۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۵۰۰ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی، با تاکید بر نقش بازارهای پرسود موازی در تضعیف تولید، خواستار ایجاد یک پایه مالیاتی جدید در کشور شد.

به گزارش مقاومتی نیوز در نامه شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی، از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته شده است که با تکیه بر تجربه دیگر کشورها در پایه گذاری مالیات بر عایدی سرمایه، از کمبود نقدینگی تولید و یک شبه ثروتمندشدن عده معدودی جلوگیری شود.

در این نامه خطاب به کرباسیان آمده است:

همانطور که مستحضر هستید؛ کشور در اواخر سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید – اشتغال» و دهه «پیشرفت و عدالت»، کماکان با وضع مطلوب و چشم اندازهای ترسیم شده در این زمینه فاصله دارد.

وجود بازارهای پرسود موازی تولید، اولا سبب هدایت جریان نقدینگی ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومانی به بخش های سوداگرانه و غیرمولد شده و ثانیا منجر به یک‌شبه ثروتمند شدن درصد کمی از افراد به قیمت تضعیف اقتصادی آحاد جامعه گردیده است. شاهد این مدعا، بازار چند صد میلیارد دلاری سوداگری در مسکن، طلا و ارز است که مسیر رسیدن سرمایه و منابع مالی به تولید را مسدود کرده و منجر به گرانی همیشگی مسکن و تلاطمات گاه به گاه بازار طلا و ارز شده است.

در حالی که ابزارهای بازدارنده و تنظیم‌گر مانند مالیات بر عایدی سرمایه از چند دهه قبل در بسیاری از کشورها، برای کاهش جذابیت بازار دارایی های غیرمولد و هدایت نقدینگی به بخش های مولد اقتصاد استفاده می شود اما در ایران، نظام مالیاتی صرفا به عنوان ابزار درآمدزایی به کار گرفته شده است.

مالیات بر عایدی سرمایه (Capital Gain Tax) بر بخشی از مابه التفاوت قیمت خرید و فروش دارایی های مازاد بر مصرف اعمال می شود؛ نقطه اصابت این مالیات افراد سوداگر بوده و افراد عادی که برای مصرف شخصی دارایی دارند، از این قاعده مستثنی هستند.

با توجه به عملکرد مدیریتی جنابعالی در به کارگیری ابزارهای ایجادکننده شفافیت و تقویت کننده تولید، انتظار می رود با توجه به وضعیت خاص بازارهای مولد و غیرمولد اقتصاد در شرایط فعلی، ایجاد این پایه مالیاتی حیاتی را در اولویت اقدامات مالیاتی وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال ۱۳۹۷ قرار دهید.

شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی آمادگی دارد تا در صورت نیاز، نتایج مطالعات و پیشنهادات اجرایی خود را برای پایه گذاری مالیات بر عایدی سرمایه در کشور، در اختیار آن وزارتخانه قرار دهد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.