۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۲۶۵۴ ۰۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

حجتی وزیر کشاورزی دولت های یازدهم و دوازدهم که بهترین کارنامه را در میان اعضای دولت برای تحقق اقتصاد مقاومتی دارد، با فشار مخالفان امنیت غذایی کشور و با امضای بیش از ۱۰۰ نماینده مجلس، در مسیر استیضاح قرار دارد.

به گزارش مقاومتی نیوز در حالی طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی با بیش از  ۱۰۰ امضا به هیأت رئیسه مجلس داده شده است که در میان اعضای دولت، وی بهترین کارنامه عملکرد را در تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد امنیت غذایی دارد.

وزیر کشاورزی طی مدت فعالیت خود ضمن اجرای قوانین «تمرکز وظایف بازرگانی در وزارت کشاورزی» و «تضمین خرید محصولات کشاورزی، تلاش متعددی برای جلوگیری از واردات بی رویه نموده و حمایت از تولید داخلی محصولات راهبردی و اساسی از جمله گندم را در دستور کار خود قرار داده است.

عمده نارسایی ها در این حوزه نیز که باعث شده در بعضی مقاطع واردات افزایش یابد، به دلیل عدم اجرای کامل قانون تمرکز توسط دولت و واگذاری وظایف وی به افراد دیگر در قالب کارگروه های گندم، آرد و نان و تنظیم بازار بوده است.

هرچند طی ماه های اخیر جریان های متعددی با فشار به تولیدکنندگان داخلی گندم از مسیرهای متعدد درصدد کاهش تولید این محصول راهبردی و افزایش واردات بوده اند، اما حجتی همواره اجازه کاهش حمایت ها از این حوزه را نداده است.

البته وزیر کشاورزی در این زمینه نتوانسته در برابر قدرت سازمان برنامه و بودجه کشور که هم موجب تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان گردیده و هم مجوز افزایش قیمت خرید تضمینی گندم را نداده، دوام بیاورد و نارسایی های این حوزه، به همین دلیل بوده است.

از دیگر آثار اقدامات و عملکرد مثبت حجتی، بهبود تراز تجاری کشور از منفی ۹ به منفی ۳ هزار میلیارد دلار بوده که در سایه عمل به قوانین این حوزه و حمایت از تولیدات داخلی و ممانعت از واردات رخ داده است.

امید است که مجلس شورای اسلامی در این زمینه، تصمیمی بر خلاف پیشرفت کشور و ادامه این مسیر رشد اتخاذ ننماید.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.