۲۸ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۹۵۶ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۲دسته : دیگر رسانه‌ها
۱

وزیر سابق راه و شهرسازی با بیان عملکرد دولت نهم و دهم در حوزه مسکن گفت: از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن شهری و روستایی فقط ۳۰ هزار واحد در شهرهای جدید ساخته‌شده است و در این دو دولت نقدینگی ۵.۳ برابر شد که از دولت‌های قبلی کمتر بود.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از تسنیم رییس‌جمهور سه روز پیش در زمان تقدیم لایحه بودجه 97 به مجلس با اشاره به ساخت مسکن مهر در دولت نهم و دهم گفته بود:‌ « این کار اشتباه بود چون پایه پولی را تا 40 درصد افزایش داد و باعث ایجاد تورم 40 درصدی شد. برای ساخت مسکن مهر از بانک مرکزی استقراض شد. مهم این نیست که پایه سازه‌های مسکن مهر شل یا سفت است، مهم  این است که از جیب فقرا پول برداشته  و مسکن مهر ساخته شد.»

علی نیکزاد وزیر سابق راه و شهرسازی به‌طور مفصل پاسخ انتقادات رییس‌جمهوری به مسکن مهر را داد. نیکزاد خطاب به روحانی تأکید کرد؛

بفرمایید با حداقل ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان اقساط وصول‌شده مسکن مهر چه کرده‌اید؟ اگر مسکن پول نمی‌خواهد در عرض 5 سال چند تا مسکن ساخته‌اید؟  متأسفم برای کسانی که اقساط مسکن مهر را از مردم وصول می‌کنند بجای پرداخت به بانک مرکزی استمهال 10 ساله می‌گیرند و امورات صندوق یکم  و صندوق جوانان و غیره را با اقساط جمع شده مسکن مهر انجام می‌دهند و آنگاه عوض شکرگزاری نعمت مسکن مهر به مسکن مهر فحش می‌دهند آیا در روز قیامت جواب خدا را می‌توانند بدهند؟ بعید است! چون در حق مردم نیازمند به مسکن با این کارهایشان ظلم کرده‌اند؟

در سال ۱۳۸۴ دولتی با رأی مردم با شعار مهرورزی عدالت‌گستری خدمت بی‌منت رشد و توسعه مادی و معنوی کشور توسط مردم با هزار امید به مسئولیت رسید و ادای این مسئولیت عظیم بود و سنگین.

کسری ۱.۵ میلیونی مسکن در بدو ورود دولت نهم

همزمان با شروع کار دولت نهم در بخش مسکن ملاحظه گردید که کشور ایران بالغ بر ۷۰ میلیون نفر جمعیت در قالب ۱۷.۵ میلیون خانوار و ۱۶ میلیون واحد مسکن مواجه است یعنی در بدو استقرار دولت آمار رسمی بیانگر کسر یک و نیم میلیون واحد مسکونی نسبت به خانوار موجود کشور اعم از روستایی و شهری بود از طرفی دولت در کنار این کسری مسکن با ۳ میلیون خانوار مستأجر در شهر و روستا را در آمار داشت و این موضوع سبب مطالعه سیاست‌های مسکن در گذشته ایران اسلامی و بررسی نحوه مساعدت و راهبری دولت‌ها در باب مسکن دنیا برای خانه‌دار کردن خانوارها بالأخص کم‌درآمد و متوسط درآمد را سبب گردید.

برخلاف ادعا بعضی از افراد که احتمالاً مطلع نیستند بامطالعه حداقل دوساله لایحه‌ای برای قانون شدن بنام ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه گردید و در سال 1386 به تصویب رسید محتوای این قانون بیانگر امکان واگذاری زمین رایگان به افراد واجد شرایط (افرادی که خانوار آنان از دولت اسلامی زمین و آپارتمان و وام یارانه دار نگرفته باشند) تسهیلات ارزان‌قیمت و آنچه امکان مساعدت توسط دولت در کاهش هزینه‌های تمام‌شده مسکن صرفاً برای افراد واجد شرایط می‌باشد.

