۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۲۹۲ ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی با بیان این که احداث شهرکهاي شيلاتي از اولويت هاي شرکت شهرکهاي گلخانه اي است، گفت: طی چهار سال اخیر بیش از ۱۲ هزار هکتار گلخانه جدید در کشور ایجاد شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از خبرگزاري صداوسيما، علي اشرف منصوري در جلسه خبري امروز با اشاره به اينکه شهرکهاي گلخانه در ۲۹ استان کشور احداث شده است افزود: از ۱۱۵ شهرک ۹۸ مجتمع گلخانه اي با مساحت ۴۶۸۳ هکتار، ۹ مجتمع شيلاتي با مساحت ۲۶۹۴ هکتار، هشت مجتمع دامداري با مساحت ۲۵۰ هکتار احداث شده است.

وي گفت: از مجموع ۹۸ مجتمع گلخانه اي ۹۱ مورد به مساحت ۲۷۰۰ هکتار در اولويت واگذاري به بخش خصوصي قرار گرفته و تاکنون ۷۰۰ هکتار آن در قراردادهايي به سرمايه گذاران واگذار شده است.

مديرعامل شرکت شهرکهاي گلخانه اي همچنين درباره مشارکت بخش خصوصي در توسعه واحدهاي گلخانه اي افزود: تاکنون ۹۱ شهرک گلخانه اي با صرف ۳۴۰۰ ميليارد تومان با همکاري بخش خصوصي احداث شده که آماده واگذاري است و در پي آن ۳۵ هزار شغل بصورت مستقيم و غير مستقيم ايجاد مي شود.

منصوري گفت: علاوه بر اين در سال زراعي ۹۵-۹۶ براي احداث ۲۴ شهرک خصوصي با مساحت ۴۷۶ هکتار مجوز تاسيس صادر شده است.

وي احداث شهرکهاي شيلاتي را از ديگر اولويت هاي شرکت شهرکهاي گلخانه اي دانست و افزود: بر اساس تفاهم نامه مشترک با سازمان شيلات قرار است ۴۴ شهرک شيلاتي با روش پرورش ماهي در قفس و پرورش ميگو و ماهيان خاوياري در سواحل درياهاي جنوب و شمال کشور ايجاد شود که ۱۰ مورد آن با همکاري موسسه جهاد نصر آماده سازي شده است.

مديرعامل شرکت شهرکهاي گلخانه اي همچنين از ارائه طرح ايجاد ۹۱ شهرک جديد به کارگروه ملي توسعه روستايي کشور خبر داد و گفت: آماده سازي زير ساخت ۹۱ شهرک جديد پس از تصويب در کارگروه اجرايي مي شود.

منصوري افزود: علاوه بر اين مطالعه احداث ۵۱۰ طرح جديد گلخانه در مساحت ۱۲۵ هزار هکتار در ۲۳ استان کشور در مراحل تکميلي است.

وي گفت: در دو سال اخير براي اجراي برنامه توسعه شهرک هاي گلخانه اي علاوه بر صرف منابع اعتباري تملک دارايي استانها، ۶۰۰ ميليارد ريال اعتبار نيز از محل منابع ملي اختصاص يافته است.

مديرعامل شرکت شهرکهاي گلخانه اي افزود: در ۱۰ ماه گذشته سازمانهاي جهاد کشاورزي استانها نيز حدود ۶۵۰ ميليارد ريال اعتبار براي بهره برداري از شهرکهاي گلخانه اي اختصاص دادند.

منصوري گفت: تاکنون شهرکهاي گلخانه اي در استانهاي همدان، اردبيل، کهگيلويه و بوير احمد و جنوب کرمان به بهره برداري و توليد رسيده است.

وي افزود: در سه تا چهار سال گذشته ۱۲ هزار هکتار گلخانه جديد در کشور احداث شده است که ۹۵۰۰ هکتار آن به کاشت سبزي و صيفي و توت فرنگي و گياهان دارويي، ۲۵۰۰ هکتار به توليد گل و گياهان زينتي اختصاص دارد.

مدير عامل شرکت شهرکهاي گلخانه ميزان توليد محصول در ۱۲ هزار هکتار گلخانه جديد را ۲ ميليون تن اعلام کرد و گفت: علاوه بر اين يک ميليارد و ۵۰۰ ميليون گل شاخه بريده و ۲۶۰ ميليون عدد گلدان زينتي توليد شده است.

منصوري افزود: استان تهران با ۳۱۵۰ هکتار، جنوب کرمان با ۱۷۲۰ هکتار، اصفهان با ۱۵۴۵ هکتار و يزد با ۴۳۲ هکتار از استانهاي پيشرو در توسعه گلخانه هستند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.