۳۱ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۲۸۵۷ ۰۹ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶دسته : گفتگو, نفت و انرژی
۰

قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تفاوت سهم شرکت ملی نفت از فروش نفت به پالایشگاه های داخل در مقایسه با صادرات را خلاف سیاست های توسعه ای صنایع پالایشی و پایین دست نفت دانست و گفت: در مصوبه جدید کمیسیون انرژی این سهم یکسان شده تا با افزایش درآمدهای این شرکت از مسیر مذکور، توسعه پایین دست نفت محقق شود.

اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز ضمن تاکید بر اهمیت یکسان سازی درآمد شرکت ملی نفت از تحویل نفت به پالایشگاه های داخلی و صادرات آن، به مصوبه اخیر کمیسیون انرژی در همین خصوص اشاره کرد.

درآمد شرکت ملی نفت کفاف هزینه های توسعه ای آن را نمی دهد

قره خانی در ابتدا به درآمدهای شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: درآمد شرکت ملی نفت از ۱۴.۵ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات و همچنین خالص گاز صادراتی که امسال به آن اضافه شده، در حال حاضر در حدود ۶.۷ میلیارد دلار است که با توجه به هزینه های این شرکت نمی توانیم فعالیت های توسعه ای، بازیافتی، نوسازی تجهیزات و سرمایه گذاری داشته باشیم.

وی ادامه داد: بخش دیگر درآمد شرکت ملی نفت از تحویل نفت به پالایشگاه های داخل کشور حاصل می شود که به ازای هر بشکه نفت، مبلغ ناچیزی برای هزینه های تولید در نظر گرفته می شد که کمتر از درآمد صادرات آن بود.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تصمیم این کمیسیون در بودجه امسال، گفت: با توجه به طرح های توسعه ای که وزارت نفت دارد، مصوب کرد که آن ۱۴.۵ درصد از خوراک تحویلی به پالایشگاه ها را نیز با قیمت نفت صادراتی محاسبه کند تا شرکت ملی نفت بتواند از درآمد های حاصل از این مسیر به سرمایه گذاری و فعالیت های توسعه ای و نوسازی بپردازد.

وی با اشاره به اینکه این مصوبه در کمیسیون انرژی مجلس به تصویب رسیده است، گفت: امیدوار هستیم که در کمیسیون تلفیق نیز تصویب شده و به صحن مجلس برای تصویب نهایی برسد.

افزایش سهم شرکت ملی نفت از نفت تحویلی به پالایشگاه های کشور

این نماینده مجلس در مورد تقسیم سهم هر بشکه صادراتی کشور، گفت: اصولا از نفت صادراتی کشور، ۱۴.۵ درصد به وزارت نفت (شرکت ملی نفت) تعلق دارد، ۳ درصد سهم مناطق نفتخیز جنوب و مناطق محروم و ۳۲.۵ درصد برای صندوق توسعه ملی و مابقی آن هم سهم خزانه است.

وی در ادامه درباره جزئیات مصوبه کمیسیون انرژی مجلس، گفت: در این مصوبه، ۱۴.۵ درصد از میزان فروش نفت به پالایشگاه های داخل کشور، صرفا متعلق به شرکت ملی نفت است و سهم جداگانه ای برای صندوق توسعه ملی و خزانه در نظر گرفته نشده است.

قره خانی درباره قیمت نفت تحویلی به پالایشگاه ها در گذشته، گفت: این قیمت در سال های مختلف از ۱۰ دلار تا ۱۷ دلار با کم و بیش آن متفاوت بود و حتی در زمانی که قیمت نفت در حدود ۱۰۰ دلار بود، قیمت نفت تحویلی به پالایشگاه ها نیز پایین و حدود ۱۰ دلار بوده است.

منابع این طرح در نظر گرفته شده است

وی همچنین در خصوص منبع تامین مالی این مسئله با توجه به نرخ خرید تکلیفی بنزین از پالایشگاه ها، گفت: حتما محاسبات مربوط به آن صورت گرفته است و ما نمی خواهیم که پالایشگاه ها ضررده بشوند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به قیمت ناچیز خوراک در کشور، خاطرنشان کرد: ما در کشورمان با دو مشکل اساسی در زمینه انرژی مواجه هستیم که یکی قیمت خوراک تحویلی به پالایشگاه هاست و دیگری قیمت خوراک تحویلی به نیروگاه ها.

وی ادامه داد: با توجه به مجانی بودن خوراک نیروگاه ها، وزارت نیرو نیز به هیچ عنوان تلاش و اراده برای افزایش راندمان و استفاده از تکنولوژی روز ندارد. در خصوص پالایشگاه ها نیز با توجه به اینکه خوراک را با قیمت پایین تحویل می گیرند، تلاشی برای بازسازی و افزایش ارزش فرآورده های پالایشگاه ندارند.

این نماینده مجلس در همین خصوص با توجه به اینکه بنزین در داخل کشور مصرف می شود و قیر و مازوت صادراتی است و دلار نصیب شان می شود، اراده ای برای افزایش راندمان ندارند؛ ولی اگر بدانند که خوراک را گران می خرند، به هیچ عنوان آن را به قیر و مازوت که دو ماده کم ارزش محسوب می شوند، تبدیل نمی کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه عمده پالایشگاه ها به سازمان های عمومی غیر دولتی واگذار شده اند، گفت: درآمدی که در این پالایشگاه ها ایجاد می شود به جای اینکه بخشی از آن صرف توسعه و نوسازی شود، عمده آن صرف پرداخت حقوق و هزینه های دیگر این سازمان ها می شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.