۰۲ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۴۷۵ ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به وجود ۳.۵ میلیون تن سیب و مرکبات در انبارها و سردخانه های کشور، بر ضرورت برنامه ریزی مناسب برای عرضه این محصولات در بازارهای داخلی و خارجی تاکید کرد.

به گزارش مقاومتی نیوز آزاد عمرانی عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ۲۳ اسفند ماه طی گفتگویی با رادیو اقتصاد از وجود ۳,۵ میلیون تن سیب و مرکبات در انبارها و سردخانه های کشور خبر داد.

وی در این گفتگو یادآور شد: از این میزان تولید موجود در انبارها دو میلیون تن مرکبات و یک و نیم میلیون تن دیگر مربوط به سیب درختی است.

عمرانی در ادامه ضمن اشاره به این جمله که امسال کشور با افزایش تولیدات باغی از قبیل سیب، کیوی، مرکبات و غیره مواجه است، اظهارداشت: در خوش بینانه ترین حالت کمتر از پنج درصد این میزان تولید شانس صادرات دارد.

افزایش ۴۰ درصدی ضایعات محصولات باغی در صورت نبود بازاری برای فروش

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: زمینه فروش میوه های موجود در انبارها و سردخانه ها باید از طریق افزایش میزان مصرف و غیره در جامعه فراهم شود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه در صورت نبود بازار فروش مناسب پیش بینی می شود دستکم ۳۰ تا ۴۰ درصد محصولات باغی به ضایعات تبدیل شود.

عمرانی بیان داشت: ضایعات محصولات کشاورزی ضمن اتلاف منابع آبی به ضرر اقتصاد باغداران و کشاورزان تمام خواهد شد.

تاثیر قیمت محصولات باغی بر روند تولید این محصولات در سال آینده

وی در بخش دیگری از این مصاحبه رادیویی گفت: امسال با وجود افزایش قیمت در تمامی شاخص های بازار، محصولات کشاورزی بالاخص سیب و مرکبات از رشد قیمتی چندانی در سطح عمده فروشی ها برخوردار نبوده است.

عضو هیئت رئیسه اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: باغداران به دلیل نبود بازار مناسب فروش محصول طی سال جاری با ضرر و زیان های هنگفتی مواجه شدند.

او تصریح کرد: امسال دولت در راستای حمایت از تولید داخلی اقدام به خرید میوه از باغداران کرده ولی این میزان خرید در برابر حجم تولید بالای میوه در سطح کشور رقم قابل توجهی نبوده است.

 

وزارت جهاد کشاورزی ابزارهای اجرای قانون تمرکز را مهیا کند

گفتنی است وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تنظیم بازار محصولات کشاورزی را برعهده دارد؛ اما به دلیل نقصان های تشکیلاتی و برنامه ریزی مناسب در این حوزه، هنوز از ایجاد شرایط پایداری در مدیریت تولید و عرضه برخی از محصولات ناتوان است.

ضروری است وزارت جهاد کشاورزی در عمل به اجرای قانون تمرکز، هر چه سریعتر ساختارهای خود را مطابق با قانون تمرکز اصلاح کرده و برنامه ریزی مناسبی برای تولید محصولات باغی و زراعی و بازاریابی آنان نماید.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.