۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۷۵۹ ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۱

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سرنوشت گندم با قیمت نان گره خورده است و این موضوع تصمیم گیری را برای تعیین قیمت تضمینی گندم سخت کرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی ۱۶ بهمن در نشست خبری خود با تشریح وضعیت تولید گندم در کشور گفت: اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در گرو تصمیم گیری بر قیمت نان است.

این مقام مسئول در باره تولید گندم گفت: با شرایط بارندگی امسال ۱۲.۳ میلیون تن گندم در کشور تولید شده و خودکفایی این محصول استمرار خواهد داشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد کیفیت تولید گندم توسط کشاورزان هم گفت: کیفیت گندم داخلی بیشتر از سطح مورد نیاز برای نان است و بالاترین گندم کیفی داخلی در تولید محصولاتی مانند ماکارونی استفاده می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد تعیین قیمت خرید تضمینی گندم گفت: سرنوشت گندم با قیمت نان گره خورده و این موضوع تصمیم گیری برای تعیین قیمت تضمینی گندم را سخت کرده است اما با این حال امیدواریم هرچه زودتر قیمت خرید تضمینی این محصول اعلام شود.[۱]

دلیل عدم اعلام قیمت گندم مخالفت غیرقانونی سازمان برنامه وبودجه

گفتنی است بعد از گذشت حدود ۵ ماه از زمان اعلام قیمت خرید تضمینی گندم دولت همچنان نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به اطلاع کشاورزان نرسانده است.

به دلیل عدم اعلام قیمت گندم در  زمان قانونی آن از سوی دولت و نگرانی کارشناسان کشاورزی مبنی بر احتمال کاهش سطح زیر کشت گندم برای سال آینده، نمایندگان مجلس با ارائه ی بیانیه ای خواستار اعلام قیمت گندم توسط دولت شدند.

اما طبق اعلام وزیر جهاد کشاورزی علت عدم اطلاع رسانی قیمت گندم برای سال آینده مخالفت سازمان برنامه و بودجه با افزایش قیمت گندم برای سال آینده است.

تامین امنیت غذایی مشروط به افزایش متناسب با نرخ تورم قیمت گندم

سازمان برنامه وبودجه پیشنهاد عدم تغییر قیمت گندم را بر خلاف قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی به شورای اقتصاد داده است.

به نظر می رسد ادامه خودکفایی در تولید گندم بستگی به میزان قیمت این محصول در سال های آینده خواهد داشت و چنانچه قیمت این محصول متناسب با هزینه های تولیدی کشاورزان افزایش پیدا نکند انگیزه ی تولید کاهش خواهد یافت.

به همین منظور شورای اقتصاد باید طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی گندم را متناسب با نرخ تورم برای سال آینده افزایش دهد تا آسیبی به امنیت غذایی کشور وارد نشود.

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر: ۸۴۵۲۰

  1. قیمت جهانی گندم کیلویی ۶۵۰ تومان است با اینکه دست مزد یک کارگر از ماهی ۲۰۰۰ دلار شروع می شود ولی اینجا ۱۳۰۰ تومان را می گویند کم است و باید نان گران شود یعنی مردم بهای این را باید بدهند که کشاورز نمی تواند با قیمت های رقابتی تولید کند

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.