۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۱۱۶۳ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴دسته : راه و ساختمان, گفتگو
۰

رضایی با بیان اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه دولت باید سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی را مقاوم‌سازی کند گفت: کمیسیون عمران این موضوع را فراموش نکرده است و همواره از دولت مطالبه می‌کند.

محمدرضا رضایی کوچی نماینده جهرم استان فارس در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون عمران در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص پیگیری موضوع بهسازی و نوسازی مسکن روستایی، گفت: نامه‌ای به وزارت راه و شهرسازی از طرف کمیسیون فرستاده‌شده و در آن برنامه‌ها و اقدامات صورت گرفته در رابطه با این موضوع درخواست شده است؛ اما متأسفانه تا این لحظه گزارشی توسط مجلس دریافت نشده است.

رضایی افزود: البته کمیسیون عمران این موضوع را فراموش نکرده است و همواره از دولت مطالبه می‌کند و طبق قانون برنامه ششم توسعه باید سالانه 200 هزار مسکن روستایی مقاوم‌سازی شود؛ اما در حال حاضر که به پایان سال نزدیک می‌شویم آمار دقیقی از مقاوم‌سازی مسکن‌های روستایی گزارش نشده است.

ضامن کارمندی باعث محروم شدن روستاییان از دریافت وام

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که بحث ضمانت زنجیره‌ای بانک‌ها نیز به مشکلات این موضوع افزوده‌شده است گفت: در سال‌های گذشته سه نفر روستایی با سفته ضامن یکدیگر می‌شدند و تسهیلات خود را دریافت می‌کردند اما اکنون بانک‌ها از روستاییان ضامن کارمند درخواست می‌کنند که با توجه به اینکه اغلب نمی‌توانند این خواسته را برآورده کنند از دریافت وام محروم می‌شوند.

خانه‌های نا ایمن روستایی عامل افزایش تلفات جانی

نماینده مردم فارس در ادامه به زلزله‌های اخیر اشاره کرد و گفت: متأسفانه به دلیل نا ایمن بودن مسکن‌های روستایی در مناطق زلزله‌زده تلفات جانی بسیاری را شاهد بودیم؛ همچنین خسارات مالی بسیاری برای مسکن‌های غیر مقاوم ایجاد شد.

وی اظهار داشت: بحث مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی از این بابت مهم است که با هزینه کمتر می‌توان این خسارات را کاهش داد و از این طریق تلفات جانی را به حداقل رساند.

لازم به ذکر است سالانه برای مقاوم‌سازی 200 هزار  واحد مسکونی روستایی در کشور حداکثر ۴ هزار میلیارد تومان منابع لازم است. گفتنی است از سال ۹۲ تاکنون به‌طور میانگین سالانه 30 هزار مسکن روستایی مقاوم‌سازی شده است که روند نزولی قابل توجهی را نشان می‌دهد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.