۰۳ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۳۱۳۹ ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه سایه تصمیمات و اراده دولتی بر مدیریت صنایع خودروسازی قابل مشاهده است، گفت: مجلس به دنبال اجرای اصل ۴۴ در صنعت خودروسازی است.

عبداله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با مقاومتی نیوز با انتقاد از  سهام داری چرخه ای خودروسازان گفت: در بحث خصوصی سازیِ خودروسازان اشتباهات زیادی صورت گرفته و عملا خصوصی سازی ای رخ نداده است.

وی با بیان اینکه سایه تصمیمات و اراده دولتی بر مدیریت صنایع خودروسازی قابل مشاهده است، گفت: حل این مسئله نیازمند باز کردن حلقه های سهام داری چرخه ای و واگذاری آن به شرکت های خصوصی است.

مجلس به دنبال اجرای اصل ۴۴ در صنعت خودروسازی است

رضیان ادامه داد: مجلس به دنبال اجرای اصل ۴۴ در صنعت خودروسازی است و کمیسیون صنایع و معادن نیز پیگیری هایی در زمینه اجرای خصوصی سازی کامل در صنعت خودرو داشته است.

وی با بیان اینکه کسانی که مالک سهام خودروسازان بزرگ کشور هستند، نگاه جدی برای رخ دادن خصوصی سازی در این دو خودروساز بزرگ ندارند، افزود: یکی از مضرات سهام داری چرخه ای یا «خود سهام داری» در شرکت ایران خودرو و سایپا، بلوکه شدن پول در این چرخه است.

عدم تحقق خصوصی سازی ایران خودرو و سایپا به دلیل عدم شفافیت

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه یکی از عوامل عدم تحقق خصوصی سازی واقعی در ایران خودرو و سایپا عدم شفافیت مالی آن ها است، گفت: تا زمانیکه سود و زیان این دو خودروساز مشخص نشده و شفافیت مالی در این دو شرکت صورت نگیرد، بخش خصوصی رقبتی برای خرید سهام این دو شرکت بزرگ خودروساز ندارد.

ایدرو آماده واگذاری سهام خود به بخش خصوصی است

رضیان گفت: طبق صحبت هایی که با مسئولین ایدرو داشتیم، ایدرو آمادگی خود را برای واگذاری سهام خود در ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی اعلام کرد و این می تواند گام رو به جلویی برای تحقق خصوصی سازی این دو بنگاه باشد.

لزوم واگذاری سهام خودروسازان به بخش خصوص

وی گفت: برای اینکه فشار رقابت پذیری در صنعت خودرو افزایش یابد و خودروسازان توانایی رقابت با شرکت های مطرح جهانی را داشته باشند، بایستی خصوصی سازی واقعی در ایران خودرو و سایپا شکل گیرد و سهام این دو خودروساز به بخش خصوصی واگذار شود.

وی در پایان گفت: از دیگر مزیت های واگذاری سهام خودروسازان به بخش خصوصی افزایش صادرات محصولات خودروسازان خواهد بود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.