قانون مقاوم‌سازی سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی

دولت نهم تصمیم بر اقدام کارشناسی و انقلابی بالأخص در موضوع مقاوم‌سازی و نوسازی مسکن روستایی گرفت و طبق ماده 11 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن سالانه باید دویست هزار واحد مسکن روستایی نوسازی شود (البته این قانون هنوز جاری است ولی اجرا نمی‌شود).

با هر صد مترمربع ساختمان ۲.۵ شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود

وزیر سابق راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به این‌که مسکن و ساختمان لکوموتیو اقتصاد است و حرکت و رونق مسکن سبب فعال شدن حداقل 134 رشته صنعتی می‌شود، تأکید کرده است: با هر یک‌صد مترمربع ساختمان دو و نیم شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود؛ و از طرفی نیاز به ارز بری در حداقل ممکن می‌باشد جزء چند قلم که به انگشتان دست هم نمی‌رسد در کل احداث ساختمان نیاز به ارزبری نمی‌باشد؛ و فعالیت در عرصه مسکن و ساختمان سبب پشتیبانی جدی از کارخانجات سیمان فولاد سنگ کاشی سرامیک کابل سیم و غیره می‌گردد بنابراین دولت نهم تصمیم بر ساخت مسکن توسط مردم و با رعایت قوانین و مقررات شهرسازی و معماری و شهرداری‌ها گرفته شد و حتی یک مترمربع ساختمان در کل دولت نهم و دهم بدون اخذ پروانه و جواز ساخت از شهرداری‌ها و بدون نظارت نظام‌مهندسی استان‌ها و نظام‌مهندسی روستایی در روستاها اتفاق نیفتاد.

پس با مطالعه کارشناسی و تجربیات دولت‌های گذشته ایران و اقدامات انجام‌یافته در دنیا موضوع پروژه ملی و عدالت گسترانه مسکن مهر شکل گرفت و مقرر شد که مسکن توسط مردم و با نظارت راهبری نظام‌مهندسی و شهرداری‌ها و انبوه‌سازان و پیمانکاران و جامعه فنی مهندسی شکل بگیرید.

حدود ۳ میلیون مسکن روستایی ناایمن است

در دولت نهم و دهم بالغ بر ۲.۱۲۰.۰۰۰ واحد مسکن مهر روستایی شروع و تا آخر دولت دهم ۱.۶۰۰.۰۰۰ واحد مسکن روستایی افتتاح و به بهره‌برداری رسید جمع شدن کپرنشینی جنوب کرمان و بازسازی زلزله ورزقان آذربایجان شرقی و سایر زلزله‌ها در آن ایام اتفاق افتاد و این موضوع اثرش و نتیجه‌اش و برکتش این بود که بعد از این مقاوم‌سازی‌ها بود که در کشور در زلزله‌ها حتی تا مقیاس 6 ریشتر که قبلاً تلفات زیادی را کشور و جامعه عزیز ایران اسلامی متحمل می‌شد  نداشته باشیم ولی هنوز هم تا سه میلیون واحد مسکن روستایی است که متأسفانه مقاوم نیستند و نمونه آن را در زلزله غمبار کرمانشاه شاهد بودیم و از طرفی بالغ بر 510.000 واحد مسکن روستایی با پیشرفت فیزیکی 30 درصد تحویل دولت یازدهم گردید و از لحاظ مالی هم برای هر خانوار ایرانی که در روستا زندگی می‌کنند.

