۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۴۰۴۶۸ ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷دسته : تولید و اشتغال, خبر
۰

سرپرست اتحادیه تاکسی رانی شهری با بیان اینکه اسقاط تاکسی های مدل ۸۶ در دست بررسی است، گفت: نوسازی ۵۷ هزار و ۵۰۰ تاکسی فرسوده در دو سال اخیر صورت گرفته است.

به گزارش مقاومتی نیوز مرتضی ضامنی سرپرست اتحادیه تاکسی رانی شهری روز جمعه با بیان اینکه ۶۵ هزار تاکسی فرسوده در طرح جایگزینی تاکسی های فرسوده ثبت نام کرده اند، گفت: ۵۷ هزار و ۵۰۰ مالک، تاکسی خود را تحویل گرفته اند و مابقی آنها شامل طرح بدون اقساط جایگزین بوده است.

وی ادامه داد: اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور، مجری طرح نوسازی تاکسی های فرسوده است، پیرو مصوبه هیات وزیران و اقدامات انجام شده در خصوص طرح نوسازی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده، از بهمن ماه ۱۳۹۴ امکان ثبت نام برای تاکسی های فرسوده تا مدل سال ۱۳۸۶ فراهم شده بود.

ضامنی گفت: مالکان تاکسی های مدل ۸۶ در کلان شهرها و شهرهای بزرگ اطلاع داشته باشند در صورتی که خودروهای آنان نوسازی نشود از تردد آن ها جلوگیری و پروانه فعالیت آنها هم لغو خواهد شد[۱].

واگذاری تسهیلات به مالکان خودروهای فرسوده

گفتنی است متقاضیان دریافت تاکسی نو می توانند با مراجعه به بانک های عامل، تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی با نرخ ۱۶ درصدی و بازپرداخت  ۴۸ ماهه دریافت کنند.

همچنین این افراد ۵ میلیون تومان یارانه گواهی اسقاط و ۵۰۰ هزار تومان هم بابت لاشه خودروی فرسوده دریافت می کنند.

آمار اسقاط تاکسی های فرسوده کلان شهر تهران در سالیان اخیر

بنابر آمار معاونت حمل و نقل شهرداری تهران در سال ۹۲ تعداد نوسازی تاکسی‌های فرسوده صفر بوده است؛ مدیریت شهری از سال ۹۳ تغییر روند داده و با نوسازی تاکسی‌های فرسوده سعی در کاهش آلودگی هوا به عنوان معضل اصلی داشته است.

به طوری که در سال ۹۳ حدود ۳۴۰۰ دستگاه، سال ۹۴ حدود ۵۰۰۰ دستگاه و سال ۹۵ که بهترین عملکرد مدیریت شهری در حوزه نوسازی‌ تاکسی ها بوده است ۱۱.۵ هزار دستگاه تاکسی فرسوده از رده خارج شدند.

همچنین در سالیان اخیر آمار تاکسی‌های پیکان فرسوده سطح شهر تهران ۵۲۶۱ دستگاه شناسایی شد که از این تعداد تنها ۶۵۴ دستگاه تاکسی باقی مانده و مابقی از رده خارج شده اند.

لزوم اعطای مشوق برای اسقاط خودروهای فرسوده

با توجه به قوانین اعمال شده هم اکنون سن فرسودگی خودروهای شخصی ۱۵ سال و تاکسی ها ۱۰ سال اعمال شده است. ضروری است دولت با اعمال مشوق هایی به مالکان این خودروها یا وضع قوانینی همچون «اسقاط و واردات» سن فرسودگی خودروها را کاهش دهد تا هم به صرفه جویی مصرف سوخت منجر شود و هم نوسازی ناوگان صورت گیرد.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ایرنا کدخبر: ۸۲۷۵۶۷۳۴جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.