۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۱۰۰۸ ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

شکرالله حاجی وند مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور برای اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار در نظر گرفته شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز یکی از برنامه های اساسی که در چهارچوب برنامه ششم توسعه به وزارت کشاورزی مکلف شده، توسعه باغات دیم در اراضی مرتع شیب دار است.

۷ میلیون هکتار از اراضی شیب دار زیر پوشش کشت باغات دیم می روند

تا چند سال پیش حدود ۸ ميليون هکتار از اراضی شيب دار کشور در اختيار مردم بود و معمولا به کشت ديم اختصاص داده می شد، اما با تشدید فرسایش خاک به دلیل شخم زنی غیراصولی، منابع طبیعی این اراضی را در اختیار گرفت و با شروع برنامه ششم توسعه این اراضی تحت تصرف وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

وزرات جهاد کشاورزی نیز در فاز نخست بخشی از این اراضی را به متقاضيان ساکن استان های حاشیه رشته کوه های البرز و زاگرس مانند کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی، فارس، اردبیل، گلستان، گیلان و مازندران واگذار کرد تا در آن باغات دیم توسعه یابد.

کاهش سیلاب و افزایش نفوذپذیری خاک از مزایای کشت دیم است

با این حال توسعه باغات دیم در این اراضی مخالفین و موافقین زیادی دارد؛ از طرفی وزرات جهاد کشاورزی معتقد است که با این کار جلوی حجم زیادی از فرسایش خاک در این مناطق را می گیرد و از طرف دیگر منابع طبیعی معتقد است با این کار یک مصرف کننده جدید به منابع آبی اضافه می شود.

در همین خصوص شکرالله حاجی وند مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از ۸ میلیون هکتار زمین های کم بازده در کشور وجود دارد که در قالب طرح توسعه کشت باغ و محصولات باغی در اراضی شیب دار، سطح مشخصی از آنها احیا می شود.

حاجی وند با بیان این که ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور برای اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار در نظر گرفته شده است، گفت: کاهش رواناب و سیلاب و افزایش نفوذپذیری خاک از مزایای توسعه این باغات در اراضی شیب دار است[۱].

به نظر می رسد با کشت ارقام اصلاح شده در اراضی شیب دار برای توسعه باغات و اجرای طرح های آبخیرداری برای حفاظت از منابع خاکی و احیای منابع طبیعی، آب این مناطق نیز بیشتر به سطح خاک نفوذ کند.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری صدا وسیما کد خبر:  ۱۹۴۱۷۹۲جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.