۲۲ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۷۹۱۱ ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵ کارشناس: عبدالله فروتن دسته : غذا و کشاورزی, گزارش تحلیلی
۰

استان کرمانشاه یکی از قطب های کشاورزی ایران محسوب می شود؛ به طوری که این استان در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی در کشور رتبه اول تا پنجم را به خود اختصاص داده است.

به گزارش مقاومتی نیوز ۸۵ درصد از محصولات کشاورزی جهان بوسیله کشت دیم تولید می شوند؛ با این حال و با وجود اختصاص ۵۰ درصد از زمین های کشاورزی کشور به کشت دیم، تنها ۸ درصد از محصولات کشاورزی ایران به وسیله کشت دیم تولید می شود.

وضعیت کلی کشت دیم در استان کرمانشاه

کرمانشاه یکی از استان هایی است که پتانسیل بالایی در بخش کشاورزی دارد و می تواند نقش اساسی و مهم در تامین امنیت غذایی کشور ایفا کند؛ این استان همچنین یکی از بهترین و مناسب ترین استان های کشور برای توسعه کشت دیم است به طوری که حدود ۷۵ درصد از اراضی کشاورزی این استان به کشت دیم اختصاص پیدا کرده است.

از مجموع ۹۴۶.۸۷۱ هکتار از اراضی کشاورزی این استان، ۷۰۹.۸۷۱ هکتار از آن به زیر کشت دیم رفته و تنها  ۲۳۵.۰۰۰ هکتار از آن به مربوط کشت آبی است.

رتبه نخست کرمانشاه در تولید نخود و کلزای کشور

استان کرمانشاه با متوسط ۲۸۴ میلی متر بارندگی سالیانه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در ایران محسوب می شود به طوری که هم اکنون مقام اول عملکرد در واحد سطح نخود، رتبه دوم کشور از نظر عملکرد در واحد سطح ذرت دانه ای، رتبه پنجم در تولید گندم، رتبه چهارم در تولید چغندرقند و رتبه اول عملکرد در واحد سطح دانه روغنی کلزا در کشور متعلق به این استان است.

به طوری که در سال ۹۶ سطح زیر کشت گندم دیم ۳۱۶ هزار هکتار، جو دیم ۱۵۰ هزار هکتار، نخود ۷۵۰۰ هکتار بوده است.

بخش كوچكي از مناطق شمالی استان کرمانشاه معادل حدود ۹.۷ درصد مساحت استان، كه شامل روانسر و جوانرود است، داراي بارش بيشتر نسبت به مناطق دیگر این استان است. دراين مناطق توليد گندم ديم با درنظرگرفتن بارندگي سالانه به تنهايي بسيار مناسب است.

همچنین تاکنون تنها ۱۰۰۰ هکتار از زمین های شیبدار کرمانشاه به زیر کشت باغات دیم رفته است، این در حالی است که وزرات جهاد کشاورزی استان ۵ هزار هکتار از اراضی شیبدار مستعد کشت دیم را شناسایی کرده است.

مزیت های توسعه کشت دیم در استان کرمانشاه

توجه به توسعه کشت دیم در این استان به دلیل موقعيت ويژه استان کرمانشاه از نظر مركزيت غرب كشور و دسترسي به بازارهاي داخلي وخارجي، امكان توليد محصولات متنوع زراعي و باغي، عدم وجود محدوديت فيزيكي و شيميايي در منابع آب و خاك مانند شوري و قليايي بودن، بارندگي مناسب، هم مرز بودن با كشور خارجي و سهولت مبادلات كشاورزی، داشتن شش مرز رسمي و بازارچه اي فعال و وجود مراتع نسبتا غنی در این استان علاوه بر اشتغالزایی برای جوانان بومی، می تواند نوید بخش رونق کشاورزی در کشور و توسعه صادرات محصولات آن به بازارهای خارجی باشد.

مشکلات کشاورزان برای تولید محصولات دیم در استان کرمانشاه

یکی از مشکلات اساسی در توسعه کشت دیم در استان کرمانشاه عدم یکپارچگی اراضی کشاورزی است که به دلیل فقدان ضوابط و مقررات مدون و عدم برخورداری از پشتوانه قانونی محکم در استان، اغلب با شکست مواجه می شود.

از دیگر مشکلات این استان می توان به عدم تنوع در کشت محصولات دیمی اشاره کرد؛ بدین ترتیب که بیش از ۹۰ درصد از محصولات تولید شده به گندم، جو و نخود اختصاص دارد، این در حالی است که در شهرهای مانند کرمانشاه، هرسین و صحنه پتانسیل بالایی برای تولید گل محمدی وجود دارد.

همچنین روش ابتدایی کشت محصولات دیم به علت شخم زدن زمین، محدودیت نوع کشت محصول و نبود بذر متناسب با هر منطقه و مهمتر از همه ضعف انتقال دانش و فناوری کشت دیم به کشاورزان میزان بهره وری کشاورزان را کاهش داده است و سبب فرسایش خاک شده است.

در پایان آن چه مشخص است این است که استان کرمانشاه از شرایط مطلوبی جهت سرمایه گذاری در بخش کشاورزی برخوردار بوده و وزرات جهاد کشاورزی می تواند با استفاده از مشوق های لازم مانند پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، صدور مجوزهای لازم و معرفی ارقام پربازده و پایدار با شرایط مختلف آب و هوایی برای هر یک از مناطق استان، آموزش کشاورزی حفاظتی به کشاورزان و تناوب کشت محصول در حبوبات، زمینه ساز توسعه کشاورزی خصوصا کشت دیم در کشور باشد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.