۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۶۰۳۶ ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۱

محمد باقر نوبخت در حاشیه جلسه امروز مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در سال آینده قیمت گندم تغییری پیدا نخواهد کرد گفت: تا زمانی که دولت تصمیم جدیدی در این رابطه نگیرد، قیمت گندم مانند سال گذشته خواهد بود.

به گزارش مقاومتی نیوز محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در حاشیه بررسی لایحه بودجه سال آینده در مجلس، از عدم تغییر نرخ خرید تضمینی گندم در سال آینده خبر داد.

عبداله حاتمیان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب، به مقاومتی نیوز گفت: صبح امروز در حاشیه ی بررسی لایحه بودجه ی سال آینده از رئیس سازمان برنامه و بودجه دلیل عدم اعلام قیمت گندم سئوال شد و ایشان چنین پاسخ دادند «با توجه به اینکه قیمت گندم در سال گذشته به میزان ۲ درصد افزایش داشته است، در سال جاری شاهد افزایش قیمت نخواهیم بود.»

نوبخت در ادامه صحبت هایش در مورد خرید تضمینی تأکید کرده است «به دلیل آنکه دولت هیچ موضع رسمی در قبال تغییر قیمت گندم تا به امروز نداشته است، بنابراین تغییر قیمت در رابطه با گندم غیرممکن خواهد بود.»

عدم افزایش قیمت گندم خلاف قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی

این موضوع در حالی اتفاق می افتد که طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی دولت موظف است بنابر پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی هرساله قیمت گندم را متناسب با هزینه های کشاورزان افزایش دهد تا تولید این محصول اساسی دچار مشکل نشود.

اما در سال ۹۵ و ۹۶ سازمان برنامه و بودجه به دلایل کاملا نامشخص و علی رغم تأکید قانون، موافق افزایش قیمت گندم متناسب با نرخ تورم نبوده و از این اتفاق جلوگیری کرده است.

این در حالی است که تمام هزینه های تولید کشاورزان در سال جاری متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا کرده است و با این احتساب تولید گندم برای کشاورزان صرفه ی اقتصادی نخواهد داشت و موجب ضرر آنان خواهد شد.

وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان مجلس مدافع منافع کشاورزان

گفتنی است وزارت جهاد کشاورزی به منظور اقتصادی کردن تولید کشاورزان، پیشنهاد افزایش ۱۰ درصدی قیمت گندم را برای سال آینده پیشنهاد کرده و در قبال موضع گیری سازمان برنامه و بودجه مبنی بر عدم افزایش قیمت گندم در شورای اقتصاد مخالفت جدی نموده است.

در این میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید ضمن برخورد جدی با اقدام خلاف قانون و ضد تولید سازمان برنامه و بودجه، از دولت بخواهند قیمت رسمی گندم را اعلام نماید تا از آسیب جدی به تولید این محصول استراتژیک غذایی جلوگیری شود.

  1. خدا مسئولین سازمان برنامه و بودجه را خیر ندهد..
    کاش سری به هزینه های تولید ما گندمکاران میزدند و بعد اینچنین تصمیم میگرفتند..

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.