۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۳۸۰۳ ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۹دسته : گفتگو, نفت و انرژی
۰

ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص افزایش قیمت حامل های انرژی برای پرمصرف ها گفت: دولت بایستی به طور مشخص مشترکین پرمصرف را در تمام حوزه های انرژی مشخص کند تا مجلس بتواند در مورد آن نظر بدهد. مجلس این آمادگی را دارد که در سال ۹۷، هر زمان که احساس شود شرایط برای این کار مناسب است با همکاری دولت این کار را انجام دهد.

به گزارش مقاومتی نیوز قاسم ساعدی عضو کمیسیون انرژی مجلس، در گفتگو با مقاومتی نیوز با اشاره به موضوع افزایش قیمت حامل های انرژی، گفت: افزایش قیمت حامل های انرژی که دولت آن را دربند ۱۸ لایحه بودجه سال ۹۷ مطرح کرده بود در کمیسیون انرژی مورد بررسی قرار گرفت و با مخالفت شدید نمایندگان مواجه شد. لذا این بند از لایحه بودجه سال ۹۷ به طور کامل حذف گردید.

مجلس در طول سال ۹۷ آمادگی افزایش قیمت انرژی را دارد

ساعدی افزود: با توجه به شرایط کنونی اقتصاد کشور و اوضاع بد معشیت مردم، به خصوص طبقه مستضعف، و اینکه هرگونه تغییر در قیمت بنزین و حامل های انرژی به طور مستقیم روی بازار و زندگی مردم تاثیر می گذارد، نمایندگان مجلس صلاح ندیدند که این موضوع در این برهه از زمان اتفاق بیفتد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه در قانون برنامه ششم به وضوح اصلاح قیمت حامل های انرژی مطرح شده است و با توجه به شرایط کنونی، چرا این افزایش قیمت برای مصرف کنندگان پرمصرف اجرا نمی شود، گفت: اینکه ممکن است در برخی موارد لایحه بودجه با برنامه ششم هماهنگی نداشته باشد موضوع عجیبی نیست، چراکه نمایندگان علاوه بر برنامه ششم مقتضیات زمان را نیز در نظر می­ گیرند و در شرایط کنونی تشخیص بر این بوده که این مغایرت لایحه بودجه با قانون برنامه ششم اشکالی ندارد و به صلاح کشور است.

وی افزود: در خصوص افزایش قیمت برای پرمصرف ها نیز با توجه به جو حاکم در جامعه، امکان این کار در حال حاضر وجود ندارد. البته مجلس این آمادگی را دارد که در سال ۹۷، هر زمان که احساس شود شرایط برای این کار مناسب است با همکاری دولت این کار را انجام دهد.

اجرای سهمیه بندی بنزین تنها در صورتی که به اقشار کم درآمد فشاری نیاورد

ساعدی افزود: اگر وزارت نفت و نیرو الگویی برای جداسازی مشترکین پرمصرف از سایرین ارائه بکنند مجلس با افزایش قیمت برای پر مصرف ها موافقت خواهد کرد. اما تاکنون چنین طرحی با رویکرد علمی و دقیق توسط وزارت نفت و نیرو به مجلس ارائه نشده است.

ساعدی در پاسخ به این سوال که در زمینه مصرف برق هم اکنون پلکان های مصرفی وجود دارد، چرا برای پلکان های پر مصرف این افزایش قیمت اتفاق نمی افتد، گفت: این موضوع در لایحه بودجه توسط دولت مطرح نشده، دولت بایستی به طور مشخص پرمصرف ها را در هر حوزه و نیز روش این کار را به طور دقیق مشخص کند تا مجلس بتواند در مورد آن نظر بدهد. در حال حاضر دولت افزایش قیمت ها را به صورت سراسری و برای همه مصرف کنندگان در نظر گرفته که با توجه به توضیحات داده شده این امر امکان پذیر نیست.

ساعدی در خصوص احیاء دوباره موضوع سهمیه بندی بنزین نیز گفت: سوخت کالایی است که باعث رفاه مردم می شود و بنده سهمیه بندی آن را تنها در شرایط بحرانی مجاز می دانم. بنده در حال حاضر اگر سهمیه ها به صورت علمی و دقیق اندازه گیری شود و به شکل معقول اجرا شود تا به اقشار کم درآمد و کسانی که به بوسیله خودروها امرار معاش می کنند فشاری وارد نشود، موافق هستم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.