۰۳ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۳۳۲۵ ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۱دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ در مورد یارانه خرید تضمینی گندم و کاهش آن گفت: دولت به دنبال اجرای سیاست قیمت تضمینی در سال آتی است.

عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفتگو با مقاومتی نیوز در رابطه با وضعیت یارانه خرید تضمینی گندم در بودجه سال آینده توضیحاتی ارائه داد.

نماینده مردم دزفول در مجلس تاکید کرد: دولت طبق قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی از سال ۶۱ سیاست خرید تضمینی را برای خرید گندم به کار می گرفت.

عضو کمیسیون کشاورزی گفت: به عنوان مثال در گذشته دولت طبق این قانون قیمت ۱۳۰۰ تومان را برای گندم در نظر گرفته و همین میزان را برای هر کیلو گندم خریداری شده از کشاورزان پرداخت می کرد.

وی ادامه داد: سپس دولت گندم های خریداری شده را به کارخانجات آرد و مصارف دیگر به طور متوسط کیلویی ۹۰۰ تومان می فروخت، که در این حالت دولت ۴۰۰ تومان به گندم یارانه پرداخت می کرد.

ارائه سیاست قیمت تضمینی گندم در جهت کاهش مشکلات مالی کشاورزان بود

پاپی زاده افزود: به همین خاطر دولت در زمان خرید تضمینی گندم برای خرید ۱۲ میلیون تن باید حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی طی چند ماه تهیه می کرد که این موضوع در شرایط فعلی دشوار بود.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: به منظور بهبود شرایط پرداختی دولت به کشاورزان در قانون افزایش بهره وری روش جایگزینی برای خرید گندم با نام سیاست قیمت تضمینی گندم به دولت ارائه شد.

وی تاکید کرد: در این سیاست کشاورز گندم خود را طبق همان سازوکار به بورس عرضه کرده و به وسیله کشف قیمتی که در آنجا اتفاق می افتد، محصول خود را به فروش می رساند.

عضو کمیسیون کشاورزی ادامه داد: بعد از فروش گندم ظرف مدت ۳ روز پول کشاورزان پرداخت می شود و مابه التفاوت قیمت فروش رفته و قیمت تضمینی را دولت باید به عنوان یارانه به کشاورزان پرداخت کند.

پرداخت یارانه نقدی به کشاورزان بهترین حالت ممکن کمک به آنان است

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: البته یارانه ی پرداختی به کشاورزان انواع و اقسام گوناگونی دارد که ساده ترین حالت پرداخت یارانه بعد از فروش محصول است که به آنان پرداخت شود.

وی پرداخت یارانه به نهاده های تولیدی بمانند بذر و کود را دارای مشکلاتی معرفی کرده و گفت: به خاطر همین مشکلات پرداخت چنین یارانه هایی غیرقابل تشخیص و غیرممکن است.

افزایش قیمت گندم در سیاست قیمت تضمینی باید به اندازه نرخ تورم سالیانه باشد

این نماینده مجلس در ادامه گفت: در کمیسیون کشاورزی به موضوع قیمت گذاری گندم در اجرای سیاست قیمت تضمینی هم پرداخته شد.

پاپی زاده عنوان کرد: نرخ مصوب قیمت تضمینی همان نرخ خرید تضمینی است که هر ساله اعلام می شود و باید هر ساله حداقل به میزان نرخ تورم سالیانه افزایش داشته باشد.

تامین امنیت غذایی وظیفه مهم دولت در بخش کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی افزود: تحت این شرایط سال آینده دولت احتمالا بخشی از گندم را از طریق بورس خریداری خواهد کرد و دلیل کاهش یارانه گندم در بودجه نیز این بوده است.

وی گفت: با بررسی جوانب و نیز لزوم حفظ خودکفایی در تولید گندم در سال آینده نیز دولت باید با تمام امکانات در جهت تامین امنیت غذایی اقدام کند.

پاپی زاده در پایان گفتگو با مقاومتی نیوز اعلام کرد: متاسفانه دولت برخلاف قانون، همچنان قیمت گندم را به اطلاع کشاورزان نرسانده است و این موضوع توسط کمیسیون کشاورزی مجلس پیگیری شد اما نتیجه ای حاصل نشد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.