در اول دولت نهم ۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان‌قیمت، با سود 5 درصد و در آخر دولت دهم به 12 میلیون تومان رسید بنابراین 5 میلیارد دلار معادل 20.000 میلیارد تومان برای 2.210.000 واحد مسکن روستایی و بالغ بر 8.5 میلیون ایرانی که در روستاها زندگی می‌کنند پرداخت گردید آیا کار ارزشمند و انقلابی و عدالت گسترانه  و کارشناسی نیست؟ در کنار این موضوع دل‌بستگی روستائیان به محل زندگی‌شان و در کنار آن ماندگاری افراد در روستا و اشتغال و پشتیبانی از 134 رشته صنعتی و از همه مهم‌تر ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی در مقابل سوانح طبیعی کار ماندگاری است که در دولت نهم و دهم اتفاق افتاده است و این کار در تاریخ ایران بی‌بدیل و بی‌سابقه بوده است.

۱ میلیون و ۱۸۰ هزار مسکن شهری در دولت‌های نهم و دهم افتتاح شد

 در مسکن شهری از ۲.۱۸۰.۰۰۰ واحد که ۱.۱۸۰.۰۰۰ واحد در دولت نهم و دهم افتتاح و به بهره‌برداری رسید و آنچه افتتاح شد همگی دارای آب و برق و آنجاهایی که شبکه گاز وجود داشت دارای انشعاب گاز بودند و 1.000.000 واحد مسکن باقی با پیشرفت 70 درصد به دولت یازدهم تحویل گردید که متأسفانه علیرغم شعارهای داده‌شده و حتی قول رئیس محترم دولت یازدهم که بیان کردند تا پایان دولت یازدهم پرونده مسکن مهر با افتتاح همه واحدها بسته خواهد شد که هیچ‌وقت این اتفاق نه افتاد و مورد بی‌مهری قرار گرفت.

خوب است بدانیم که ۲.۱۲۰.۰۰۰ واحد بالغ بر ۸۴۵.۰۰۰ واحد در ایران به‌صورت خود مالک (خانوار واجد شرایط خودشان مالک زمین بودند و از دولت فقط دنبال اخذ تسهیلات  بودند که این کار ارزشمندی بود و در کشور شکل گرفت) 260.000 واحد در بافت فرسوده که آن‌هم مردم دارای زمین و ساختمان در بافت فرسوده بودند و صرفاً جهت نوسازی تسهیلات با نرخ 12 درصد به این افراد پرداخت گردید و 650.000 واحد را تعاونی‌های مسکن در سرتاسر کشور متولی و دولت زمین و تسهیلات ارزان‌قیمت در اختیار این عزیزان واحد شرایط قرار داد و 350.000 واحد هم در 17 شهر جدید با نظارت وزارت راه و شهرسازی و به‌صورت سه‌جانبه با قرارداد بین بانک مسکن و انبوه‌سازان و پیمانکاران اتفاق افتاد.

لازم به توضیح است که بافت فرسوده و خود مالک‌ها صرفاً دنبال تسهیلات بودند و همه امور توسط خود مردم انجام‌گرفته است و تعاونی مسکن کارگری و کارمندی و شغل آزاد و غیره هم تکلیف مشخص است بنابراین در پرونده مسکن مهر صرفاً در کشور در عرض 5 سال گذشته موضوع تکمیل 350.000 واحد در شهرهای جدید می‌باشد که سیاسیون این‌چنین موضوع مهم و پروژه ملی مسکن مهر را مورد تاخت‌وتاز قرار داده‌اند.

پس ۴.۳۰۰.۰۰۰ واحد مسکن شهری و روستایی به استناد قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن با رعایت قوانین شهرسازی و معماری و با اخذ جواز ساخت از شهرداری‌ها و با نظارت نظام‌مهندسی و تعامل جهت تخفیف در امر مالیات و بیمه و سایر مباحث جهت کاهش قیمت تمام‌شده برای خانوارهای واجد شرایط اقدام گردیده است و برکت مسکن مهر رضایت‌مندی افراد که باور بر خانه‌دار شدن در عمرشان را نداشتند و از طرفی اشتغال و پشتیبانی از 134 رشته صنعتی و رضایت‌مندی از عملکرد نظام و دولت و برای اولین بار در تاریخ در سرشماری 1390 تعداد مسکن موجود کشور از تعداد خانوار موجود برخلاف آمار سال 1385 پیشی گرفته و 21.2 میلیون خانوار در کشور در مقابل 21.6 میلیون واحد مسکن شکل گرفت که معنی این حرف این است که صرف‌نظر از مالکیت تعداد واحد مسکونی 400.000 واحد از تعداد خانوار بیشتر می‌باشد. از طرفی متولیان مسکن بجای کار و تلاش و امید و نشاط و اشتغال حرف‌های می‌زنند که مبنا علمی ندارد.

