۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۷۴۷۹ ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴دسته : چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی, خبر
۰

در نشست راهکارهای رفع موانع تولیدکنندگان در فضای کسب و کار و تجارت در چهارمین همایش سالانه اقتصاد مقاومتی مطرح شد که دویینگ بیزینس، شاخص مناسبی برای رتبه بندی فضای کسب و کار نیست.

به گزارش مقاومتی نیوز نشست راهکارهای رفع موانع تولیدکنندگان در فضای کسب و کار و تجارت چهارمین همایش اقتصاد مقاومتی در سالن همایش ابوریحان در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست حمیدرضا فولادگر نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع همایش اقتصاد مقاومتی است و فضای کسب و کار در ذیل همین بحث قرار می گیرد، گفت: در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به بندهایی که مربوط به فضای کسب و کار است، اشاره شده است.

فولادگر افزود: پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان، رقابت پذیری تولید، بهره وری، حمایت همه جانبه از صادرات، تکمیل زنجیره ارزش به طور خاص در حوزه انرژی، مقابله با ضربه پذیری اقتصاد، فرهنگ و گفتمان سازی در اقتصاد مقاومتی و در نهایت رصد کردن اقدامات در ستاد اقتصاد مقاومتی پیش بینی شده است.

رئیس کمیسیون تولید مجلس با انتقاد از این که نباید مجلس به ماشین تولید قانون تبدیل شود، گفت: بهتر است که به جای تصویب قوانین جدید، قوانین موجود را اصلاح کنیم.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ۲ سال اخیر چندین گزارش در حوزه اقتصاد مقاومتی منتشر کرده است.

فولادگر گفت: یکی از این موارد بحث رگولاتوری و موارد دیگر گزارش تولید داخل و گزارش بهبود فضای کسب و کار بوده است؛ که هم اکنون آماده قرائت در صحن مجلس است که خروجی های آن منجر به اصلاح قوانین موجود شده است.

در ادامه این نشست امیر سیاح مدیر کل دفتر کسب و کار مرکز پژوهش های مجلس گفت: شاخص دویینگ بیزینس شاخصی است که نشان دهنده سهولت شروع یک کسب و کار است.

سیاح با بیان اینکه مؤلفه های شاخص توسعه کسب و کار دویینگ بیزینس همه ابعاد مؤثر بر کسب و کار را رصد نمی کند، گفت: ممکن است با اقداماتی رتبه کسب و کار بهبود پیدا کند اما عملا محیط کسب و کار ما سالم نباشد.

مدیر کل دفتر کسب و کار مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه شاخص دویینگ بیزینس شاخص مهمی نیست، تصریح کرد: در حال حاضر اگر شخصی بخواهد کسب و کاری را راه اندازی کند با انواع و اقسام موانع در این مسیر مواجه می شود.

وی در پایان با بیان اینکه نقدهایی زیادی به شاخص دویینگ بیزینس وارد است، گفت: با بررسی هایی مشخص شد که شاخص های این سازمان در خصوص شیلی سیاسی است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.