۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۱۲۹۷ ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

علوی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه ۲.۵ میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد که باید با نظارت دولت به بازار عرضه شوند، گفت: کانون‌های قدرت اجازه نمی‌دهند تا مدیریت صحیحی در خصوص مسکن های خالی در سطح کشور صورت گیرد.

به گزارش مقاومتی نیوز سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در استان کردستان و عضو کمیسیون عمران در گفتگویی در خصوص آسیب‌های سرمایه‌گذاری بیش‌ از اندازه در حوزه مسکن گفت: بر اساس آمارها ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار واحد مسکونی در کشور خالی است؛ تعدادی از این خانه ها مربوط به افرادی است که در استان دیگری زندگی می‌کنند ولی یک‌خانه هم در تهران دارند و ساکن آن نیستند؛ ساختمان‌هایی هم هستند که ساخته‌شده‌اند اما به فروش نرفته‌اند و خالی مانده اند[۱].

۵۰۰ هزار خانوار در کشور نیازمند حمایت کامل دولت برای خانه‌دار شدن

علوی با بیان اینکه در کشور حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار خانوار مستضعف داریم که امکان آورده اولیه برای ایجاد یک سرپناه و امکان بازپرداخت وام را ندارند، گفت: بنابراین دولت باید در یک پروژه حمایتی و اجتماعی به کمک سرمایه‌گذاران و خیرین اقدام به ساخت مسکن برای این افراد نماید؛ در غیر این صورت این افراد ناگزیر شده به اجاره‌نشینی روی‌ آورند که این امر نیز مشکلاتی را به دنبال دارد.

گفتنی است طبق آمار در دهه ۶۰ تقریباً ۸۰ درصد از اقشار شهری دارای خانه ملکی و بیش از ۹۰ درصد از روستاییان دارای خانه‌های ملکی بوده‌اند اما در حال حاضر، این آمار به زیر ۶۰ درصد برای اقشار شهری و حدود ۷۰ درصد برای اقشار روستایی رسیده است و مردم بالاجبار به سمت اجاره‌نشینی رفته‌اند.

کانون‌های قدرت عامل اجرایی نشدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی

نماینده مردم سنندج در مجلس با بیان این‌که کانون‌های قدرت اجازه نمی‌دهند تا مدیریت صحیحی در خصوص مساکن خالی در سطح کشور صورت گیرد، گفت: در سال گذشته مجلس طرحی را مطرح کرد که از افرادی که بیش از یک‌خانه دارند مالیات گرفته شود؛ امروزه در تمام دنیا به‌خصوص کشورهای توسعه‌یافته، هر کسی حق دارد یک خانه داشته باشد اما اگر بیشتر از یک خانه خریداری کرد باید ۴۰ درصد مالیات به دولت دهد.

وی افزود: در این صورت افراد نمی‌روند پول خود را صرف ساخت‌وساز کنند و تعادل در بخش مسکن را برهم زنند و هم دولت با مشکل مواجه نمی‌شود و هم میزان عرضه و تقاضا به تعادل می‌رسد.

عضو کمیسیون عمران اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما بعضی از افراد بیش از ۲۰۰ خانه دارند و هیچ مالیاتی در قبال آن پرداخت نمی‌کنند؛ به‌منظور ایجاد عدالت باید از افرادی که بیش از یک خانه دارند مالیات گرفته شود.

وزارت راه و شهرسازی به تکلیف خود برای راه‌اندازی سامانه ملی املاک عمل‌نکرده است

لازم به ذکر است نمایندگان مجلس با تصویب ماده ۵۴ لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در تیرماه سال ۱۳۹۴، نحوه تعیین مالیات بر واحدهای خالی مسکونی را مشخص کردند؛ بر این اساس مقرر شد واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان به‌عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره شوند.

این مصوبه می‌افزاید: در سال دوم، یک‌دوم مالیات متعلقه، در سال سوم، برابر مالیات متعلقه و سال چهارم به بعد، یک و نیم برابر مالیات متعلقه، مالیات مشمول واحدهای خالی مسکونی خواهد شد.

اما برای گرفتن مالیات از خانه‌های خالی راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور ضروری است که طبق تبصره ۷ ماده ۱۶۹ قانون مقرر، وزارت راه و شهرسازی موظف بود حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد کند.

با وجود قوانین صریح و وعده‌های مکرر وزارت راه و شهرسازی، هنوز سامانه ملی املاک و اسکان کشور راه‌اندازی نشده است.

۱۲ درصد از اشتغال مستقيم كشور در بخش مسکن متمركز است

علوی در ادامه گفت: ما حداقل ۲۰ الی ۲۵ درصد از اقتصاد ملی کشورمان مختص به صنعت ساخت است، در چندساله گذشته با رکود جدی در بخش ساخت‌وساز مسکن مواجه شدیم که دولت با ساخت مسکن مهر سعی در ایجاد تعادل کرد. بانک مرکزی نیز خیلی در این زمینه ورود پیدا نکرد و وام‌هایی را که قرار بود پرداخت کند، نداد؛ لذا این بخش با یک رکود اساسی مواجه شد، دولت باید نظارت خود را در این بخش دقیق‌تر کند و تمام سعی خود را برای به تعادل رساندن عرضه و تقاضای مسکن نماید.

باید به این نکته اشاره کرد که طبق آمار‌ها در بخش مسکن به ازای هر ۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری امکان ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر به وجود می‌آید.

با افزایش سرمایه‌گذاری در بخش مسکن صنایع مرتبط با آن مانند سیمان، ذوب‌آهن، سنگ و کاشی، چوب و مبلمان، پنجره سازی و … نیز فعال‌شده و از این طریق نیز افراد بسیاری مشغول به کار می‌شوند.

در واقع سرمایه‌گذاری در بخش مسکن علاوه بر ایجاد اشتغال به‌صورت مستقیم، به‌صورت غیرمستقیم نیز به دلیل زنجیره‌های پسینی این بخش اشتغال ایجاد می‌کند و ۱۲ درصد از اشتغال مستقيم كشور در اين بخش متمركز بوده است.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ایسنا کد خبر: ۹۶۰۹۲۴۱۳۰۴۳جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.