۰۴ تیر ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۴۳۸۰ ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که مجموع تولیدات کشاورزی کشور معادل ۹۷ میلیون تن بوده است، افزود: میزان رشد در بخش زراعت ۲۴ درصد، باغبانی ۲۸ درصد، شیلات ۱۷ درصد و دام و طیور ۱۴ درصد بوده است. 

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از ایرنا مهندس محمدعلی طهماسبی روز پنجشنبه در آیین تجلیل از تولیدکنندگان و کشاورزان برتر ملی استان خراسان رضوی در مشهد افزود: ۸۰ درصد کشاورزی در دنیا بر پایه تولید محصولات از طریق دیم انجام می شود در حالی که این رقم در کشور ما تنها ۱۰ درصد است.

وی با اشاره به اهمیت توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در کشور بیان کرد: ظرفیت تولید این بخش از ۳۲ میلیون تن در سالهای گذشته به ۵۰ میلیون تن افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه پارسال مجموع تولیدات کشاورزی کشور معادل ۹۷ میلیون تن بوده است، افزود: میزان رشد در بخش زراعت ۲۴ درصد، باغبانی ۲۸ درصد، شیلات ۱۷ درصد و دام و طیور ۱۴ درصد بوده است.

طهماسبی با اشاره به حوادث غیرمترقبه و تاثیر آن بر کشاورزی کشور گفت: میانگین بارش در ۴۸ سال گذشته ۲۴۲ میلی متر و در ۱۷ سال گذشته ۲۱۹ میلی متر بوده است که طی ۹ سال گذشته به ۱۰۷ میلی متر کاهش یافته است.

وی با اشاره به بالا بودن میزان تبخیر در کشور، اظهار کرد: ۷۰ درصد بارشها نیز در کشور تبخیر می شود و طبق اعلام رسمی وزارت نیرو امسال کشور خشک ترین سال در ۴۷ سال گذشته را تجربه خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید کمربندهایمان را برای مواجهه جدی با خشکسالی ببندیم گفت: از سال ۱۳۹۲ تا کنون دولت ۱۸۰ هزار میلیارد ریال در زمینه آب در کشور سرمایه گذاری کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: از سال ۹۲ تا کنون ۵۵۰ هزار هکتار در کشور به سطح آبیاری تحت فشار افزوده شده است و مجموعا یک میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی کشور به سامانه های آبیاری تحت فشار تجهیز شده است.

طهماسبی تاکید کرد: کلیه کشاورزان مجری سامانه های آبیاری تحت فشار می توانند از یارانه ۸۵ درصدی کل هزینه اجرای طرح بهره مند شوند.

وی با اشاره به ضرورت توسعه مکانیزاسیون در کشاورزی گفت: ۵۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات در جهت توسعه مکانیزاسیون در کشور توزیع شده است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.