نقدینگی در دولت نهم و دهم ۵.۳ برابر شد

می‌گویند مسکن مهر سبب افزایش نقدینگی و تورم شده است اگر بررسی دقیق و آماری داشته باشیم نقدینگی در دولت جناب آقای  هاشمی رفسنجانی از 1880 میلیارد تومان به 13500 میلیارد تومان رسید یعنی 7.2 برابر شده است.

در دولت خاتمی از ۱۳۵۰۰ میلیارد تومان به ۹۲۰۰۰ میلیارد تومان رسید  یعنی 6.8 برابر شده است.

در دولت جناب آقای احمدی‌نژاد از 92000 به 492000 میلیارد تومان  رسید یعنی 5.3 برابر شده است.

بنابراین پائین ترین رشد نقدینگی در دولت‌های آقای احمدی‌نژاد بوده است.

بالاترین تورم و رشد نقدینگی در دولت‌های آقای هاشمی رفسنجانی بوده است.

وزیر راه و شهرسازی دولت نهم و دهم در ادامه با بیان الآن نقدینگی از ۴۹۲.۰۰۰ میلیارد تومان شروع دولت یازدهم به ۱.۳۵۰.۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است این نقدینگی کجا هزینه شده است؟ در مسکن در صنعت در تولید هزینه نشده است. پس باید سؤال کرد پس این همه نقدینگی بابت چیست؟ از مسئولان دولت دوازدهم پرسیده است: «چرا نقدینگی افزایش‌یافته ولی تورم به ظاهر در آمار کاهش‌یافته است پس فرمول علمی رشد نقدینگی سبب تورم می‌شود را چگونه باید حل کرد؟»

نیکزاد تأکید کرده است:‌ از 4.300.000 واحد مسکن شهری روستایی فقط 350.000 واحد در شهرهای جدید با ورود دولت در عرض هشت سال در 17 شهر جدید در حال ساخت است. بقیه واحدها توسط خود مالکان و بافت فرسوده و تعاونی‌های مسکن و در روستاها ساخته‌شده است دولت فعلی بجای حل مشکل مردم و ساخت و تکمیل حداکثر 350.000 واحد با پیشرفت قابل‌توجه از اول استقرار فرافکنی نموده است.

می‌گویند مکان‌یابی مناسب نبوده است از ۱۷ شهر جدید کشور در دولت نهم و دهم فقط شهر جدید سهند در تبریز جانمایی در دولت دهم اتفاق افتاده است؛ و الآن زندگی با امکانات تأسیسات روبنایی و زیربنایی در این شهر جدید در جریان است اما باید بدانیم کسانی که مسئول بخش هستند مکان‌یابی سایر شهرها در زمان خودشان انجام‌گرفته است و همه تاریخچه شهرهای جدید پرند و پردیس و هشتگرد و علوی و بنیالود و غیره را می‌دانند. خودشان جانمایی و مکان‌یابی را تصویب کرده‌اند اما متأسفانه الآن قبول ندارند.

می‌گویند تأسیسات زیر بنایی و روبنایی ندارد؛

تأسیسات زیر بنایی از ۴.۳۰۰.۰۰۰ واحد فقط ۱.۱۰۰.۰۰۰ واحد مربوط به شهرهای جدید و تعاونی‌های مسکن می‌باشد. باید با پیگیری ویژه دولت حل می‌شد اگر دولت قادر نیست آب و برق و گاز یک‌میلیون واحد را تأمین نمایید جای بسی تأسف است پس چگونه در دولت قبلی همه افتتاح‌های شهری روستایی بالغ بر 2.800.000 واحد به بهره‌برداری رسید  و تأسیسات زیربنایی هم تأمین گردید.

