۲۴ مهر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۵۳۶۸ ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۱دسته : اسقاط خودرو, تولید و اشتغال, گزارش خارجی کارشناس: امیرحسین عسکریان
۰

دولت بریتانیا به منظور کاهش آلودگی هوا برنامه های متعددی در زمینه مدیریت آلایندگی وسایل نقلیه در نظر دارد. در همین راستا در بریتانیا عوارض خودروهای با سن بالا افزایش یافته است و در شهر لندن مناطقی با عنوان منطقه پاک با محدودیت های ترافیکی، ایجاد خواهد شد.

به گزارش مقاومتی نیوز دولت بریتانیا با هدف کاهش آلودگی هوا عوارض خودرو را به میزان ۱۱.۵ پوند اضافه خواهد کرد. با اعمال شدن این میزان افزایش عوارض که عمدتا برای وسایل نقلیه با عمر بالای ۱۳ سال است، ۹ هزار راننده تحت تاثیر قرار می گیرند.

در این باره صادق خان شهردار لندن با بیان اینکه بایستی با افزایش عمر خودرو بایستی میزان قیمت عوارض خودرو نیز بیشتر شود، گفت: این طرح در راستای کاهش آلودگی هوای کلان شهرهای بریتانیا در نظر گرفته شده است و با اجرا شدن آن آلودگی هوای مناطق مختلف لندن کاهش خواهد یافت.

لندن محدودیت های ترافیکی در منطقه پاک اعمال می کند  

تصمیم گیران شهر لندن در بریتانیا قصددارند در سال ۲۰۱۹ میلادی منطقه ای در این شهر به عنوان منطقه پاک ایجاد نمایند. بر اساس طرح سران شهر لندن، در این منطقه محدودیت های ترافیکی اعمال خواهد شد تا از منظر آلایندگی پاک تر شود.

شهرداری لندن به دنبال گسترش مناطق پاک در این شهر است. با انتخاب این منطقه و گسترش آن رفت و آمد خودروهای سنگین نظیر اتوبوس ها و کامیون ها در شعاع ۱۰ مایلی مرکز شهر لندن محدود خواهد شد.

جریمه وسایل نقلیه آلاینده در صورت ورود به منطقه پاک

علاوه بر این در منطقه پاک بر ورود خودروها و موتورسیکلت هایی که استاندارد آلایندگی ندارند نیز جریمه روزانه اعمال می شود. برای این منظور جریمه روزانه ۱۲.۵ پوندی برای خودروهای سبک و موتور سیکلت ها و ۱۰۰ پوندی برای خودروهای سنگین در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است مسئولان دولت بریتانیا تخمین زده اند که اعمال عوارض و جریمه های سنگین برای خودروهای آلاینده، بر روی ۶ درصد از وسایل نقلیه که به لندن رفت و آمد می کنند اثر خواهد گذاشت. همچنین با اعمال این جریمه ها و عوارض رفت و آمد ۲۰۰ هزار خودرو در منطقه پاک لندن محدود خواهد شد.

علاوه بر این با بیشتر شدن عوارض خودرو برای خودروهای آلاینده، پیش بینی می شود میزان مرگ و میر بر اثر آلودگی هوا در لندن کاهش یابد. در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در شهر لندن ۱۰ هزار نفر در سال عنوان شده است.

افزایش مالیات خودروهای دیزلی در صورت عدم رعایت استانداردهای آلایندگی

دولت بریتانیا با هدف حمایت از قانون هوای پاک و مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای از ابتدای سال جاری میلادی خودروهای دیزلی را  که استانداردهای آلایندگی را رعایت نکنند به پرداخت مالیات بیشتری ملزم کرده است.

بر این اساس هر چه میزان انتشار گاز دی اکسید کربن افزایش یابد میزان مالیات وضع شده نیز به صورت پلکانی روند افزایشی به خود می گیرد. شیوه افزایش مالیات بدین صورت است که رانندگان خودروهای دیزلی در صورت عدم رعایت استانداردهای آلایندگی ملزم به پرداخت ۵۰۰ پوند مالیات بیشتر در هر سال هستند. برای این منظور استاندارد آلایندگی خودروها تولید کمتر از ۱۵۰ گرم کربن‌ دی‌اکسید در هر کیلومتر اعلام شده است.

همچنین دولت این کشور بودجه ای ۲۲۰ میلیون پوندی به منظور توسعه تولید خودروهای با آلایندگی پاک تخصیص داده است.

منبع: اف تی و اکسپرسجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.