۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۱۲۳۵ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

معاون بازرگانی وزارت جهادکشاورزی گفت: پرورش شتر برای صادرات فرآورده های آن بویژه به اتحادیه اروپا در دستور کار است و از هیچ کشور اروپایی واردات این دام صورت نمی گیرد.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از ایرنا، «علی اکبر مهرفرد» عصر چهارشنبه در آیین گشایش دهمین جشنواره و نمایشگاه محصولات ارگانیک تهران گفت: ممنوعیتی برای واردات شتر وجود ندارد و واردات کمی داریم اما از هیچ کشور اروپایی این دام وارد نمی شود. 

وی درباره آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر واردات شتر از کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان و انگلیس تصریح کرد: منشا واردات شتر در کشور برخی بازارچه های مرزی استان سیستان و بلوچستان است که این دام ها پس از قرنطینه، وارد کشور می شوند.

مهرفرد ادامه داد: زمانی گوساله و گوسفند از این مرزها وارد کشور و ذبح می شد و امروز شتر نیز به آن اضافه شده است.

وی ادامه داد: خارجی ها به دنبال سرمایه گذاری در ایران برای پرورش شتر هستند، ما نیز از این موضوع استقبال می کنیم تا پس از سرمایه گذاری، مطابق مقررات کشورمان تولید و صادرات انجام شود؛ زیرا این امر موجب بهبود کسب و کار در کشور می شود.

ساماندهی واردات و صادرات و حمایت از خودکفایی در تولید کالاها بویژه محصولات غذایی و دامی از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.

پس از آن، سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (۱۳۹۶) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال».
ایران با برخورداری از آب و هوای خشک و نیمه خشک، یکی از تولیدکنندگان شتر در جهان به شمار می رود.

در هفته های گذشته برخی رسانه ها به استناد آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران مدعی شدند امسال محموله شتر از انگلیس به وزن ۲۵ هزار و ۴۳۰ کیلوگرم و ارزش ۴۱۹۶۰ دلار، یک محموله از ایتالیا به وزن ۶هزار و ۹۱۰ کیلوگرم و ارزش ۱۱۴۰۲ دلار و یک محموله از آلمان به وزن ۲۴ هزار ۱۹۰ کیلوگرم و ارزش ۳۹۹۱۴ دلار وارد شده است. 

طبق این آمار، علاوه بر این سه کشور اروپایی، ایران همچنین از چین، کره جنوبی، ترکیه، پاکستان، امارات و افغانستان نیز شتر وارد کرده است.

دهمین جشنواره و نمایشگاه تولیدات ارگانیک از بیست و دوم آذرماه تا اول دی‌ماه به مدت ١٠ روز در بوستان گفت‌وگوی تهران برگزار می‌شود.

این نمایشگاه همه روزه از ساعت ٩ تا ٢١ میزبان علاقه مندان است.

هیات استانداردهای ملی ارگانیک امریکا «کشاورزی ارگانیک» را نظام مدیریت تولید اکولوژیکی تعریف کرده است که به تقویت و گسترش تنوع زیستی و چرخه های بیولوژیکی و فعالیت های بیولوژیکی خاک می پردازد.

این نظام بر پایه کمترین بهره برداری از نهاده های خارج از مزرعه و نیز اقدام های مدیریتی برای بازسازی نگهداری و تقویت توازن اکولوژیکی بنا شده است.
از ۱۹۶ کشور دنیا، ۱۷۹ کشور به کشت ارگانیک دست زده اند.

بر اساس آخرین آمار نهادهای بین المللی، در سال ٢٠١٦ گردش مالی محصولات ارگانیک ۹۰ میلیارد بود و پیش بینی می شود در سال ٢٠١٧ از مرز ١٠٠ میلیارد دلار بگذرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.