۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۸۹۴ ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹ کارشناس: محمد غیاثی دسته : راه و ساختمان, گزارش خارجی
۰

کشورهای مختلف جهان چشم اندازهایی را برای توسعه زیرساخت های خود از جمله زیرساخت های جاده ای و ریلی در نظر گرفته اند. این کشورها برای شکل دادن به آینده قاره آسیا در حوزه ترانزیت با یکدیگر رقابت می کنند و در تلاش هستند سهم بیشتری از این حوزه را به خود اختصاص دهند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی رقابت ژئواکومونیک برای شکل دادن به آینده قاره آسیا در حال انجام است. قدرت های منطقه ای در حال پیشبرد طرح های بلند پروازانه ای برای ساخت جاده ها، خطوط ریلی، خطوط لوله و سایر زیرساخت ها در سراسر منطقه هستند. کارشناسان مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل (CSIS) با استفاده از منابع رسمی، نقشه هایی را برای نشان دادن برخی از این چشم اندازهای رقابتی تهیه کرده اند.

چشم انداز اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا  

اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) چشم اندازی برای ارتباطات فیزیکی، نهادی و مردمی در بین ده کشور عضو این اتحادیه ترسیم کرده اند. در طرح جامع اتصال کشورهای اتحادیه جنوب شرقی آسیا در سال ۲۰۲۵، اتصال کشورهای عضو این اتحادیه با زیرساخت های سخت و نرم پیشنهاد شده است.

کشورهای برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین و سنگاپور که به دریا دسترسی دارند، با بهبود وضعیت بنادر خود در حال تقویت کریدور اقتصادی دریایی آ سه آن هستند.

کشورهای کامبوج، لائوس، میانمار، تایلند و ویتنام که در خشکی واقع شده اند، در حال ارتقای بزرگراه های خود از طریق کریدور اقتصادی منطقه مکونگ بزرگ و ارتقای خطوط ریلی از طریق کریدور ریلی آ سه آن هستند.

چشم انداز چین

ایده یک کمربند-یک جاده (جاده ابریشم) چین که در سال ۲۰۱۳ مطرح شد، شامل دو مسیر «راه ابریشم دریایی قرن ۲۱» و «کمربند اقتصادی راه ابریشم» است که از کشورهای اوراسیا عبور می کند. هدف جاده ابریشم این است که همه مسیرها در کشورهای ارواسیا در آینده به پکن ختم شود. این طرح پروژه های جدید و قدیمی را ترکیب می کند، محدوده جغرافیایی گسترده و نامحدودی را پوشش می دهد و به دنبال تقویت زیرسخت های سخت و نرم و حتی روابط فرهنگی است.

چشم انداز اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا به دنبال گسترش شبکه حمل و نقلی خود است. شبکه حمل و نقل اروپا شامل نه کریدور است که پنج کریدور آن تا داخل خشکی و مرز دریایی اوراسیا ادامه دارد. این کریدورها مشارکت اروپا-مدیترانه، مشارکت با شرق و سایر توافق نامه هایی که اروپا برای تعمیق روابط سیاسی و اقتصادی با مناطق مربوطه به دنبال آن است، تکمیل می کند. شبکه حمل و نقل اروپا می تواند در سال آینده به قطب شمال برسد که نشان دهنده بلند پروازی اروپا برای ایفای نقش در توسعه منطقه است. علاوه بر این طرح اتصال اتحادیه اروپا به چین برای هماهنگ کردن شبکه حمل و نقل اروپا با جاده ابریشم چین در سال ۲۰۱۵ پایه ریزی شده است.

چشم انداز هند

چشم انداز هند در درجه اول بر افزایش اتصال با مرزهای این کشور متمرکز است. هند در خارج از مرزها برای پشتیبانی از اهداف اقتصادی منطقه ای خود به دنبال گرد هم آوردن گروه های کوچک همسایه های خود است. سایر تلاش های هند نشان دهنده منافع ژئوپلتیک این کشور است. به عنوان مثال، هند با توسعه بندر چابهار در ایران قصد دارد پاکستان را دور بزند و به مسیرهای زمینی اروپا و آسیای میانه دسترسی پیدا کند.

چشم انداز ایران

ایران برنامه ریزی کرده است که تا ۵ سال آینده، هر سال ۲۰۰۰ کیلومتر خطوط ریلی را به شبکه ریلی خود اضافه کند. این کشور با تکیه بر موقعیت محوری خود در کریدور حمل و نقلی شمال-جنوب که از مسکو تا بمبئی ادامه دارد، به دنبال تبدیل شدن به هاب ترانزیتی است. ایران همچنین به دنبال اتصال جدید شرقی-غربی با همسایگان خود عراق و افغانستان است.

چشم انداز روسیه

چشم انداز روسیه ترکیبی از زیرساخت های سخت و نرم است. اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) ابزار اصلی روسیه برای یکپارچگی اقتصادی منطقه است و مقامات روسی پیشنهاد داده اند که این اتحادیه به جاده ابریشم چین متصل شود. روسیه از سمت جنوب به دنبال افزایش ارتباط با آذربایجان، ایران و هند از طریق کریدور حمل و نقلی شمال-جنوب (NSTC) است.

چشم انداز ترکیه

ترکیه به لحاظ تاریخی یک پل زمینی راهبردی بوده است که با دور زدن روسیه، آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل می کند. امروزه ترکیه از طریق پروژه های زیرساختی بزرگ داخلی، منطقه ای و بین المللی از جمله خط ریلی باکو-تفلیس-کارس در حال تقویت این جایگاه است. ترکیه همچنین برای ساخت هزاران کیلومتر جاده و راه آهن جدید مطابق چشم انداز سال ۲۰۲۳ که صدمین سال استقلال این کشور است، برنامه ریزی کرده است. این اقدامات در مجموع، شبکه حمل و نقل ترکیه را گسترش خواهد داد و ارتباط این شبکه را با آسیا و اروپا تقویت خواهد نمود.

منبع: مرکز مطالعات راهبردی و بین المللجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.