۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۴۷۳۹ ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

۱۵۳ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از گذشت حدود ۴ ماه از زمان اعلام قیمت گندم برای سال ۹۷ و همچنین عدم تعیین نرخ گندم سال آینده توسط دولت، با قرائت بیانیه ای از رئیس جمهوری درخواست کردند تا نظارت جدی بر اجرای قانون خرید تضمینی گندم داشته باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز بعد از گذشت ۴ ماه از آغاز کشت پائیزه گندم در سال جاری همچنان قیمت گندم طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی اعلام نشده است.

طبق این قانون دولت به منظور حمایت از تولید داخلی و تامین امنیت غذایی موظف است گندم تولیدی کشاورزان را خریداری نماید.

به همین منظور دولت موظف است هر سال قیمت گندم را در پایان شهریور ماه اعلام کند تا کشاورزان بتوانند برای تولید سال آینده ی خود برنامه ریزی کرده و متناسب با آن تولید نمایند.

متاسفانه در سال جاری قیمت گندم مانند سال گذشته در موعد مقرر توسط دولت اعلام نشده و بعد از گذشت ۴ ماه از آغاز فصل کشت این محصول، همچنان اطلاعی از بابت اعلام این نرخ ها به دست نرسیده است.

اعتراض ۱۵۳ نماینده مجلس به عدم اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی، وزارت جهاد کشاورزی مرداد ماه سال جاری پیشنهادات قیمتی خود را به منظور تصمیم گیری در شورای اقتصاد به سازمان برنامه و بودجه ارائه کرد.

اما هنوز دولت قیمت گندم برای سال آینده را اعلام نکرده است.

به همین منظور ۱۵۳ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با قرائت بیانیه در ۲۷ دی ماه خواستار اعلام هر چه سریعتر قیمت گندم در مجلس شدند.

در این بیانیه که توسط محمد حسین فرهنگی عضو هیات رئیسه مجلس قرائت شد آمده است:

طبق تبصره یک قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی مصوب ۲۱ شهریور ۱۳۶۸، وزارت جهاد کشاورزی موظف است هر ساله قیمت خرید تضمینی محصولات را با رعایت هزینه های واقعی تولید و در یک واحد بهره برداری متعارف و حفظ رابطه مبادله در داخل و خارج بخش کشاورزی، تعیین و حداکثر تا پایان تیرماه به هیات دولت تقدیم کند.

همچنین در تبصره ۲ همین قانون آمده است: دولت موظف است قیمت های مصوبه مزبور را قبل از آغاز هر سال زراعی یعنی آخر شهریور ماه از طریق رسانه های عمومی اعلام کند، در سال جاری به رغم اینکه وزارت جهاد کشاورزی به وظیفه قانونی خود پایبند بوده و قیمت خرید تضمینی را به شورای اقتصاد ارایه کرده اما همچنان پس از گذشت چهار ماه از موعد قانونی دولت قیمت نهایی خرید تضمینی را به جامعه کشاورزی اعلام نکرده است.

نمایندگان در این بیانیه تاکید کرده اند: در این شرایط که رئیس جمهوری به دستاوردهای خودکفایی گندم افتخار می کنند بدنه اجرایی کشور با تأخیر در اعلام نرخ خرید گندم احساس نگرانی می کنند و ممکن است برخی تصور کنند دولت قصدی برای خرید تضمینی در سال آینده ندارد.

نتیجه اجرا نشدن قانون خرید تضمینی، کاهش سطح تولید در سال آینده و آسیب پذیری امنیت غذایی کشور و کاهش سطح اشتغال مربوطه خواهد بود.

امضا کنندگان این بیانیه از رییس جمهوری خواستند اقدام عاجل در اجرای این قانون صورت گیرد تا نگرانی این بخش مهم جامعه که در سنگر تولید با نا امیدی فعالیت می کنند مرتفع شود.[۱]

نمایندگان مجلس باید پیگیر تخلف سازمان برنامه باشند

مسلما یکی از موضوعات جدی و مورد پیگیری نمایندگان و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی پیگیری اجرای قوانین از سوی دولت در حوزه کشاورزی است.

از آنجایی که مجلس باید ناظر به اجرای قوانین باشد، نباید نمایندگان صرفا با قرائت یک بیانیه انتظار بهبود رویه ی فعلی از جانب دولت را داشته باشند و باید از رئیس سازمان برنامه و بودجه دلیل عدم اجرای قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی را جویا شده و در صورت عدم پاسخگویی مستقیما از رئیس جمهوری مطالبه نمایند.

تامین امنیت غذایی و خودکفایی در تولید گندم طبق بیانیه نمایندگان مجلس شورای اسلامی یکی از دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم بوده است که متاسفانه با فشار برخی واردات کنندگان و سودجویان در حال از بین رفتن است.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری تسنیم کد خبر: ۱۶۳۰۴۳۵جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.