۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۵۱۸ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲دسته : خبر خارجی, راه و ساختمان
۰

کشورهای هند و روسیه قصد دارند در ماه آینده برای اولین بار از مسیر ترانزیتی ایران محصولات خود را منتقل نمایند. استفاده از این مسیر هزینه و زمان حمل و نقل کالا بین دو کشور را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی فاز یک بندر چابهار ایران به تازگی از سوی شرکت های هندی افتتاح شده است. با راه اندازی بندر چابهار کشورهای هند و روسیه قصد دارند با استفاده از ظرفیت های این بندر و شبکه ریلی ایران شرایط را برای ترانزیت محصولات خود از طریق ایران فراهم نمایند.

بر اساس اعلام مقامات کشورهای روسیه و هند اولین محموله کالای هند از مسیر کریدور شمال جنوب ایران در ماه آینده به کشور روسیه منتقل خواهد شد.

مسیر بین شهر بندری بمبئی در هند تا شهر سنت پترزبورگ در روسیه بیش از ۷۲۰۰ کیلومتر طول دارد. این مسیر به طور کلی از سه بخش دریایی، ریلی و جاده ای تشکیل شده است و بخش زیادی از آن در خاک ایران قرار دارد.

استفاده از مسیر ترانزیتی شمال جنوب موجب می شود زمان انتقال کالا بین کشورهای هند و روسیه به کمتر از نصف کاهش یابد. کشورهای هند و روسیه قصد دارند تا ۱۰ سال آینده تجارت دوجانبه خود را به بیش از ۳۰ میلیارد دلار افزایش دهند و برای تحقق این هدف کاهش هزینه و زمان حمل و نقل کالا از طریق استفاده از مسیر تراتزیتی ایران لازم و ضروری است.

اجرایی شدن مسیر ترانزیتی بین کشورهای هند و روسیه از خاک ایران، از سویی یک دستاورد بزرگ برای دو کشور هند و روسیه محسوب می شود که در حال حاضر در برقراری روابط تجاری با یکدیگر با مشکلات حمل و نقل و ترانزیت مواجه هستند.

اما از طرف دیگر این اقدام می تواند جایگاه ایران را در عرصه منطقه به میزان قابل توجهی ارتقاء دهد؛ چراکه با عبور مسیرهای ارتباطی کشورهای هند و روسیه از ایران، امنیت، درآمد اقتصادی و جایگاه استراتژیک ایران تقویت خواهد شد، منافع کشورهای منطقه به ایران وابسته می شود و امکان اثرگذاری تحریم ایران بیش از گذشته کاهش می یابد.

منبع: اسپوتنیکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.