۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۳۸۸۸ ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴دسته : گفتگو, نفت و انرژی
۰

قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از حذف تبصره مربوط به افزایش قیمت بنزین به دلیل ابهامات هزینه کرد درآمدهای ناشی از هدفمندی یارانه ها خبر داد و گفت: احتمال مطرح شدن بنزین دو نرخی در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ وجود دارد.

اسد الله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز ضمن اشاره به امکان اجرای قیمت دونرخی برای بنزین، دلایل عدم تصویب تبصره ۱۸ قانون برنامه بودجه را تشریح کرد.

افزایش قیمت بنزین در اقتصاد ایران تأثیری مشابه ارز دارد

قره خانی با تاکید بر اینکه به طور طبیعی بایستی رابطه ای منطقی بین افزایش هزینه و افزایش درآمد مردم وجود داشه باشد، گفت: در طول ۴ سال گذشته نیز دولت می توانست سالانه ۱۰ درصد قیمت بنزین را افزایش دهد تا شاهد اختلاف کنونی با قیمت فوب خلیج فارس نباشیم. اما کاری که دولت قصد داشت در خصوص افزایش قیمت بنزین انجام دهد، یک شوک را به جامعه و اقتصاد وارد می کرد.

وی ادامه داد: شاید منطق کلی برای افزایش قیمت بنزین درست باشد چراکه اصولا در ترکیه، اروپا و کشورهای پیشرفته دنیا از طریق افزایش قیمت بنزین، ایجاد درآمد مالیاتی می کنند.

قره خانی گفت: در ضمن با کاهش و مدیریت مصرف، می توان باعث جلوگیری از هدررفت منابع ملی شد. همچنین عمده ی آلودگی کلان شهر ها به خودرو ها بر می گردد که افزایش قیمت بنزین در کاهش آن تاثیرگذار است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اثر روانی افزایش قیمت بنزین، قابل مقایسه با سایر کالا ها نیست، گفت: به نوعی می توان آن را با دلار مقایسه کرد که افزایش قیمت آن روی همه کالا ها تاثیر گذار خواهد بود؛ اما افزایش قیمت سایر کالا ها مثل نان، مرغ و حتی دیگر حامل های انرژی مثل برق تاثیر روانی افزایش قیمت بنزین را نخواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان در تبصره ۱۸ همراه مشکلاتی به همراه دارد، گفت: حداقل تورمی که از قِبَل افزایش قیمت بنزین به وجود می آید ۵ درصد خواهد بود.

طرح دونرخی کردن بنزین ممکن است در کمیسیون تلفیق مطرح شود

قره خانی یکی از گزینه های مد نظر مجلس را بنزین دو نرخی دانست و گفت: بدین نحو که بخشی از بنزین به صورت سهمیه بندی با نرخ فعلی باشد و مازاد آن نیز بدون محدودیت با نرخی بالاتر در اختیار مردم قرار گیرد. در این خصوص می توان سهمیه بیشتری را نیز برای تاکسی ها و حمل و نقل عمومی در نظر گرفت.

وی با اشاره به دلایل استفاده از کارت سوخت در گذشته، گفت: قاچاق بنزین، پایین بودن میزان تولید بنزین در داخل کشور و همچنین تفاوت زیاد بین قیمت بنزین داخلی و فوب در آن زمان از جمله دلایلی بود که موجب عملیاتی شدن گزینه سهمیه بندی بنزین و کارت سوخت شد.

این نماینده مجلس ادامه داد: مجموع این دلایل باعث شد که بنزین را با در نظر گرفتن سهم بالاتری برای حمل و نقل عمومی سهمیه بندی و دونرخی کنیم و افراد، مازاد سهمیه را با نرخ آزاد استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه دونرخی کردن بنزین، بحث قابل تاملی است، گفت: امکان مطرح شدن آن در کمیسیون تلفیق وجود دارد، اما بحث افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان به صورتی که در تبصره ۱۸ برنامه بودجه مطرح شده بود، مورد تایید کمیسیون انرژی قرار نگرفت.

عدم شفافیت در درآمدهای ناشی از هدفمندی یارانه ها

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در مورد حذف تبصره ۱۸ از قانون بودجه، گفت: دولت در این تبصره قصد داشتد تا درآمد ۱۸ هزار میلیارد تومانی ناشی از افزایش حامل های انرژی را صرف اشتغال کند اما سوالی که نمایندگان مجلس داشتند این بود که درآمد های سابق از محل افزایش قیمت ها در کجا مصرف شده و چرا صرف اشتغال نشده است؟

وی ادامه داد: آیا مصارف ۵۰، ۳۰ و ۲۰ درصدی که برای درآمدهای ناشی از قانون هدفمندی یارانه هاست، در طول سال های ۸۹ تا به امروز بطور شفاف مشخص است؟ و اینکه آیا اصلا این درصد ها به درستی اعمال شده است؟

قره خانی در پایان با اشاره به ابهامات موجود در این تبصره، گفت: در این قانون یک عبارت کلی آورده شده بود که ما می خواهیم اشتغال ایجاد کنیم. اینکه این منابع به چه نحوی قرار است توزیع شود و چگونه صرف اشتغال خواهد شد، ابهاماتی بود که در این تبصره وجود داشت. آیا قصد تبدیل آن را به وام دارند و طرح بنگاه های زودبازده را دارند که در انتها تبدیل به تورم در کشور خواهد شد؟جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.