۰۴ خرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۶۵۳ ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

افضلی عضو کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر ضرورت پیگیری چرایی عدم اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی، گفت: وجود این خانه ها در رشد قیمت مسکن و اجاره بها تأثیر داشته است.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از خانه ملت سید حسین افضلی نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس آمار منتشره از سوی مراجع مختلف بین ۲ تا ۴ میلیون کمبود واحد مسکونی در کشور داریم، گفت: با توجه به نیاز کشور این میزان کمبود واحد مسکونی تولید مسکن و افزایش ساخت و ساز را توجیه می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر ضرورت رونق ساخت و ساز در کشور، افزود: قیمت مسکن در کشور باید به‌گونه‌ای باید باشد که اقشار مختلف جامعه بتوانند از آنچه در بحث خرید و فروش و چه اجاره استفاده کنند.

خانه‌های خالی تأثیر بسیاری در نرخ مسکن دارد

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وجود خانه‌های خالی از سکنه در کشور تأثیر بسیاری در نرخ مسکن دارد، تصریح کرد: متأسفانه عدم اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی معضلی است که به آشفتگی بازار مسکن دامن زده است.

وی با تأکید بر اینکه اخذ مالیات از خانه‌های خالی تأثیر بسیاری در بازار مسکن به‌ویژه در قسمت رهن و اجاره و حتی خرید و فروش خواهد داشت، افزود: مجلس باید طبق وظیفه نظارتی خود پیگیر نحوه اجرای قوانین وضع شده و چرایی عدم اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی باشد.

افضلی ادامه داد: سازوکار عملیاتی شدن قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید با شرایط موجود بررسی شود تا مشکلاتی مانند شرایط فعلی رخ نداده و منجر به پاک شدن کل صورت مسئله نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در پاسخ به این سؤال که وجود خانه‌های خالی در رشد قیمت مسکن و اجاره‌بها تأثیر داشته است یا خیر، گفت: قطعاً بی‌تأثیر نیست زیرا هر چه که تولید مسکن بیشتر و عرضه زیادتر شود خودبه‌خود تأثیر خوبی در بهبود وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن خواهد داشت.

حجم خانه‌های خالی در شمال و جنوب شهر قابل قیاس نیست

وی با بیان اینکه رکود اقتصادی و متناسب نبودن درآمد مردم با قیمت خانه‌ها از دلایل موفق نبودن مردم در معاملات مسکن است، افزود: بسیاری از خانه‌های خالی موجود در کشور در مناطق خوب، با متراژهای بالا و به‌تبع آن قیمت‌های به نسبت گران هستند ازاین‌رو بسیاری از اقشار جامعه از خرید یا اجاره آن‌ها عاجز هستند.

افضلی با تأکید بر اینکه ورود بسیاری از خانه‌های خالی به بازار خرید و فروش یا رهن و اجاره نیز نمی‌تواند کمکی به اقشار متوسط و ضعیف جامعه کند، تصریح کرد: بسیاری از خرید و فروش‌ها در حوزه خانه‌های لوکس خالی از سکنه با هدف سرمایه‌گذاری صورت گرفته که حتی با فرض این موضوع نیز کار درستی است زیرا می‌تواند سایر بخش‌ها را نیز فعال کند.

معاملات خانه‌های خالی وضعیت مسکن را بهبود می‌بخشد

وی با بیان اینکه حجم خانه‌های خالی از سکنه در شمال شهر به نسبت پایین‌شهر بیشتر است، گفت: در ماه‌های اخیر در خانه‌های خالی از سکنه شمال شهر نیز معاملاتی صورت گرفته که اگر این رخ نداده بود به‌طور حتم وضعیت فعلی بازار مسکن بدتر از شرایط فعلی بود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه مسئولان مربوطه باید جلوی جهش بیش از حد قیمت‌ها را در بحث مسکن بگیرند، افزود: مجلس نیز باید با پیگیری قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی بهبود وضعیت بازار مسکن را تسریع کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.