۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۲۹۰۹ ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

کاکایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با انتقاد از افزایش تعرفه واردات خودرو، گفت: این اقدام موجب می شود صنعت خودروسازی هرچه بیشتر دولتی شود.

به گزارش مقاومتی نیوز امیرحسین کاکایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ۷ دی ماه در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص بسته شدن سامانه ثبت سفارش خودرو گفت: دولت که شاهد افزایش واردات خودرو به کشور در شش ماه اخیر بود، به یک باره و ناگهانی سامانه ثبت سفارش خودرو را بست تا جلوی واردات خودروهای خارجی را بگیرد.

وی گفت: دولت برای اینکه جلوی ناکارآمدی خودروسازان را بگیرد تعرفه واردات خودرو را افزایش داد.

درمان موقت صنعت خودرو با افزایش تعرفه واردات

استاد دانشکده مهندسی خودرو گفت: افزایش تعرفه واردات خودرو درمان موقت است و در بلند مدت منجر به توسعه صنعت خودرو نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در چهار، پنج سال پیش رو تعرفه واردات خودرو کاهش یافت، ولی به یک باره امسال افزایش یافت، گفت: با این حمایت تعرفه ای از خودروسازان فشار رقابت پذیری در خودروسازان کاهش یافته و صنعت خودروی کشور توسعه نخواهد یافت.

کاکایی گفت: یکی از دلایل افزایش تعرفه واردات خودرو حمایت دولت از محصولات شرکای خارجی همچون پژو-سیتروئن و رنو است.

منابع مالی بدست آمده از افزایش تعرفه واردات در صنعت خودرو خرج نمی‌شود

کاکایی با بیان اینکه به نظر می رسد منابع مالی حاصل از افزایش تعرفه واردات خودرو در بخشی غیر از صنعت خودرو خرج و سرمایه گذاری شود، گفت: برای بهبود صنعت خودرو بایستی سرمایه گذاری ویژه ای در بخش زنجیره تامین خودروسازان صورت گیرد.

عدم تغییر ساختار دولتی خودروسازان با حمایت تعرفه ای دولت

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه دولت بایستی فضای کسب و کار را بهبود ببخشد، گفت: سرمایه گذاری اصلی و مستقیم در صنعت خودرو بایستی به بخش خصوصی واگذار شود.

وی در پایان گفت: حمایت تعرفه ای دولت از خودروسازان موجب دولتی شدن بیشتر خودروسازان می شود و ساختار دولتی این خودروسازان تغییر نخواهد کرد.

گفتنی است رویکرد دولت کره جنوبی برای حمایت از صنعت خودرو در سال‌های قبل از توسعه یافتگی، جایگزینی واردات همراه با توسعه صادرات بوده است. در واقع صنعت خودرو در کره جنوبی در شرایط ممنوعیت واردات، توانست به رقابت‌پذیری با نمونه‌های مشابه خارجی برسد در حالی‌که صنعت خودرو در ایران در شرایط محدودیت واردات پس از گذشت ۶۰ سال هنوز به سطح رقابت‌پذیری نرسیده است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.