۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۳۰۴ ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲دسته : غذا و کشاورزی, گزارش تحلیلی کارشناس: عبدالله فروتن
۱

استان خراسان جنوبی یکی از مناسب ترین قطب های تولید محصولات کشاورزی از طریق کشت دیم است و نقش پررنگی در تولید محصولاتی چون زرشک، زعفران و عناب ایفا می کند.

به گزارش مقاومتی نیوز بیش از ۸۰ درصد کشور در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد، از این رو خشکسالی جزء جدایی ناپذیری از اقلیم ایران محسوب می شود.

در مواقع خشکسالی با تغییر شرایط محیطی، وضعیت تولید محصولات کشاورزی به شدت تحت تاثیر عوامل جوی قرار گرفته و موجب کاهش محصول می شود به همین دلیل ضرورت توسعه کشت دیم در ایران بیش از پیش احساس می شود.

وضعیت کشت دیم در استان خراسان جنوبی

خراسان جنوبی یکی بهترین و مناسب ترین استان ها برای توسعه کشت دیم است؛ به طوری که بیش از ۴۰ درصد از اراضی کشاورزی این استان به زیر کشت دیم رفته است.

حاصلخیزترین بخش این استان برای توسعه کشت دیم در قسمت شمال و شمال غرب (قائن، سرایان، فرودوس و بشرویه)  واقع شده است؛ ولی دشت های جنوبی و جنوب غربی (نهبندان، سربیشه و درمیان) به دلیل مجاورت با حاشیه شمال لوت، دارای آب و هوایی خشک و خشن بوده و در معرض جریان شن های روان هستند.

رتبه نخست خراسان جنوبی در تولید زرشک، عناب و سنجد در کشور

استان خراسان جنوبی با متوسط ۱۶۰ میلی متر بارندگی سالیانه از آب و هوای خشک برخوردار بوده اما با این وجود، یکی از استان های پیشرو در تولید بسیاری از محصولات باارزش صادراتی در کشور محسوب می شود.

هم اکنون این استان مقام اول عملکرد در تولید زرشک بی دانه در کشور و جهان، مقام اول عملکرد در تولید عناب کشور، مقاوم دوم تولید زعفران کشور، مقام دوم تولید پنبه کشور، مقام اول تولید سنجد، رتبه چهارم عملکرد تولید انار و رتبه پنجم عملکرد تولید گل نرگس را به خود اختصاص داده و بیشترین تعداد قنات نیز در این استان حفر شده است.

وجود گونه های مستعد مانند زرشک، عناب و زعفران سبب شده نه تنها امکان توسعه باغات دیم فراهم گردد بلکه آینده ای به مراتب بهتر و تولید پایدارتری برای کشاورزی استان رقم بخورد.

مزیت های تولید زرشک دیم در خراسان جنوبی

باغات زرشک دیم خراسان جنوبی، مزیت های خاصی دارند که سبب شده که حتی بر عرصه زرشک آبی نیز برتری پیدا کند؛ بدلیل نقصان کیفی منابع آب زیرزمینی و شورشدن آب که شوری خاک را نیز به دنبال دارد، سرنوشت زرشک آبی به شدت تهدید می شود؛ در حالی که ظرفیت ها و قابلیت های طبیعی زرشک دیم، مصون از این تهدیدات خواهد بود.

در بخش محصولات زراعی نیز، این استان در تولید چغندرقند، رتبه هشتم کشور را داشته و همچنین گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای در این استان کشت می‌شوند؛ به طوری که در سال ۹۶ سطح زیر کشت گندم دیم ۲ هزار و ۳۴۲ هکتار و جو دیم ۱۴۳۸ هکتار از اراضی استان خراسان جنوبی بود.

مشکلات کشاورزان برای تولید زرشک و زعفران

کشت زعفران، عناب و زرشک از مهم‌ترین منابع درآمد روستاییان خراسان جنوبی بوده ولی سالهاست که این قشر زحمتکش از مشکلاتی مانند عدم‌حمایت بیمه‌ای کشاورزان، عدم برند سازی، هجوم آفات به برخی مزارع و سرمازدگی، خام فروشی، ضعف در صادرات، قاچاق پیاز زعفران، عدم توسعه صنایع تبدیلی و بسته بندی نامناسب رنج برده و درآمد کمی نصیب آنها می شود.

در پایان آن چه مشخص است این است که استان خراسان جنوبی از شرایط مطلوبی برای کشت دیم محصولات صادارتی چون زرشک، زعفران، عناب و پنبه برخوردار بوده و سازمان جهاد کشاورزی استان می تواند با آموزش های صحیح و اعطای مشوق های لازم، زمینه تولیدات حداکثری این محصولات جهت تامین بازار داخلی و صادرات را فراهم کند.

  1. سازمان جهاد کشاورزی استان به جای توسعه کشت دیم در استان، راه پیشرفت استان رو در عروسک سازی دنبال میکند!

    ۰۲


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.