۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۲۶۸۳ ۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸ کارشناس: سید مرتضی سبحانی دسته : خبر, نفت و انرژی
۰

در لایحه بودجه ۱۳۹۷ بودجه اختصاصی خط لوله اتیلن مرکز نسبت به سال گذشته تقریبا به نصف کاهش یافته و این در حالی است که درصد پیشرفت این پروژه تا سال ۱۳۹۶ تنها ۲۳ درصد بوده است.

به گزارش مقاومتی نیوز در لایحه بودجه ۱۳۹۷ اعتبار اختصاص یافته به دو پروژه کلیدی صنعت پتروشیمی به مقدار قابل توجهی کاهش داشته است.

در جدول زیر طرح های تملک دارايی سرمايه ای شركت ملی صنايع پتروشيمی در لايحه بودجه سال ۱۳۹۷ ارائه شده است:

بر این اساس مشاهده می شود که بودجه اختصاصی خط لوله اتیلن مرکز نسبت به سال گذشته تقریبا به نصف کاهش یافته و این در حالی است که درصد پیشرفت این پروژه تا سال ۹۶ تنها ۲۳ درصد بوده است.

این کاهش بودجه در حالیست که بر اساس گزارش شرکت ملی صنایع پتروشیمی، روند پیشرفت این طرح متوقف شده است و يكی از عوامل اصلی توقف این پيشرفت فيزيكی، كمبود منابع مالی است؛ تغييرات مكرر در طراحی پروژها، افزايش طول خط لوله و تعداد مجتمع ها و فقدان مديريت يكپارچه بر اين مجموعه بزرگ برای برنامه ريزی و مشخص نبودن ارتباط هر يک از بخش ها، از ديگر دلايل طولانی شدن اجرای طرح است.

خط لوله اتیلن مرکز انتقال دهنده اتیلن از مجتمع پتروشیمی فیروز آباد به مجتمع‌های جهرم، فسا، داراب و استهبان جهت تامین ماده اولیه آنها است و به عبارت دیگر، بهره برداری از این پنج مجتمع پتروشیمی وابسته به تکمیل این خط لوله است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.