۰۳ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۷۸۶۳ ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳دسته : راه و ساختمان, گفتگو
۰

احمد علی کیخا نماینده سیستان و بلوچستان بر ورود آستان قدس رضوی به راه آهن چابهار سرخس تاکید کرد و گفت: در حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس بر محرومیت زدایی و کاهش فقر تاکید جدی شده بنابراین ضروری است این نهاد توجه بیشتری به اجرای پروژه ها در مناطق محروم داشته باشد.

احمد علی کیخا نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس در گفتگو با مقاومتی نیوز گفت: توسعه زیرساخت های راه از جمله راه آهن و بزرگراه ها در مسیر چابهار، میلک و زابل تا مشهد و سرخس، علاوه بر توسعه شرق کشور، زمینه توسعه کشورهای هم جوار و بهره گیری خردمندانه از ظرفیت های موجود در این کشورها را نیز فراهم می کند.

 تامین ۱۵ درصد از سرمایه راه آهن چابهار سرخس از طریق صندوق توسعه ملی

نماینده سیستان و بلوچستان گفت: یکی از محدودیت های توسعه این زیرساخت ها کمبود اعتبار است. در مذاکرات بین مجلس و وزارت راه و شهرسازی، وزیر قول داد در صورتی که مجوز تامین حق السهم ۱۵ درصدی ایران از صندوق توسعه ملی داده شود، امکان تامین مبلغ باقی مانده از طریق فاینانس وجود دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با مصوبه اخیر مجلس در بررسی بودجه، امکان تامین حق السهم طرف ایرانی از صندوق توسعه ملی فراهم شده است.

انتظار از آستان قدس و بنیاد مستضعفان برای فعالیت در مناطق محروم

کیخا درباره مشارکت نهادهایی مثل آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان در راه آهن چابهار سرخس گفت: از آستان قدس انتظار می رفت حتی قبل از مصوبه مجلس وارد پروژه شود. در حکم مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس بر محرومیت زدایی و کاهش فقر تاکید جدی شده است.

وی افزود: برداشت من از نام بنیاد مستضعفان این است که گروه های هدف این بنیاد باید مستضعفان باشند و یکی از استان ها و مناطق محروم، استان سیستان و بلوچستان و منطقه سیستان است. بیش از ۵۰ درصد جمعیت منطقه سیستان تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی هستند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: نهادهایی مثل آستان قدس و بنیاد مستضعفان باید فعالیت های خود را به مناطق محروم اختصاص دهند.

وی گفت: این نهادها نباید تجاری فکر کنند و بگویند بازده یک پروژه در استان سیستان و بلوچستان مثلا ۱۰ درصد و در تهران ۱۵ یا ۲۰ درصد است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.