۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۶۶۲ ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

کشاورزی حفاظتی و استفاده بیشتر از ظرفیت کشت دیم یکی از ظرفیت های بلا استفاده کشور است که مسئولان وزارت کشاروزی نیز بر ضرورت استفاده از آن تأکید دارند و در قانون بودجه سال ۹۷ نیز برای این منظور ردیفی در نظر گرفته شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز کشاورزی حفاظتی یکی از شیوه ها و فناوری های توسعه زمین های کشاورزی دیم است و طبق برنامه ششم توسعه، وزرات جهاد کشاورزی مکلف است سالیانه عملیات بهبود خاک کشاورزی را در ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا کند.

انجام عمليات خاک ورزی ازجمله شخم زدن، مديريت بقايا و ممانعت از بی پوشش شدن خاک و نيز کشت متناوب و پرهيز از تک کشتي، برای حفظ منابع خاک سه اصل اساسی کشاورزی حفاظتی محسوب می شود که اگر کشاورزان آن ها را رعایت کنند با افزایش تولید در اراضی دیم خود مواجه خواهند شد.

در همین خصوص در هفته جاری وزیر جهاد کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی در حوزه خاک، با دو موضوع رو به رو هستیم، یکی عرصه های تولیدی و کشاورزی حفاظتی در این عرصه که به منظور حفظ خاک و رطوبت آن مطرح است و دیگری سوداگری و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و دور زدن قوانین و مقررات است که باعث می شود بخشی از خاک را از دست بدهیم و باید از آن جلوگیری کنیم[۱].

علی مراد اکبری معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این خصوص گفت: ردیفی برای کشاورزی حفاظتی در بودجه ٩٧ دیده شده که این اتفاق بسیار مثبتی برای بخش به حساب می‌آید.[۲]

آموزش روستائیان و کشاورزان برای کشاورزی حفاظتی از سوی سازمان تات

با اختصاص این ردیف بودجه در سال ۹۷ امید است که تا پایان برنامه ششم توسعه ۳ میلیون هکتار از اراضی دیم کشور به روش حفاظتی به زیر کشت رفته و تولید محصولات کشاورزی جهت تامین امنیت غذایی در این اراضی افزایش یابد.

برای تحقق این هدف به نظر می رسد یکی از اهداف اساسی سازمانهای ترویجی وزارت جهاد کشاورزی همچون سازمان تات، راهنمایی و تشویق کشاورزان و روستائیان به منظور استفاده بهینه از منابع طبیعی و اجرایی عملیات کشاورزی حفاظتی باشد.

پینوشت:

[۱] روابط عمومی وزرات جهاد کشاورزی

[۲] خبرگزاری تسنیم کد خبر:  ۱۵۹۷۲۳۴جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.