۲۴ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۴۰۹۷ ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

نیکدار رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به دنبال آن است تا با ارائه برخی طرح ها آمار سالیانه اسقاط خودروهای فرسوده را افزایش دهد.

به گزارش مقاومتی نیوز مهدی نیکدار رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور امروز ۲۰ دی ماه با بیان اینکه در مقابل تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو نمی تواند هیچ اسقاطی صورت نگیرد، گفت: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به دنبال آن است تا با ارائه برخی طرح ها آمار سالیانه اسقاط خودروهای فرسوده را افزایش دهد.

افزایش روند خروج خودروهای فرسوده با واردات ۷۰ تا ۷۵ هزار دستگاه خودرو 

وی با اشاره به تاثیر جریان ثبت سفارش و واردات بر بهبود اسقاط خودروها خاطر نشان کرد: با شرایطی که طی روزهای اخیر در خصوص واردات اعمال شده، پیش بینی می شود تا پایان امسال ۷۰ تا ۷۵ هزار دستگاه خودرو وارد شود که طبعا این جریان بر روند خروج فرسوده ها و تولید گواهی اسقاط تاثیر مناسبی خواهد گذاشت.

اسقاط ۱۷۰ هزار خودرو در سال گذشته

نیکدار گفت: بر اساس مصوبه قبلی دولت در خصوص الزام خودروسازان به اسقاط خودروی فرسوده در ازای تولید محصولات پرمصرف، پیش بینی می گردید تا حدود ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو اسقاط شود هر چند که اتفاق نیفتاد.[۱]

اسقاط خودروهای فرسوده وظیفه شرکت های خودروسازی است

بررسی های جهانی نشان می دهد این خودروسازان هستند که در کشورها، وظیفه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را در اختیار دارند، زیرا این امر منجر به توسعه بازار خود این خودروسازان خواهد شد و در نهایت شرکت های خودروسازی منتفع می شوند.

لازم به ذکر است بسیاری از خودروسازان مطرح ژاپنی، کره ای، آلمانی و … در این زمینه طرح های اسقاطی ویژه ای در سال جدید میلادی در نظر گرفته اند. به عنوان مثال شرکت خودروساز کره ای هیوندایی تخفیف های ویژه ای برای جایگزینی خودروهای فرسوده با خودروهای جدید در نظر گرفته است. این شرکت خودروساز برای جایگزینی خودروهای فرسوده با محصولات جدید خود تخفیف های ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ پوندی در نظر گرفته است.

راهکار دیگر برای افزایش روند اسقاط خودروهای فرسوده، الزام واردکنندگان قطعات خودرو به ارائه گواهی اسقاط می باشد. این کار منجر به این خواهد شد تا آمار واردات قطعات خودرو که هم اکنون در صدر جدول واردات کشور می باشد کاهش یافته و در نهایت قطعه ساز داخلی تقویت شود.

پینوشت:

[۱] سازمان خبری خودرو و صنایع وابسته کدخبر: ۵۰۵۷۸۹جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.