۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۳۱۷ ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

با کاهش منابع طرح های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۷.۵ به ۲ هزار میلیارد تومان از محل اوراق خزانه، یارانه این بخش ها از محل اوراق خزانه حدود ۷۰ درصد کاهش یافت. این تغییر در لایحه بودجه ۹۷ پس از بازنگری کمیسیون تلفیق اتفاق افتاده است.

به گزارش مقاومتی نیوز  قرار بود در بند «ه» تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به شرط افزایش سقف انتشار اوراق خزانه به ۱۵ هزار میلیارد تومان، حداقل ۷.۵ هزار میلیارد تومان از آن برای طرح تحول سلامت استفاده شده و مابقی در طرح های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به کار گرفته شود.

با این وجود پس از بازنگری کمیسیون تلفیق در لایحه، سقف انتشار اوراق به ۹.۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافت در حالی که میزان حداقلی اوراق مرتبط با طرح تحول سلامت تغییری نکرد.

به این ترتیب با کاهش منابع طرح های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۷.۵ به ۲ هزار میلیارد تومان از محل اوراق خزانه، یارانه این بخش ها از محل اوراق خزانه حدود ۷۰ درصد کاهش یافت.

بند جدید لایحه بودجه ۹۷

بند مذکور در لایحه بودجه ۹۷ که به تصویب کمیسیون تلفیق رسید، به این شرح است: دولت، اسناد خزانه اسلامي با حفظ قدرت خريد و با سررسيد تا سه‌سال را صادر و به طلبکاران (طرحهاي تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي، خرید تضمینی محصولات راهبردي(استراتژیک) کشاورزی، مابه‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات با قیمت فروش، بيمه محصولات كشاورزي، تأدیه بدهیهای سازمان‌های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق) تا سقف ۹۵ هزار میلیارد ریال واگذار كند. بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه‌های سنواتی کل کشور پیش‌بینی مي‌شود و خزانه‌داری کل کشور موظف است از محل اعتبارات رديفهاي فصل مربوطه و جدول(۸) اين قانون نسبت به تسویه آن اقدام نماید. مبلغ هفتاد و پنج هزار ميليارد ۷۵ هزار میلیارد ریال از مبلغ موضوع اين بند به سازمان بيمه سلامت ايران اختصاص مي‌يابد.»

این درحالی است که پیش از بازنگری کمیسیون تلفیق، به جای عدد ۹۵ هزار میلیارد تومان، عدد ۱۵۰ هزار میلیارد ریال درج شده بود.

ضروری است نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس این مسئله را پیگیری نموده و مانع از کاهش حمایت ها از بخش راهبردی کشاورزی شوند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.