اگر در بحث تأسیسات روبنایی مشکل‌دارند چرا زمین‌های مسکن مهر را در قانون بودجه 96 بالغ بر 5.000 میلیارد تومان به‌عنوان افزایش سرمایه به بانک مسکن می‌دهند ولی حاضر نیستند از همان زمین سایت‌های مسکن مهر برای ساخت کلانتری، درمانگاه  و آماده‌سازی و پارک و مدرسه و مسجد استفاده کنند اگر واقعاً دارایی ندارند چگونه متوالیان امر بالغ بر 60،000 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری را برای بخش خصوصی در سایت‌های مسکن مهر تعریف کرده‌اند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.

می‌گویند مسکن مهر سبب ورشکسته شدن بانک مسکن گردیده است؟

اولاً این حرف را وزیر اقتصاد دولت یازدهم هم رد کرد ثانیاً چگونه است وصول اقساط تسهیلات مسکن مهر که تاکنون از ۱۵،۰۰۰ میلیارد تومان گذشته است  وصول و بجای واریز به بانک مرکزی استمهال می‌گیرند و پشتیبانی صندوق یکم و وام خرید مسکن اولی‌ها و غیره قرار می‌دهند ولی حاضر نیستند وام را حداقل در واحدهای باقیمانده به 40 میلیون تومان برسانند و موضوع مسکن مهر را که با امید فراوان شروع‌شده بود بر کام مردم تلخ نمایند.

وزیر سابق راه و شهرسازی نقبی هم به اظهارات چند سال عباس آخوندی وزیر کنونی راه و شهرسازی در رابطه با ورشکسته خواندن بانک مسکن زده و گفته است؛

«اگر مسکن مهر سبب ورشکسته شدن بانک مسکن گردیده است چگونه است بانک مسکن به بنگاه سوم اقتصادی در بین بانک‌ها تبدیل‌شده، چگونه است همکاران شریفم در بانک مسکن کار جهادی و ویژه در امر اسکان 16 میلیون نفر ایرانی در قالب 4،300،000 واحد مسکن مهر روستایی و شهری را در دولت نهم و دهم را انجام داده‌اند ولی از اول استقرار دولت یازدهم با بی‌مهری تمام این پروژه ملی را به تعطیلی کشاندند.

هر دولت و تشکیلات حقوقی که برای عمران و آبادانی و رفع مشکل مردم تلاش می‌کند ما قبول داریم و ارج می‌نهیم مسکن لوکوموتیو اقتصاد است و نقش به سزا در شکوفایی اقتصاد دارد.

از طرفی انقلاب اسلامی ما حامی محرومان و اقشار کم‌درآمد و متوسط درآمد است دولت یازدهم در بدو استقرار با نهایت تأسف بجای حمایت از بالاترین دارایی یک خانوار متوسط و کم‌درآمد یعنی تأمین مسکن و تحویل مسکن‌های مهر باقیمانده شعار مسکن اجتماعی را مطرح کرد و از موضع بالا با بیان اینکه طرح مسکن اجتماعی مطالعه شده و امتحان پس داده در کشورهای خارجی و بالأخص اروپایی است اما بعد از گذشت نزدیک به 5 سال از دولت یازدهم و دوازدهم ما هنوز این طرح را عملیاتی ندیدیم و حتی اگر به‌اندازه انگشتان دست مسکن اجتماعی ساخته‌شده است باید به مردم عزیزمان اعلام نمایند در ضمن هر چه فکر کردم تفاوت مسکن اجتماعی و مسکن مهر که در تأمین زمین و ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و اخذ تخفیفات لازم از مبادی دولتی و غیردولتی صرفاً جهت کاهش قیمت تمام‌شده مسکن برای اقشار کم‌درآمد و متوسط درآمد واجد شرایط می‌باشد مشترک هستند اما ما دعوای اسم نداریم دولت یازدهم و دوازدهم مسکن را برای افراد مذکور تأمین نمایند هر چه دولت می‌خواهد برای آن اسم بگذارد بنابراین به نظرم دولت نتوانست طرح مسکن اجتماعی را عملیاتی کند نتواست در بافت فرسوده حضور یابد نتوانست سالانه دویست هزار مسکن روستایی مقاوم و نوسازی  بکند نتوانست در حاشیه‌نشین شهرها اثرگذار باشد نتوانست شعار دولت یازدهم که معماری ایرانی و اسلامی را قرار بود ترویج و مبلغ و اقدام جدی جهت تغییر سیمای شهری و بصری انجام دهد به نتیجه برسانند و نتوانست سیاست‌های پولی و تحریک طرف تقاضا که مدنظرشان هست انجام دهند اگر هم کار جزئی انجام‌شده است به برکت وصول اقساط مسکن مهر بوده است.

