۲۷ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۹۴۹ ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

یکی از مشکلات و دغدغه های فعالین اقتصادی، مشکل پرداخت حق بیمه های پیمانکاری است. ضروری است این نوع بیمه اصلاح شود تا در کنار بهره مندی سازمان تأمین اجتماعی، کارفرما و کارگران نیز از منافع آن بهره ببرند.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از عیار آنلاین، یکی از مفاد ذکرشده در قانون کار، موضوع بیمه و حق‌بیمه است که به دو صورت با طبقه کارگر جامعه ارتباط دارد. اول حق‌بیمه اجباری است که طبق قانون، ۳۰ درصد کل حقوق و مزایای هر فرد در ماه -به‌جز حق اولاد و موارد متفرقه مانند حق مأموریت- باید به‌عنوان حق‌بیمه در نظر گرفته ­شود که دراین‌بین، سهم کارفرما ۲۳ درصد و سهم کارگر ۷ درصد در نظر گرفته می­‌شود. اما صورت دوم به‌صورت بیمه پیمانکاری است که به‌عنوان بیمه ۱۶٫۶۷ هم شناخته می­‌شود و بر عهده پیمانکار است. بااینکه نوع اول بیمه (حق‌بیمه اجباری کارگران) جای بحث دارد، اما هدف این یادداشت، بررسی بیمه پیمانکاری است. به‌راستی حق‌بیمه پیمانکاری چیست؟ و سؤال مهم‌تر اینکه تأمین اجتماعی در قبال دریافت این حق‌بیمه، چه خدمتی را ارائه می‌­دهد؟

حق بیمه پیمانکاری، روی قشر کارگر فشار می آورد

بر اساس بیمه پیمانکاری، پیمانکار باید ۱۶٫۶۷ درصد از مبلغ قرارداد پیمانکاری (قرارداد غیر عمرانی بدون مصالح) را به‌عنوان حق‌بیمه تسلیم سازمان تأمین اجتماعی کند. این قانون از آنجا آمد که در گذشته تعدادی از کارفرمایان، حق‌بیمه یک سری از کارگران خود را پرداخت نمی­‌کردند و سازمان تأمین اجتماعی هم بر آن شد که برای جلوگیری از ضایع شدن حق قشر کارگر، ۱۶٫۶۷ درصد از مبلغ قرارداد (قرارداد غیر عمرانی بدون مصالح) را از پیمانکار بگیرد تا در صورت پرداخت نشدن حق‌بیمه کارگر از سوی پیمانکار، حق‌بیمه آن­ها را از همین محل، تأمین اعتبار کند.

حال با کمی دقت، مشخص می‌شود که همان پیمانکار، کارفرمای یک سری از کارگران نیز  هست و این یعنی یک شخص بابت حق‌بیمه کارگرانش، دو بار حق‌بیمه پرداخت می­‌کند. اما کلک تأمین اجتماعی آنجا برملا می‌­شود که سازمان تأمین اجتماعی اگر کارفرما (یا همان پیمانکار) حق‌بیمه را پرداخت کرده باشد، پولی که بابت بیمه پیمانکاری دریافت کرده است را حق مسلم خویش می‌­داند. طبق آمارها، درآمد سازمان تأمین اجتماعی از این طریق بالغ‌بر ۲۰ هزار میلیارد است.

نکته جالب‌توجه و قابل‌تأمل دیگر این است که تأمین اجتماعی در قبال دریافت این‌همه پول، خدمتی انجام نداده و در قبال کارفرما ظلم کرده است. حداقل خدماتی که تأمین اجتماعی می‌توانست در این خصوص انجام دهد، بازنشستگی زودتر از موعد برای کارفرما، اعطای وام­های کم‌بهره به کارفرمایان خوش‌حساب و یا تخصیص درآمدهای حاصله از بیمه ۱۶٫۶۷ در سرمایه‌گذاری‌های کلان کشور بود. اما متأسفانه عدم انجام اقدامات عملی و حمایتی از کارفرمایان و در کنار آن، فشار برای پرداخت حق‌بیمه ۱۶٫۶۷، به‌طور غیرمستقیم منتج به فشار روی قشر کارگر شده است و این یعنی در کلام قانونی وضع شده است که به نفع کارگر است ولی در عمل، این قشر را روزبه‌روز ضعیف می‌کند.

صنعت بیمه در کشوری مانند چین موفق است

این قانون در هیچ کجای جهان نه وضع شده است و نه اجرا. به‌طور مثال، صنعت بیمه کشور موفقی مانند چین، بیشتر بر پایه بیمه عمر و زندگی است، درحالی‌که در ایران تمامی کارگران به‌اجبار باید بیمه تأمین اجتماعی شوند و این یعنی سیاست تک‌بعدی بیمه‌گذار (سازمان تأمین اجتماعی)  که موجب می­شود استقبالی از بیمه­‌های عمر و زندگی صورت نگیرد و کماکان صنعت بیمه در ایران دارای رتبه خوبی در بین کشورهای جهان و آسیا نباشد. البته شاید جیب پرپول تأمین اجتماعی، مهم‌تر از جایگاه ایران از نظر صنعت بیمه­‌ای باشد، صنعتی که در ایران و با سازوکار خود سازمان تأمین اجتماعی، در جهت منفعت همان سازمان پیش می‌­رود.

لزوم مقابله با قانون حق بیمه پیمانکاری

راه مقابله با این قانون، حذف و یا اصلاح آن است، به‌نحوی‌که در کنار کسب منفعت توسط تأمین اجتماعی، منفعتی نیز عاید کارفرما و درنهایت کارگران شود. ارائه خدمات متنوع‌تر و بهتر در حوزه سلامت، امکان استرداد بخش زیادی از پول به کارفرمایان خوش‌حساب، ارائه بیمه­‌های مکمل به آنان و… ازجمله مواردی است که می­‌توان نسبت به اصلاح بیمه ۱۶٫۶۷ اقدام کرد. ازآنجاکه این قوانین برخاسته از جایگاه خانه ملت به‌عنوان قانون­گذار است، این خواسته را باید نمایندگان مجلس پیگیری کرده و این بار در مقام عمل و نه حرف از حق قشر کارگر دفاع کنند. البته اگر لابی­‌های سیاسی و پشت پرده، کماکان اصرار به اجرای قوانین مخالف مصلحت کشور نداشته باشند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.