۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۰۷۵ ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

وزیر اقتصاد و دارایی در مراسم پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران، ضمن بیان دو راهبرد جدید این وزارتخانه مبنی بر افزایش ظرفیت و جذب منابع خارجی برای این بازار، گفت: با توجه به آمارهای بازار سرمایه در ایران، شاهد افزایش چشم گیر سهم این بازار از تامین مالی پروژه های کشور خواهیم بود.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، مسعود کرباسیان طی سخنانی در مراسم پنجاه سالگی بازار سرمایه ایران، گفت: میزان تامین مالی بازار سرمایه کشور در سال ۱۳۸۶ معادل ۴۲ هزار میلیارد ریال بود که این رقم در پایان سال ۱۳۹۵ به بیش از ۵۲۲ هزار میلیارد ریال افزایش یافت و امسال هم با توجه به رشد چشمگیر شاخص بورس، قطعا شاهد افزایش به مراتب بیشتری خواهیم بود.

سهم ۲۰ درصدی بازار سرمایه در تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری

کرباسیان همچنین با اشاره به شاخص “سهم بازار سرمایه در تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری از کل تشکیل سرمایه ثابت کشور” از افزایش رقم این شاخص از شش درصد در سال ۱۳۹۱ به رقم ۲۰ درصد در پایان سال ۱۳۹۵ خبر داد.

وی افزود: نکته قابل توجه دیگر در عملکرد بازار سرمایه ایران، رشد شاخص بورس تهران از منهای ۲۲ درصد در سال ۱۳۸۴ به مثبت ۱۲ درصد در ۱۰ ماهه سال جاری است که منجر به ارتقاء و اختصاص جایگاه ویژه ای به بورس تهران در منطقه شده است.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: خوشبختانه، بررسی روند عملکرد بازدهی سهام در پنج دهه اخیر، به رغم برخی فراز و فرودها، حاکی از صعودی بودن این روند است که نشان می دهد، صبر و تحمل کوتاه مدت، بازدهی بلند مدت در این بازار دارد.

دو راهبرد جدید برای بازار سرمایه: افزایش ظرفیت و جذب منابع خارجی

کرباسیان ادامه داد: بر اساس اولویت های اختصاصی ابلاغی رییس جمهور به وزارت اقتصاد در خصوص بازار سرمایه کشور، ما دو راهبرد “ظرفیت سازی برای توسعه” و “تثبیت جذب منابع خارجی از طریق بازار سرمایه” را برای آن طراحی کردیم و هر دوی این پروژه ها دارای زمان بندی و شاخص های روشن برای اندازه گیری و سنجش میزان پیشرفت آنها است که ما خودمان را متعهد به انجامش می دانیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به روند رو به رشد شاخص بورس تهران، اظهار داشت: همین رشد چشمگیر وزارت اقتصاد را بر آن داشت که در راستای انجام تکالیف قانونی خود، نسبت به عرضه سهام شرکت های بیمه ای در یکی از بهترین ادوار بورس، اقدام کند و در کنار آن، بانک ها نیز به پیروی از دستور رییس جمهور و پیگیری مجدانه و همکاری خوب وزارت اقتصاد و بانک مرکزی، اموال مازاد و منجمد خود را در بورس عرضه کنند.

وی با بیان اینکه رییس جمهور به سایر دستگاه ها نیز ضرورت واگذاری اموال مازاد و بنگاه های در اختیارشان را ابلاغ کرده است، اظهار داشت: این دستگاه ها نیز عرضه اموال مازاد خود را آغاز کرده اند و من در همین راستا از کمیته پذیرش سازمان بورس خواسته ام فعال تر عمل کنند.

وزیر اقتصاد اظهار داشت: در عین حال ما معتقدیم شاخص افزایش عرضه بازار سهام ایران نسبت به تولید داخلی در مقایسه با میانگین جهانی کم است و خصوصاً بازار اولیه در این ارتباط باید مورد توجه قرار گیرد.

کرباسیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جذب سرمایه خارجی از هم اکنون در بیمه ها شروع شده است، گفت: بازار سرمایه کشور هم می تواند نسبت به جذب سرمایه های خارجی اقدام کنند.

ارتقای رتبه اعتباری ایران به پنج/ فعال شدن موسسات اعتبار سنجی تا پایان سال

وزیر اقتصاد همچنین ارتقای رتبه اعتباری ایران از هفت در ابتدای دولت یازدهم به شش و سپس به پنج در چند روز اخیر را خبری بسیار خوب برای اقتصاد کشور و نشانه کاهش ریسک سرمایه گذاری در ایران عنوان کرد که نتیجه بارز آن در کاهش ۱۰ درصدی هزینه تامین مالی خارجی، کاهش هزینه های بیمه ای و افزایش سرمایه گذاری خارجی تبلور خواهد کرد.

وی صدور مجوز برای موسسات اعتبار سنجی و ابراز امیدواری برای فعال شدن آنها تا پیش از پایان سال، این امر را نشانه مثبت دیگری برای اقتصاد کشور و تقویت جدی تر برونگرایی اقتصادی خواند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.