۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۰۸ ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

مشاور رئیس سازمان صدا و سیما در امور اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مدل مفهومی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی که مطرح شده است مبتنی بر نظریه تربیت اقتصادی است.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از قدس آنلاین، حجت‌الله عبدالملکی در همایش رسانه و اقتصاد مقاومتی ویژه رسانه‌های خراسان جنوبی با اشاره به مدل مفهومی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مدل مفهومی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی یک روش شناختی است که این چارچوب باید در فعالیتهای رسانه‌ای مدنظر قرار داده شود.

وی افزود: از پاییز سال ۹۴ ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در دولت تشکیل شده است که ۱۲ برنامه ملی در آن مطرح شده است و یکی از این برنامه‌های ملی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی است.

مشاور رئیس سازمان صداوسیما در امور اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: وزارت ارشاد در جلسه فرماندهی اقتصاد مقاومتی مسئولیت این کارگروه را نپذیرفت و مسئولیت کارگروه فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی به سازمان صداوسیما واگذار شد و پنج دستگاه دیگر از جمله وزارت ارشاد، وزارت کار و رفاه، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و سازمان تبلیغات اسلامی به‌عنوان همکاران صداوسیما در این حوزه معرفی شدند.

عبدالملکی بیان کرد: مدل مفهومی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی در دبیرخانه شورای اقتصاد کارگروه طراحی شده است اما در عمل به‌علت عدم همکاری دستگاه‌های مربوطه و عدم پشتیبانی سازمان مدیریت به‌ جهت اینکه دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در این سازمان است، این کار اجرا نشده است و سازمان مدیریت شاکله این کارگروه را به هم ریخت و از دستگاه‌ها خواسته شد به‌ صورت مستقل اقدام کنند.

وی افزود: سازمان صداوسیما تلاش کرده است در چارچوب همین الگو حرکت کند اما مابقی دستگاه‌های فرهنگ‌ساز در زمینه اقتصاد مقاومتی عملاً از اقتصاد مقاومتی کنار کشیدند و به‌سمت مسیرهای دیگر رفتند به‌گونه‌ای که تاکنون کار خاصی صورت نگرفته است.

مشاور رئیس سازمان صدا و سیما در امور اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: مدل مفهومی فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی که مطرح شده است مبتنی بر نظریه تربیت اقتصادی است.

عبدالملکی گفت: فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی در چارچوب الگوهای تربیتی معنا پیدا می‌کند و بر این اساس نخستین شناختی که باید داشته باشیم از مخاطبین است و باید متناسب با گروه‌های مختلف مخاطب محتوا تولید شود و فرآیند تربیتی را طراحی کنیم.

وی یادآور شد: ۱۰ گروه اصلی شامل خردسالان، دانش‌آموزان، دانشجویان، کارمندان، کارگران، اصناف، کشاورزان، خانه‌داران، بیکاران و سالخوردگان جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که در چارچوب نظریه تربیت اقتصاد گفته می‌شود متناسب با هر گروه باید برنامه ویژه طراحی شود.

مشاور ریاست سازمان صدا و سیما در امور اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: خیلی از این گروه‌ها متولی خاصی دارد مانند دانش‌آموزان وزارت آموزش و پرورش، دانشجویان وزارت علوم، کارمندان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، کارگران و اصناف وزارت صنعت و معدن، کشاورزان جهاد کشاورزی، بیکاران وزارت کار، سالخوردگان و در قبال خردسالان سازمان بهزیستی مسئولیت دارد و سازمان صداوسیما در ارتباط با همه این گروهها مسئولیت دارد.

عبدالملکی ابراز کرد: الگوی تربیتی یا مراحل گفتمان‌سازی بر اساس این نظریه یک مجموعه پنج‌بعدی است که شامل تشخیص، تبیین، تبلیغ، تثبیت و تعمیق است.

