۳۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۵۱۸۷ ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵دسته : صنعت برق, گزارش تحلیلی, نفت و انرژی کارشناس: علی بختیاری
۱

صندوق های سرمایه گذاری پروژه، توسعه مولدهای کوچک برق و انرژی های تجدیدپذیر از جمله روش هایی است که مردم می توانند در آن با استفاده از سرمایه های خرد خود، به پیشرفت و توسعه صنعت کشور کمک کنند.

مقاومتی نیوز/ استفاده از سرمایه‌های خرد مردم یکی از راهکارهای توسعه صنعت برق کشور است که می تواند با استفاده از روش های مختلف انجام شود.

تشکیل صندوق پروژه، توسعه مولدهای کوچک برق و انرژی های تجدیدپذیر سه روشی است که می تواند در این زمینه مورد استفاده قرار بگیرد.

صندوق های سرمایه گذاری پروژه

اواخر سال ۹۱ که کشور در اوج تحریم‌های اقتصادی به سر می‌برد، امکان بهره‌مندی پروژه‌های بزرگ به‌خصوص پروژه‌های حوزه‌ نفت و گاز از منابع خارجی میسر نبود.

علاوه‌بر آن، دولت نیز به‌دلیل کاهش درآمدهای نفتی ناشی از تحریم، منابع کافی برای فعالیت‌های عمرانی نداشت و بانک‌ها هم به‌دلیل مطالبات معوق، با محدودیت شدید اعتباری مواجه بودند.

با این ‌وجود، نقدینگی موجود در جامعه به‌دلیل سیاست‌های نادرست، به‌طور روزافزونی افزایش می‌یافت و در هر برهه‌ای از زمان به سمت بازاری غیر مولد گسیل می‌شد. حتی رشد بازار سرمایه در آن مقطع، عمدتا باعث رونق بازار ثانویه شده و تاثیر بسزایی در بخش واقعی اقتصاد نداشت.

این مسائل در حالی اتفاق می‌افتاد که پروژه‌های سودآوری در حوزه‌ نفت و گاز به‌دلیل مشکل تامین مالی متوقف بوده یا به منابع لازم جهت سرمایه‌گذاری نیاز وافر داشتند؛ بنابراین اگر سازوکار مناسبی طراحی می‌شد که نقدینگی سرگردان جامعه را به پروژه‌های سودآور هدایت می‌کرد، هم پروژه‌ها امکان تامین مالی می‌یافتند و هم سودآوری مناسبی نصیب سرمایه‌گذاران می‌شد.

یکی از ابزارهای تأمین مالی برای مالکان پروژه ها، تأسیس و راه اندازی صندوق سرمایه گذاری پروژه است. مالکان انواع پروژه ها می توانند با اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار و تأسیس صندوق سرمایه گذاری پروژه، منابع مورد نیاز پروژه را از طریق جمع آوری سرمایه از عموم تأمین نموده و در قبال آن، واحد های سرمایه گذاری به سرمایه گذاران واگذار کنند.

هدف از تشکیل صندوق سرمایه گذاری پروژه، جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران و متقاضیان سرمایه گذاری و اختصاص وجوه جمع آوری شده به ساخت و مرحله بهره برداری رساندن انواع پروژه های دارای توجیه صنعتی و معدنی، نفت و پتروشیمی و … است.

توسعه مولدهای کوچک برق

ساخت و راه اندازی یک نیروگاه هزار مگاواتی سیکل ترکیبی حدود ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم دارد. لذا افراد با سرمایه های شخصی نمی توانند چنین سرمایه ای را تامین کنند.

اما افراد زیادی در کشور می توانند با استفاده از سرمایه شخصی خود، سرمایه لازم برای ساخت نیروگاه های دو سه مگاواتی را تامین کنند. خوشبختانه تعداد این نیروگاه های کوچک در کشور در حال افزایش می باشند.

این روند باعث شده است که تولید برق به جای آنکه در انحصار و محدود به تعداد اندک شرکت سرمایه گذاری بزرگ باشد، سرمایه گذاران بیشتری در این زمینه وارد شوند. البته وزارت نفت می بایست حمایت ها و زیرساخت های لازم از قبیل تامین گاز و … را از این نیروگاه های کوچک انجام دهد.

انرژی های تجدیدپذیر

به کار گرفتن انرژی های تجدیدپذیر از جمله باد و خورشید برای بسیاری از مردم کشور مقدور می باشد. استفاده از پکیج های تولید برق خورشیدی در منازل و ادارات، استفاده از نیروگاه های خورشیدی چند مگاواتی در مناطق وسیع و استفاده از توربین های بادی در مزارع شخصی از جمله روش هایی است که نه تنها انرژی پاک بوده، بلکه منافع ملی بسیار زیادی را برای کشور فراهم می کند.

قیمتگذاری نادرست مانع اصلی توسعه صنعت برق

یکی از مشکلات اساسی که مانع اصلی توسعه صنعت برق در کشور است، این است که قیمت فروش برق به مردم از قیمت تمام شده تولیدی برق کم تر است.

این پایین بودن قیمت فروش برق باعث شده است که سرمایه گذاری در این صنعت سوددهی مناسبی نداشته باشد. در نتیجه باید قیمت فروش برق در کشور با قیمت تولید آن یکسان شود.

هم اکنون در کشور حتی مشترکین پر مصرف برق نیز از برق یارانه ای و ارزان بهره می برند که این یکی از علل صدمه زننده به صنعت برق است.

لذا در این راستا می بایست قیمت برای مشترکین پرمصرف افزایش بیشتری یابد و البته از مشترکین کم مصرف حمایت شوند و قیمت برق برای آن ها افزایش نیابد.

  1. بسیار عالی است لطفا کامل بیان شود

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.