اگر واقعاً به گفته‌شان ایمان‌دارند و ساخت مسکن پول نمی‌خواهد و بدون پول می‌توانید مسکن بسازید چرا در عرض 5 سال که از دولت می‌گذرد مسکن را برای مردم نیازمند که کمرشان زیر بار اجاره‌بها خم می‌شود نه ساخته‌اید؟ اگر ساخته‌اید چرا به مردم گزارشی نمی‌دهید؟

اگر واقعاً در ۷۲.۰۰۰ هکتار بافت فرسوده و کهنه اقداماتی را انجام داده‌اید چرا اطلاع‌رسانی نمی‌کنید؟ چرا افتتاح نمی‌کنید؟

آیا زمان آن نرسیده است که به‌اصطلاح مدیریت بی‌پول که فرمودید آمار و ارقام عملکرد 5 ساله را به مردم در مورد تعداد مسکن‌های احداث‌شده داده شود؟

اما به نظرم و باز تأکید می‌کنم در مورد مسکن مهر اطلاعات غلط به رئیس‌جمهور می‌دهند؟ چون از 4.300.000 واحد مسکن شهری و روستایی فقط 350.000 واحد در شهرهای جدید ساخته‌شده است الباقی در روستاها و شهرهای زیر 25.000 نفر و خود مالک (زمین متعلق به مردم بوده است) و بافت فرسوده احداث گردیده است بنابراین دولت بجای تکمیل و افتتاح 350.000 واحد نیمه‌تمام فرافکنی نکند.

آقای رئیس‌جمهور نقدینگی بالغ بر 850.000 میلیارد تومان در دولت جنابعالی که از 492.000 میلیارد تومان اول دولتتان به 1.350.000 میلیارد تومان امروز رسیده است لااقل بفرمائید این نقدینگی کجا هزینه شده است در تولید در مسکن در کشاورزی کجا؟

اما اگر ۱۰ میلیارد دلار در عرض هشت سال به مسکن ۱۶ میلیون ایرانی عزیز در شهر و روستا تسهیلات داده‌شده است از اول دولت یازدهم تا الآن قسطش را جمع می‌کنید و پول تمام‌شده برای بانک مسکن دو درصد می‌باشد اموراتتان را با تسهیلات جمع  شده مسکن مهر می‌گذرانید؟ انصاف خوب است.

 1. خداپدرمادرشما را بیامرزد آقای نیکزاد که حرف حق رامیگویید .
  از زحمات شما در زمان مسئولیتشان بعنوان یک شهروند ایرانی سپاسگزاری می نمایم.
  دلمان برای شما ودولت نهم ودهم با ساده زیستیتان وخدمتگزاریتان به مردم و قشر ضعیف تنگ شده است.
  الان قدر دولتهای نهم ودهم را می فهمیم.
  قدردان زحمات شما هستیم.

  ۰۱


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.