وی افزود: تشخیص به‌نوعی بیان دستور ولی فقیه است که در مرحله تبیین ابعاد مختلف آن باز می‌شود و سپس به مرحله تبلیغ می‌رسد که در این مرحله شبهاتی برای مخاطب پیش می‌آورد و باید پاسخ مخاطب داده شود. در مرحله چهارم که مرحله تثبیت است به یک آرامش قلبی می‌رسد که این الگو اولاً لازم است و ثانیاً جواب می‌دهد اما متأسفانه در حوزه اقتصاد مقاومتی هنوز به مرحله ۳ و ۴ نرسیده‌ایم. در مرحله پنج تعمیق اتفاق می‌افتد و افراد عمل می‌کنند و مصرف کننده، بازرگان، مدیر و غیره براساس الگوی مصرف اقتصاد مقاومتی عمل می‌کنند.

مشاور رئیس سازمان صداوسیما در امور اقتصاد مقاومتی گفت: ما منتظر تعمیق هستیم و بیان می‌شود چرا مردم مصرف ایرانی انجام نمی‌دهند و چرا تولید کننده کیفیت کالای  خود را بالا نمی‌برد در حالی که ما هنوز مراحل قبل آن را انجام نداده‌ایم.

عبدالملکی بیان کرد: اگر این ۵ مرحله طی شود می‌گوییم این موضوع به گفتمان تبدیل شده است و در حال حاضر مسیر گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی را پنج درصد هم طی نکرده‌ایم و برای این گفتمان‌سازی دو دسته نیازمندی داریم؛ یک‌ سری از نیازمندیها نرم‌افزاری است و یک‌ سری نیازمندیها سخت‌افزاری است و در حوزه نیازمندیهای نرم‌افزاری دو حوزه خیلی مهم داریم که محتوای پیام و الگوی توزیع محتوا است.

وی گفت: در بحث محتوایی نیز به دو موضوع احتیاج داریم که ابتدا محتوای دشمن شناسی است و اقتصاد مقاومتی، یعنی مقاومت اقتصادی در مقابل یک نیروی نامطلوب و باید این نیروی نامطلوب را بشناسیم که بخشی از آن خارجی، شامل تحریمها و نفوذ است و بخشی دیگر داخلی است که همان ناکارآمدی داخلی است.

عبدالملکی بیان کرد: ما باید در این فضای پنج‌گانه متناسب با آن ۱۰ گروه در جامعه یک برنامه یا محتوای دشمن شناسی مناسب تولید کنیم.

وی با اشاره به این سخن رهبری که «اقتصاد مقاومتی عینیت بخشیدن به نظام اقتصادی نظام اسلامی است»، افزود: ۶ عرصه مهم در برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وجود دارد که یکی از آنها بحث مبنا و ماهیت اقتصاد مقاومتی است و در یک جمله مبنای اقتصاد مقاومتی، اسلام و اقتصاد اسلامی است و اقتصاد مقاومتی الگوی اقتصادی قرآن و اهل‌بیت(ع) است.

مشاور رئیس سازمان صداوسیما در امور اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: الگوی تولید، الگوی مصرف، الگوی مدیریت، الگوی انتخاب و الگوی تربیت پنج عرصه عملیاتی در اقتصاد مقاومتی هستند.

عبدالملکی بیان کرد: اگر همه انسانهایی که در ایران شامل ۱۰ گروه مخاطب می‌شوند بدانند در ارتباط با این پنج گروه چه‌ کاری باید بکنند و بعد این کار را انجام بدهند اقتصاد مقاومتی به‌صورت ۱۰۰ درصد در کشور اجرا میشود.

وی افزود: در حال حاضر بحث محتوایی کم نداریم اما نحوه توزیع محتوا، مسئله است و چگونگی رساندن این پیام محتوایی به ۱۰ گروه مخاطب مسئله است و در اینجا بحث آموزش خیلی مهم است و از همین مدخل بحث آموزش و پرورش و وزارت علوم در زمینه بازنگری دروس بسیار مورد اهمیت قرار می‌گیرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.