۲۲ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۷۹۷۴ ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷دسته : خبر, راه و ساختمان
۲

 وزیر راه و شهرسازی از توافق ۸۰۰ میلیون دلاری با هندوستان برای سرمایه‌گذاری در راه‌آهن چابهار-زاهدان خبر داد و گفت: توسعه بنادر چابهار و جاسک باید همزمان با توسعه ریلی این منطقه پیش برود. با این وجود، برای استفاده از ظرفیت ترانزیتی راه آهن چابهار – سرخس لازم است هر ۲ قطعه این محور تکمیل شود و تکمیل قطعه اول به تنهایی تاثیرقابل توجهی در افزایش ظرفیت ترانزیت شرق کشور نخواهد داشت.

به گزارش مقاومتی نیوز عباس آخوندی در حاشیه دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران در جمع خبرنگاران گفت: ما در حال توسعه دو بندر مهم در شرق کشور یعنی جاسک و چابهار هستیم اما می‌خواهیم توسعه این بنادر همزمان با توسعه ریلی در این مناطق انجام شود. بنابراین پروژه راه‌آهن چابهار-زاهدان در حال اجراست.

وی افزود: در سفر اخیر به هندوستان با آنها توافق کردیم که ۸۰۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند تا در سه سال آینده این طرح اجرایی شود. در زمینه بندر جاسک هم برنامه ما همین است و تصمیم گرفته‌ایم راه‌آهن جیرفت را به جاسک متصل کنیم تا از این طریق بندر جاسک به راه‌آهن سراسری متصل شود. زیرا در توسعه بندر شهید رجایی این نقیصه وجود داشت که این بندر پیش از آنکه ریل توسعه یابد، توسعه یافت و در این زمینه مشکلاتی برای ما به وجود آمد. بنابراین همزمان دنبال توسعه بنادر و ریل هستیم.[۱]

لزوم احداث هر ۲ قطعه راه آهن چابهار – سرخس

راه آهن چابهار-زاهدان به طول ۵۸۰ کیلومتر قطعه اول راه آهن چابهار-سرخس است که چابهار را به شبکه ریلی کشور متصل می کند. احداث این قطعه از سال ۸۹ آغاز شده و پس از گذشت ۷ سال تنها حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

قطعه دوم راه آهن چابهار سرخس به طول ۷۶۰ کیلومتر، زاهدان را به بیرجند و از آن جا به شبکه ریلی کشور در حوالی تربت حیدریه متصل می کند و عملیات اجرایی آن به تازگی آغاز شده است.

برای استفاده از ظرفیت ترانزیتی راه آهن چابهار – سرخس لازم است هر ۲ قطعه این محور تکمیل شود و تکمیل قطعه اول به تنهایی تاثیرقابل توجهی در افزایش ظرفیت ترانزیت شرق کشور نخواهد داشت.

پینوشت:

[۱]: خبرگزاری ایسنا کد خبر: ۹۶۱۲۰۶۰۲۷۹۷

  1. بیا با هم یه شرطی ببندیم،اگه این طرح بقول شما تا سه سال دیگه راه افتاد تف بنداز تو صورت من اگه راه نیفتاد هشتاد میلیون تف تو صورتت...

    ۰۱
    • خبر، تف انداختن کار درستی نیست، امروز که با ترامپ و خروجش از برجام هزار مشکل تازه در اجزای طرح های ایران پیدا شده است، اما اگر ترامپ و خروجش از برجام هم نبودباید ببینیم چه نقصی در کار ما هست که پروژه های در کشور ما چندین برابر آن چه باید طول می کشندو چندین برابر براورد اولیه هزینه بر می دارند؟مهندسان صنایع چه پاسخی برای این پرسش دارند؟

      ۰۰جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.