۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۵۹۴۵ ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

معاون اول رئیس جمهور ۴ بهمن ماه در جلسه ستاد تنظیم بازار با تقدیر ویژه از وزارت جهاد کشاورزی در جهت حمایت از تولیدات داخلی، از وزارت صنعت، بانک مرکزی و سازمان برنامه درخواست کرد تا با کمک به این وزارتخانه مشکلات بازار مصرفی شب عید را کاهش دهند.

به گزارش مقاومتی نیوز وزارت جهاد کشاورزی پس از تصویب قانون تمرکز وظایف بازرگانی در این وزارتخانه، مسئول تنظیم بازار محصولات غذایی و کشاورزی شد.

این وزارتخانه با برنامه ریزی مدون و سیاست‌های مناسب توانست در جهت رونق تولیدات داخلی اقدام کرده و علاوه بر افزایش سطح تولیدات داخلی، میزان واردات محصولات غذایی و کشاورزی را نیز در طول ۴ سال کاهش دهد.

تقدیر معاون اول رئیس جمهور از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی 

یکی از دغدغه های اصلی مسئولین وزارت جهاد کشاورزی تامین مایحتاج مصرفی مردم در شب عید است و برای آن اقدامات خوبی نیز انجام داده است؛ به همین منظور ۴ بهمن ماه در جلسه ستاد تنظیم بازار کشور که به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در مدت گذشته تقدیر شده و از دستگاه های دیگر خواسته شد تا با همکاری با این وزارتخانه مشکلات پیش روی بازار مصرف شب عید را کاهش دهند.

اسحاق جهانگیری چهارشنبه گذشته در جلسه ستاد تنظیم بازار،‌ با ابراز اطمینان به جامعه نسبت به اینکه منابع لازم برای تأمین مایحتاج مردم پیش بینی و تهیه شده است، از دستگاه های دولتی خواست تا با تأمین ذخایر کالاهای اساسی مورد نیاز و نظارت بر قیمت ها،‌ فضایی با ثبات و آرام در بازار ایجاد کنند.

وی همکاری اصناف و تولید کنندگان بخش خصوصی با دستگاه های دولتی را در این خصوص ضروری خواند و افزود: ممکن است برخی کالاها به طور مقطعی و به دلایل غیر قابل پیش بینی نوسان قیمت پیدا کند اما با تلاش همه دستگاه‌های مسئول وضعیت بازار در روزهای منتهی به پایان سال اطمینان بخش خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با قدردانی از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی و کلیه تولید کنندگان مواد غذایی که نقش ارزشمندی در تامین کالاهای مورد نیاز مردم دارند،‌ از وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه خواست تا با هماهنگی یکدیگر درباره اقلام ضروری مورد نیاز جامعه نسبت به تأمین کسری کالاها و تنظیم بازار اقدام کنند.[۱]

حمایت از تولید داخلی در جهت تنظیم بازار، اولویت اصلی وزارت جهاد کشاورزی

گفتنی است یکی از موفقیت های وزارت جهاد کشاورزی در عمل به قانون تمرکز کاهش واردات و افزایش حمایت ها از تولید داخلی بوده که همین موضوع نیز باعث تقدیر معاون اول رئیس جمهور شده است.

این وزارتخانه توانسته است با برنامه ریزی مناسب حمایتی و ویژه، سطح تولید محصولات کشاورزی را از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱۸ میلیون تن در سال ۹۵ برساند.

همچنین تراز تجاری بخش کشاورزی را از منفی ۹ میلیارد دلار در سال ۹۲ به منفی ۳ میلیارد دلار در سال ۹۵ رساند که موفقیت مناسبی برای این دستگاه در جهت حمایت از تولید داخلی محسوب می شود.

بنابراین در این راستا از وزارت جهاد کشاورزی توقع می رود با استفاده از ظرفیت های ایجاد شده در قانون تمرکز و با سیاستگذاری مناسب بتواند مایحتاج مصرفی مردم را در شب عید تامین کند.

همچنین ضروری است مدیریت ستاد تنظیم بازار به طور کامل در اختیار این وزارتخانه قرار گیرد؛ چرا که عمده محصولات مرتبط با این ستاد در حیطه وظایف وزارت کشاورزی است.

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر: ۸۳۸۱۶جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.