۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۱۲۰۷ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷دسته : گفتگو, نظام مالی
۰

موسوی لارگانی با تأکید بر ضرورت افزایش وام ازدواج به ۱۵ میلیون تومان گفت: «در سال های اخیر هزینه های تشکیل زندگی افزایش یافته و مبلغ کنونی وام ازدواج پاسخگوی این هزینه ها نیست»

دولت روز یکشنبه ۱۹ آذرماه لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ را تحویل مجلس نمود که بر اساس آن تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بدون تغییر و برابر ۱۰ میلیون تومان باقی خواهد ماند.

در همین راستا موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو مقاومتی‌نیوز با اشاره به تاریخچه‌ای مختصر از وام ازدواج بیان داشت: دو سال قبل مبلغ وام ازدواج برای هر نفر ۳ میلیون تومان بود. در لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ با پیشنهادی که نمایندگان مجلس ارائه کردند مبلغ وام ازدواج از ۳ به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. در سال ۱۳۹۶ نیز این وام بدون افزایش و برابر همان ۱۰ میلیون تومان باقی ماند.

وام ازدواج باید حداقل به ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد

این نماینده مجلس ادامه داد: اما حقیقتا با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد و همچنین هزینه های بالای زندگی، مبلغ فعلی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پاسخگوی نیاز جوانان نیست و می‌بایست در لایحه بودجه 1397 وام ازدواج حداقل به ۱۵ میلیون تومان افزایش پیدا کند. یعنی اگر هدف ما این است که جوانان تشکیل خانواده دهند و اگر هدفمان این است که فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با ازدیاد جمعیت محقق شود، می‌بایست شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم نماییم. حالا  یکی از چیزهایی که موجب آسان شدن تشکیل خانواده می شود این است که یک حداقل مبلغی در اختیار عروس و داماد قرار بگیرد تا یک زندگی مختصری را برای خودشان فراهم نمایند.

مبلغ وام ازدواج در حال حاضر پاسخگو هزینه‌ها نیست

موسوی لارگانی با اشاره به هزینه های تشکیل خانواده بیان داشت: در کلان‌شهرها زوج های جوان برای رهن و اجاره یک مسکن محقر در حدود 50 الی 60 متری با مبلغ کنونی وام ازدواج نمی توانند اقدام کنند. جدا از اینکه خرید جهیزیه و یکسری مایحتاج دیگر زندگی باید توسط خود زوج پرداخت شود که هزینه‌های سنگینی است.

وی افزود: اگر ما مقدار تسهیلات ازدواج را افزایش ندهیم موجب افزایش سن ازدواج می شود. همانطور که هم‌اکنون نیز سن ازدواج بالا رفته است و تعدادی از جوانان مذکر و مونث سن‌شان چندین سال از سن ازدواج گذشته است؛ اما به دلیل نداشتن امکانات و فراهم نبودن شرایط از انجام ازدواج خودداری می‌کنند که این امر مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: یکی از ضروریات ازدواج جوانان مسکن است که چند سال قبل امیدهایی با اجرای طرح مسکن مهر در دل ها ایجاد شد. البته منظور بنده نفس کار است و اینکه مسکن مهر درست ساخته شد یا نه، آیا با برنامه ریزی انجام شد یا نه مورد نظر بنده نیست اما بالاخره تعدادی از مردم توانستند از یک مسکن مختصری بهره‌مند شوند و یک تعدادی از مردم نیز امید به دریافت مسکن داشتند.

وی افزود: دولت یازدهم و دوازدهم منتقد طرح مسکن مهر بودند و خودشان وعده مسکن اجتماعی را ارائه دادند اما اقدامی انجام ندادند و لذا یکی از نیازهای جوانان تهیه مسکن است که دولت می‌بایست شرایط دسترسی به آن را برای زوج های جوان فراهم نماید.

نظارت بر صف وام ازدواج باید در قانون بودجه آورده شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: یکی از مسائلی که نمایندگان به کرات تذکر می دادند و هنوز نیز جای تذکر دارد همین تعداد زیاد جوانان در صف وام ازدواج است. در حال حاضر بانک‌ها کمتر مردم را در صف منتظر نگه می‌دارند اما به نظر من نیاز به نظارت جدی‌تری هم از طرف مجلس و هم از طرف بانک مرکزی احساس می شود.

وی افزود: دولت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ اشاره‌ای به موضوع کاهش افراد در صف وام ازدواج نکرده است. ولی می‌طلبد مجلس  ورود نماید و با اضافه نمودن تبصره‌ای در لایحه بودجه، بر پرداخت تسهیلات ازدواج به متقاضیان نظارت شود تا سختگیری‌های بی مورد توسط برخی بانک‌ها انجام نشود. در حال حاضر بانک‌ها برای پرداخت وام‌های خرد از جمله وام 10 میلیون تومان در دریافت وثیقه بر وام‌گیرنده سختگیری می کنند در حالی که در برخی موارد از وام های چند هزار میلیارد تومانی وثیقه کافی گرفته نمی شود.

لارگانی در پایان گفت: نظارت باید از طرف مجلس و دولت بر پرداخت وام بانک ها صورت گیرد تا افراد، در صف دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج قرار نگیرند. این نظارت می تواند در تسهیل پرداخت این وام ها کمک کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.