۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۹۰۲۱ ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹دسته : خبر, فرهنگ و گفتمان
۰

یک محقق و دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات، موفق به طراحی و ساخت شیشه ای شد که قابلیت جذب نور و کنترل روشنایی محیط داخلی را دارد و کمک بسیاری به بهینه سازی انرژی در ایران می کند.

به گزارش مقاومتی نیوز محقق ایرانی موفق به طراحی پنجره های با جذب نور از محیط شده است.

این گزارش که بر اساس اعلام روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی می باشد، حاکی از آن است که خانم فروزان فقیری با راهنمایی دکتر محمود قرآن نویس و دکتر هومن اخوان موفق شده است پنجره هایی را طراحی کند که کمک قابل توجهی به بهینه سازی در تمامی ساختمان های حاوی شیشه می کند.[۱]

کمک شیشه های هوشمند به اقتصاد انرژی

همه ساله حجم زیادی از هزینه های اقتصادی کشورها در بخش انرژی بدلیل عدم بهینه سازی جهت مصرف صحیح هدر می رود. پنجره ها به عنوان اصلی ترین بخش تبادل نور و گرما با محیط نقش بسیار موثری در بهبود بخش انرژه و صرفه جویی اقتصادی دارد.

پنجره های امروزی تا حدودی انتقال انرژی گرمایی را در تابستان و زمستان بهبود بخشیده اند. منتها انتقال نور و تنظیم نور کاری سخت است که به وسیله ی پنجره های هوشمند قابلیت کنترل دارد.

این پنجره های هوشمند که کاربرد های بسیاری در صنایع خودروسازی، صنایع هواپیمایی، صنایع کشتی‌سازی و گردشگری دریایی، صنعت ساختمان، علوم ارتباطات و فناوری تصویری و … دارد، می تواند نقش موثری در بهبود اقتصاد انرژی ایران داشته باشد.

با تلاش پژوهشگر و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی طراحی و ساخت شیشه پنجره های هوشمند با قابلیت کنترل و جذب نور به دست پژوهشگر فروزان فقیری محقق شده است.

پینوشت:

[۱] : ایران اکونومیست کد خبر: ۲۰۸۲۰۷جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.