۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۰۳۹ ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰دسته : خبر خارجی, نفت و انرژی
۰

تولیدکنندگان نفت آمریکا در اقدام جدید خود، صادرات به بازارهای آسیایی را در دستور کار قرار داده اند؛ که تهدیدی جدی برای کشورهای عضو اوپک محسوب می شود. انتظار می رود تا ۵ سال آینده میزان صادرات نفت آمریکا به کشورهای آسیایی به ۱.۳ میلیون بشکه در روز برسد.

به گزارش مقاومتی نیوز شرکت مشاوره Wood Mackenzie هشدار داد اوپک باید مراقب باشد زیرا تولیدکنندگان شیل آمریکا سهم بزرگتری از آسیا که بزرگترین بازار نفت جهان است را ربوده و حضور اوپک در این منطقه را تهدید می‌کنند.

این شرکت مشاوره صنعت انرژی در گزارشی اعلام کرد صادرات نفت سبک آمریکا به آسیا از تقریبا هیچ در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱.۳ میلیون بشکه در روز، در پنج سال آینده خواهد رسید.

به گفته سوزان گوپتا، مدیر تحقیقات Wood Mackenzie، این امر به پالایشگاه‌های آسیایی امکان می‌دهد حداکثر ۴۰ درصد از تقاضای کوتاه‌مدت بیشتر خود را با شیل آمریکا تامین کنند.

این تحلیلگر در ادامه افزود: این خبر خوبی برای آسیا است. نفت آمریکا منبع جایگزینی را فراهم کرده و به آسیا کمک می‌کند منابع تامین خود را متنوع کند و افت تولید داخلی در این منطقه را جبران کند.

تنها پس از گذشت حدود دو سال از لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا، گریدهای نفتی مختلف از WTI گرفته تا Thunderhorse و Mars Blend به آسیا رسیده و این منطقه را بزرگترین خریدار نفت آمریکا ساخته‌اند. صادرات نفت آمریکا تا اواسط دهه ۲۰۲۰ به حدود چهار میلیون بشکه در روز صعود خواهد کرد و با صادرات از سوی عراق و کانادا رقابت می‌کند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی نیز در اظهارنظری در حاشیه کنفرانس CERA Week در هیوستون اظهار کرد: اوپک و سایر تولیدکنندگان خارج از این سازمان باید در برابر افزایش عظیم تولید نفت شیل آمریکا در برنامه‌های تولید خود به سرعت تجدیدنظر کنند. هشدار مدیر آژانس بین‌المللی انرژی به دنبال انتشار گزارش جدیدی از سوی این آژانس صورت گرفته است که شرایط مطلوبی را برای اوپک پیش‌بینی نمی‌کند.

کاهش تولید اوپک کمک کرده است تا قیمت‌های نفت به بالای ۶۰ دلار در هر بشکه صعود کند. اما همزمان رشد عرضه از سوی رقیبان غیراوپک شامل برزیل و کانادا را به دنبال داشته است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا به همراه کشورهایی مانند برزیل و کانادا همه رشد تقاضای جهانی را تا سال ۲۰۲۰ پوشش خواهند داد.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.