانه‌های روغنی و سایر محصولات تحولات مثبتی ایجاد شده است.[۱]

اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، عامل مهم خودکفایی محصولات اساسی

گفتنی است با توجه به برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی در تولید محصولات استراتژیکی نظیر گندم،  کشور در سال ۹۵ با تولید ۱۴.۵ میلیون تن گندم به خودکفایی رسید.

اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی (خرید تضمینی) تاثیر به سزایی در خودکفایی گندم طی ۲ سال گذشته داشته است.

طبق قانون، دولت باید هرساله در اول مهرماه با توجه به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و نیز تورم سالیانه قیمت خرید تضمینی گندم را به اطلاع کشاورزان برساند تا آنان برای تولید سال زراعی خود برنامه ریزی کنند.

در سال جاری اما دولت این قانون را اجرا نکرده و نمایندگان مجلس که ناظر به اجرای قوانین هستند، در این حوزه نتوانستند دولت را به اعلام قیمت خرید تضمینی گندم مجاب نمایند.

مخالفت نوبخت با تامین امنیت غذایی از طریق خرید تضمینی گندم

مسلما عدم اجرای این قانون در سال های آینده باعث به حاشیه رفتن تولید داخلی و از بین رفتن خودکفایی خواهد شد و بازار داخلی توسط محصولات خارجی تسخیر خواهد شد.

بنابراین توقع می رود از دولت دوازدهم رویه ی فعلی در اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی را تغییر داده و به سمت حمایت از تولیدهای داخلی حرکت کند.

کاهش ۲۳ درصدی تولید گندم نتیجه اجرای ناقص سیاست خرید تضمینی

پینوشت:

[۱] خبرگزاری دولت کد خبر ۳۰۶۳۴۵جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.